İmamoğlu, elektrik fiyatlarına dikkat çekti: Artırımın kaynağı biz değiliz, hükümet

YuvarlakMasa

Global Mod
Global Mod
İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Lideri Ekrem İmamoğlu, elektrik artırımına ait olarak konuştu. İmamoğlu, “Zam sorununun kaynağı belediyeler değildir. Ne Silivri Belediyesi’dir ne Büyükşehir Belediyesi’dir. Artırımın kaynağı, hükümettir; ekonomik sistemdir. Budur yani. 2 defa 2; 4’tür” dedi.

Marmara Denizi’ndeki müsilaj sıkıntısıyla birlikte balıkçılar için yeni bir zorluk konusunun ortaya çıktığını aktaran İmamoğlu, İstanbul’un geçmişten bugüne yapılan yatırımlarla ileri biyolojik arıtma konusunda yeterli bir noktaya geldiğine dikkat çekti.

“ELEKTRİĞE YAPILAN ARTIRIM YÜZDE 50’YE YAKLAŞTI”

Yüzde 60’lardaki ileri biyolojik arıtma oranını yüzde 100’e çıkarmayı hedeflediklerini belirten İmamoğlu, İSKİ’de yapılmasını istedikleri artırımı engelleyen muhalefete, “Şu an itibariyle neredeyse elektriğe yapılan artırım yüzde 50’ye yaklaştı. İSKİ olarak bütçemizin neredeyse yüzde yirmisini elektrik parası olarak ödüyoruz. 1 milyar 200 milyonu aşan elektrik faturası var İSKİ’nin. Şunu bilelim pahalı vatandaşlarım: Artırım sorununun kaynağı belediyeler değildir. Ne Silivri Belediyesi’dir ne Büyükşehir Belediyesi’dir. Artırımın kaynağı, hükümettir; ekonomik sistemdir. Budur yani. 2 sefer 2; 4’tür” tabirinde bulundu.

‘her insanın sorunu Ekrem İmamoğlu’

Müsilaj paklığı konusunda faal rol üstüne alan İSKİ’nin Silivri’de de Tuzla’da da Sultanbeyli’de de Beylikdüzü’nde de çalıştığına dikkat çeken İmamoğlu, “Çalışmaya da devam edecek; sorumluluğu. Lakin ‘Su artırımı yaptırmıyoruz…’ Yani hayli komik. Bir gün örneğin manşet malum medyada: ‘Su artırımı yaptırmıyoruz İSKİ’ye.’ Alkış. Fakat 1 gün daha sonra yüzde 15 elektrik artırımında tık yok! Bu bizim halkımızın aldatılacağı bir sorun değil” tabirlerini kullandı.

Müsilaj konusunda seferberlik anlayışıyla yürütülen çalışmalarda, üzerlerine düşen vazifeye harfiyen uyduklarını lisana getiren İmamoğlu, müsilaj konusunda, İBB’nin sorumlu tutulmasının yanlış bulduğunu belirtti.

“İSTANBUL’U BİYOLOJİK ARITMAYA DÖNÜŞTÜRELİM”

İmamoğlu, “her insanın sorunu Ekrem İmamoğlu. Bunu niçin söylüyorum? birlikte çaba edelim. Evet, müsilaj ağır bir vebaldir. Bir musibettir. Daima birlikte alalım derslerimizi ve işimize bakalım. İstanbul’un tamamını biyolojik arıtmaya dönüştürelim. Fakat Türkiye’nin endüstrisinin yüzde 50’sini yığdığımız Marmara kenarlarına artık sanayi yığmak değil, süreci akılcı yönetmek ismine ülke siyasetleri geliştirelim. Her 3 beşerden birini Marmara’nın kıyılarına nüfus olarak yığmayı bırakalım; Diyarbakır’ı, Hakkari’yi, Kastamonu’yu, Çorum’u, Artvin’i güçlendirelim” dedi.

“İKNA EDİN BENİ”

Süreçten her insanın gereken dersleri alması ve vatandaşa hesap verecek noktaya gelmesi gerektiğine dikkat çeken İmamoğlu, “Daha büyük hesap var. Müsilajı konuşalım lakin (Kanal İstanbul) kanalı konuşmayalım. O denli yok. Müsilajı konuşacaksan, kanalı da konuşacaksın. Kanalı niçin konuşacaksın? Bilim ve akılla konuşacaksın, Ekrem İmamoğlu’nun dedikleriyle değil. Bir oburunun dedikleriyle de değil. Bilim diyor ki, ‘Kanal yapılırsa Marmara biter.’ Çok net. Zıddını savunanlara yalvarıyorum: ‘Bana adres verin, geleceğim. Anlatın bana. Sayın bakana da tekraren davet yaptım. Beni davet edin. Geleyim bana deyin ki kardeşim, ‘Bu bilim yanlış söylüyor. Marmara’ya bir ziyanı yok kanalın. İkna edin beni ya. Yalnızca birileri istiyor; o kadar” diye konuştu.