İki yıldır aklınız neredeydi

YuvarlakMasa

Global Mod
Global Mod
Milyonlarca öğrenci 546 gün daha sonra okuluna kavuştu. Yüz yüze eğitimin salgın önlemleri açısından nasıl yürütüleceği konusunda telaşlar sürerken Ulusal Eğitim Bakanı Özer “Tüm hazırlıklar yapıldı, önlemler alındı” dedi. Lakin İstanbul’dan Van’a, İzmir’den Tekirdağ’a en az 80 okulun sarsıntıya güçlü olmadığı sebebi öne sürülerek yıkılacağı ya da tadilata alınacağı açıklandı. Yaklaşık iki yıldır boş olan okullarda bu istikamette hazırlık yapılmaması ve sonucun yüz yüze eğitim öncesine bırakılması reaksiyon çekti.

‘İKİLİ EĞİTİM VERENLER İKİ KATINA ÇIKTI BİRTAKIM KURUMLARDA ÜÇLÜ EĞİTİM BAŞLADI’

Öğrenciler farklı yerlere nakledilince birfazlaca kurumda sınıf mevcudu 50’yi, okul mevcudu ise bin 500’ü aştı. Eğitim İş İzmir 2 No’lu Şube Lideri Ahmet Cangı “Normal eğitime geçmeyi bırakın, ikili eğitim veren okul sayısı iki katına çıktı. Birtakım yerlerde üçlü eğitim başladı” dedi. Tadilata ağustosta başlandığına dikkat çeken Eğitim Sen Van Şube Eşbaşkanı Murat Atabay ise “Haziran ayında okullar kapandı. bu biçimde tadilata başlasalardı bu problemler yaşanmayacaktı” tabirlerini kullandı.

OKULLARIN BAKIMI 2 YIL daha sonra MI AKILLARA GELDİ?

Pandemi niçiniyle uzun mühlet boş kalan fazlaca sayıda okulun, sarsıntıya güçlü olmadıkları sebebi öne sürülerek yıkılacağı ya da tadilata alınacağı ortaya çıktı. Öğrenciler farklı yerlere nakledilince biroldukca kurumda sınıf mevcudu 50’yi geçti. Okulların kapasitesini aşması hem salgın birebir vakitte eğitim kalitesi konusunda tasaya niye oldu. “Uzaktan eğitim sürecinde okulların bakımı kimsenin aklına gelmedi mi?” yorumları yapıldı.

