İmamoğlu’ndan çarpıcı ‘MOBESE’ savı: Bu olay Adalet Bakanı’nın kellesini aldı

YuvarlakMasa

Global Mod
Global Mod
İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Lideri Ekrem İmamoğlu, ağır kar yağışı yaşandığı gün, öğlen içinde balıkçıda yemek yediği MOBESE manzaralarının servis edilmesine ait konuşurken, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün istifasının perde ardında, bu olaya verdiği reaksiyon olduğunu ileri sürdü. İmamoğlu, “İnşallah bundan daha sonra da bu biçim olaylar yaşamayız. Bu olay, Adalet Bakanı’nın kellesini aldı. Birazcık düzgün kim var ise herbiçimde onları bu işteki üzere götürecek görünüyor” diye konuştu.

Sözcü’den Hürmet Öztürk’e konuşan İmamoğlu’nun açıklamalarının ilgili kısımları şöyle:

‘BU OLAY GÜL’ÜN KELLESİNİ ALDI’

MOBESE kayıtlarının ortaya çıkmasını savcılığa taşıyan İBB Lideri, “İnşallah bundan daha sonra da bu üslup olaylar yaşamayız. Bu olay, Adalet Bakanı’nın kellesini aldı. Birazcık düzgün kim var ise onları her biçimde bu iş üzere götürecek görünüyor” diye konuştu.

‘O CÜMLE BİRİLERİNİN AĞIRINA GİTTİ TAHMİNEN DE’

İmamoğlu, “Sizce Adalet Bakanı niye alındı?” sorusuna şöyleki karşılık verdi:

“Yaptığı bir açıklama mı tesirli oldu bilemiyorum. Abdulhamit Gül, ‘FETÖ’vari bir anlayış ve uygulamaların hiç bir vakit gerçekleşmemesi için hukukun gerekli önlemleri alması en temelli nazaranvidir’ demiş. Sanırım, Adalet Bakanlığı’nın resmi hesabından yayınlamış bunu. Bu cümle mi ağırına gitti birilerinin ben anlamadım. Bu fazlaca acı bir durum yani.”

‘HAYATİ BİR MESELE’

Kar yağışındaki çalışmalarıyla ilgili tartışmalara yönelik İmamoğlu, “Bunların hepsi makul tartışmalar. Bunlar üzerinden çirkeflik de yapılır. Çirkeflikler bile makul lakin gerçekten MOBESE kayıtlarının ortaya çıkarılması fazlaca önemli sorundur. Bir hayati problemdir ve örnek teşkil eder. bu biçimde olağanlaştırdığımız vakit bu süreci Allah hepimizi korusun yani. Devletimize, milletimize, hukuka ziyan verir. Bana dediler ki, ‘Kime güveniyorsunuz?’ Ben devletime güveniyorum, hukuka güveniyorum, milletimize güveniyorum. Bir de yaradana sığınırım yani bunun haricinde insanın garantisi olmaz ki. Allah korusun herkesi” dedi.

‘POLİSİN TÜM İMKANLARINI KULLANACAK KADAR GÖZLERİ DÖNMÜŞ’

İmamoğlu, liderlerin dinlendiği savı için de şunları söylemiş oldu:

“Sayın Kılıçdaroğlu bu mevzuyu gündeme getirdiğinde ne yazık ki o periyotta ‘Bu bir sav mıdır?’ diye yorumlandı. Hatta genel liderimiz hakkında bir Cumhuriyet Savcılığı’na cürüm duyurusunda bulunuldu. Soruşturma da başlatıldı lakin görünüyor ki o denli yani bir gerçek. O kadar gözleri dönmüş ki tabiri caizse magazin sorununun içerisine dahil olacak biçimde, polisin bütün imkanlarını kullanacak kadar da gözleri dönmüş. Yani bu kadar enteresan bir durumdayız.”

‘BİRAZ ŞEFFAF OLUNCA ÜZERİNDE TEPİNİYORLAR’

İngiltere’nin Ankara Büyükelçisi ile balıkçıya gitmesinin vakti eleştiriliyor. Bu sorulduğunda İmamoğlu bahse şu açıklamayı getirdi:

“Bu hususta farklı düşünülebilir. O anda öteki bir karar verilebilir lakin benim baktığım pencereyi izah etmekle yükümlüyüm. O da şu: O kara karşın bir gün evvel İngiltere Büyükelçisi ve karısı Ankara’dan gelmiş. Biz de karla gayrete karşı gereken önlemlerimizi almıştık. Tabi fazlaca kronik bir duruma gelmemişken bu sonucu veriyoruz. Gidip bir protokol yemeğine, ağırlamasını temsiliyet nazaranvini yapıp işimizin başına dönelim anlayışıyla bu sonucu verdik. Özeti budur. Yani ülkemizde birtakım şeyler fazlaca bâtın yapılınca her şey olağan lakin birazcık şeffaf olunca bunun üzerinde tepinmek de bir öteki anlayış haline geldi. Bendeki izahı budur”

‘İNSANIN YANILGI YAPMAMA TALİHİ YOK’

Bu olaydan daha sonra İmamoğlu’nun bundan daha sonra bu çeşit olaylardaki tutumu ne olur? Bunu sorduğumda yanıtı da şöyleki oldu:

“Bizimde elbette ki ‘oldukça fazlaca daha fazla dikkat etmeliyiz’ moduna geliyoruz. Lakin bu insanlığımızı kaybetmemiz manasına gelmez. Biz insanız. Beşerler, insan olduğumuz için seviyor doğallığımızla kabul ediyor. Biz kendimize diğer bir konum, gizemli haller yükleyemeyiz. İnsan yanlışıyla, eksiğiyle var. kimi vakit bu biçimde yorumları görüyorum. Asla yanılgı yapma talihiniz yok. Ya bu biçimde bir şey olabilir mi? Bir insanın kusur yapmama bahtı yok. Eksik, kusur yapabilir ancak o denli bir hassasiyet doğuyor ki ‘Asla kusur yapma.’ Bu da biraz acımasız, ülkemiz insanına haksızlık bence.

‘İYİ NİYETLİ HER TENKİT VE İHTAR BENİM İÇİN KIYMETLİ’

Düzgün niyetli her tenkitten, tekliften, ikazdan çıkarım yaparım ve alacağımı alırım, hiç birisine karşı zerre kadar, ‘Bu da söylenir mi kardeşim?’ üslubum yok. Zira yeterli niyetli her tenkit, teklif, ikaz benim için değerlidir. Baktığım pencere budur. Fakat hukuksuzluğu, hainliği, şahsi haklara müdahaleyi öven insanları da en derinden kınıyorum. Kaldı ki haddini aşan var ise, türel haklarımı arıyorum aslına bakarsanız. Tabi şu anda hukuksal haklarımı elbette ki kamusal alandan sorumlu beşerler üzerinden arıyorum. Haddini aşan olursa o tarafa da, türel olarak bakarım lakin uygun niyetli eleştiren, öneren, uyaran her şeyi alırım, dinlerim. Bir basamak daha sonra tahminen oradan çıkarımlarımla farklı uygulamalarım yahut tercihlerim olur. O da beni geliştiren hani az evvel dedim ya ne yazık ki bu cins olayları yaşamak bizi biraz da demlendiriyor. Bu olgunlaştırıyor manasına da gelir. Lakin bu biçimde olgunlaşmayı da bu ülke hak etmiyor. Zira fazlaca kolay sorunlar üzerinden müdahale ve gayret yaşıyoruz. Yani bunlar bu ülkenin vaktini çalıyor.”