Dünyayı kasıp kavuran koronavirüs salgını niçiniyle yüz yüze eğitime verilen yaklaşık 2 yıllık orta bugün prestijiyle son buldu. Ulusal Eğitim Bakanı Özer “Tüm hazırlıklar yapıldı, önlemler alındı” dedi. Fakat, Türkiye’nin birfazlaca noktasında en az 80 okulun sarsıntıya sağlam olmadığı nedeni öne sürülerek yıkılacağı ya da tadilata alınacağı açıklandı. İki yıldır boş olan binalarda hiç bir hazırlık yapılmaması ve yüz yüze eğitime günler kala kelam konusu sonucun çıkarılması ise reaksiyon çekti. İstanbul Üsküdar’da bulunan Rasathane İlköğretim Okulu, Şehit Mustafa Cambaz İlköğretim Okulu, Sarıyer’de bulunan Behçet Kemal Çağlar Anadolu Lisesi, Tekirdağ Saray’da bulunan Güngörmez İlköğretim ve Ortaokulu bu okullardan kimileri. Farklı okullara gönderilen öğrencilerle birlikte sınıflardaki öğrenci sayısının artması birlikteinde yeni bir tartışmayı gündeme getirdi. Veliler, salgının başından beri en çok üzerinde durulan önlemlerden olan toplumsal uzaklık kuralının kalabalık sınıflarda uygulanamamasından tasa duyuyor. Ayrıyeten, konutlarına yakın okullarından ayrılmak zorunda olan öğrencilerin daha uzakta bulunan okullara ulaşımları da bir diğer sorun olarak ortaya çıkıyor. Eğitim ve Bilim İşçileri Sendikası (Eğitim Sen) Van Şube Eşbaşkanı Murat Atabay, kentte 2 yıldır pandemi sürecinde yapılmayan okul tadilatlarına eğitime kısa bir süre kala başlandığını söylemiş oldu. Atabay “Haziran ayında okullar kapandı. bu biçimde tadilata başlasalardı tahminen de bu problemler yaşanmayacaktı” dedi. Atabay, yıkılacak birtakım okullardaki öğrencilerin diğer okullara taşınacağını, bu durumun ise sınıf mevcutlarında artışa niye olacağını kaydetti. Eğitim İş İzmir 2 No’lu Şube Lideri Ahmet Cangı, İzmir’de sarsıntı daha sonrası 80 okulun yıkıldığını, hayli sayıda öğrencinin öteki eğitim kurumlarına kaydırıldığını aktardı. Cangı “Normal eğitime geçmeyi bırakın, ikili eğitim veren okul sayısı iki katına çıktı. Hatta birtakım yerlerde üçlü eğitim başladı” tabirlerini kullandı. Eğitim Sen Didim temsilcisi Belkıs Kahraman ise zelzeleye dayanıksız okulların yıkım süreci ile birtakım okulların güçlendirme çalışmaları sebebiyle ilçedeki okulların eğitim öğretime sıkıntılı başlayacağını aktardı. Kahraman “Pandemi sürecinde Covid önlemleri kapsamında seyreltilmiş sınıflardan bahsedilirken birleştirilmiş okullara mahkum ediliyoruz. İlçenin en büyük okullarından Selçuk Özsoy Ortaokulu ortalama 950 öğrenciye sahipken, tıpkı denklikte olan bir daha yaklaşık 900 öğrenciye sahip Efeler Ortaokulu’na taşınacaktır. Bu yalnızca bir okulun durum tespiti. Yani bir okul binasında yaklaşık olarak 2 binleri bulabilecek olan öğrenci eğitim gorecektir” dedi. Kahraman, şöyleki devam etti: “Bu okullar pandemi niçiniyle konutlarımızdan çalıştığımız günlerde kullanılmazken niye tadilat-tamirat, bakım işleri düşünülmedi de bugüne bırakıldı ? Bugün eğitim-öğretime başlarken yıkım ve güçlendirme kararları gelmektedir. Selçuk Özsoy ve Ak Yeniköy Okulları ise 1 yılı aşkın bir müddetdir güçlendirme çalışmasında bulunmasına karşın, hala teslim alınamamaktadır.”

HİKAYE ARİN’İN ‘UZAKTAN EĞİTİM’ HEYECANI

İzmir’de yaklaşık 3 yıl evvel Lösemi (JMML) teşhisi koyulan Hikaye Arin Yazıcı, babasının verdiği yarı uyumlu ilik nakliyle hayata tutundu. Hikaye’nin genel durumu uygun olduğunu, kullandığı ilaçların ilik savaşını engelleyip hem de bağışıklığını baskıladığını tabir eden Yazıcı “ötürüsıyla diğerleriyle kapalı alanlarda bulunması uygun değil. O yüzden yalnızca Kovid-19 niçiniyle değil, öbür bulaşıcı hastalıklar niçiniyle de riskli buluyorlar” diye konuştu. Hikaye’nin bu yıl okula başlayacağını söyleyen Yazıcı “Eylülde okula başlayacak lakin online gidebilir. Öteki çocuklarla kapalı bir ortamda bir ortaya gelmesine tabipleri müsaade vermiyor. Şayet bahar periyoduna ilaçlarını kesmiş olur, ilik savaşı tekrar etmemiş olursa Hikaye Arin de başka çocuklarla birlikte sınıfa gidebilecek. Okula başlayacağı için hayli heyecanlı, fazlaca mutlu” dedi.