İBB’den 2 milyon burs alan AK Partili Kavakçı’dan enteresan savunma

YuvarlakMasa

Global Mod
Global Mod
İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Teftiş Şurası, AK Parti devrinde belediyenin iştirakleri üzerinden 34 şahsa toplam 61 milyon 499 bin 893 liralık yurt dışı eğitim bursu verildiğini tespit etti. İBB, bu ödemelerin yöntemsiz olduğu nedeni öne sürülerek sorumlular hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na kabahat duyusunda bulundu.

CHP Genel Lider Yardımcısı Veli Ağbaba’nın, TBMM Genel Kurulu’nda, AK Parti İstanbul Milletvekili Ravza Kavakçı Kan’nın geçmişte İBB iştirakleri üzerinden verilen burslarla yurt haricinde eğitime gönderilmesi ile ilgili polemik yaşandı.

Ağbaba, konuşması sırasında; AK Partili milletvekilleri Fatma Betül Sayan Kaya ve Ravza Kavakcı ile AK Parti İstanbul Bayan Kolları Lideri Rabia Kalender İlhan’ın fotoğraflarının yer aldığı bir fotoğrafı gösterdi.

CHP’li Ağbaba’nın konuşması şu biçimde:

“Geçtiğimiz günlerde Diyanet İşleri Başkanlığı’nda bir alım var, takım var, para var, ek bütçe var lakin ne yok yoksul fukara için torpil yok. 2 milletvekili yazı yazıyor ‘Yakınlarıma, akrabalarıma öncelik tanıyın’ diyor. Mülakatta dayısı olmayan herkes elenmiş. Mülakatta dayın yoksa devlet kademesine giremiyorsun.

Bakın ne diyor milletvekili ‘Hemşehrilerimin kurumunuzda girecek mülakat imtihanında yardımlarınızı bekliyorum’ diyor. Bu çocukların hakkını gasp edecek kadar beşerler utanma hissini kaybetmişler. Devletin her kademesinde mülakat var, AKP’li vekil bulamıyorsan devlete giremiyorsun, sana oy vermiş olsa bile giremiyorsun, kim olması lazım yeğenin olması lazım.

“EKREM İMAMOĞLU BALIK YEMİŞ FAKAT HARAM YEMEMİŞ”

Şu resme âlâ bakın diyorsun ya günlerden beri Ekrem İmamoğlu balık yemiş, Ekrem İmamoğlu balık yemiş lakin haram yememiş, haram yememiş. Şu tabloya bakar mısınız, bunlar nasıl şanslı beşerler, bakın bu tabloya. Çıkın palavra deyin, burs almadık deyin, İstanbul Büyükşehir Belediyesi parasıyla okumadık deyin. Oradan bağıracağınıza bunlara itiraz edin. Utanın, hala bunu savunuyorsanız. İBB’yi babanızın çiftliği üzere yönettiniz. Yalnızca bu değil, siz de İBB’nin makam araçlarına bindiniz mi? Onun için mi bağırıyorsunuz. İBB makam aracına AK Parti Gençlik Kolları Lideri biniyor, bayan kolları lideri biniyor, AK Parti’nin idaresi de biniyor.”

“USULSÜZLÜK BUNUN NERESİNDE ONU DA BİLMİYORDUM”

Kavakcı ise şu biçimde konuştu:

“Biraz evvelden Sayın Ağbaba üç tane epeyce da özel seçilmiş fotoğrafı buradan göstererek haram yememiş tezinde bulundu. Haram yememiş deyip yedi demek istedi. Kimin haramın yiyip yemediğini çok ne biliyoruz. Ben çalışıp burs almanın ve bursun sonucunda doktora yapmanın kanun dışı olduğunu bilmiyordum, bunun bir usulsüzlük olduğunu bilmiyordum. Usulsüzlük bunun neresinde onu da bilmiyordum.

Günlerdir toplumsal medyada aylardır farklı yerlerde bağırıyorlar, usulsüzlüğü göstersinler usulsüzlük yok. Bir İBB’de 1994’ten itibaren Akbil projesinde çalışmış bir mühendis olarak belediye burslu olarak doktora ve yüksek lisansa göndermek istediğini e-maille duyurduğunda bütün çalışanlar üzere ben de başvurdum, kabulümü aldım. Doktoramı tamamladım, 4 üzerinden 4 ile tamamladım. Mecburi hizmetimin eksik kalanını da milletvekilliğim bittiği gün tamamlayacağım. Haram yedi diyemezsiniz.”

“ALMIŞ OLDUĞU BURS BURS DEĞİL BİR SERVET”

Ağbaba ise kürsüden şu karşılığı verdi:

“Ben artık Sayın Kavakcı’nın bu bursu alırken kimle yarıştığını merak ediyorum, kimleri geçti, kaç puanla bu bursu aldı merak ediyorum. Ayrıyeten almış olduğu burs burs değil bir servet. Bakın almış olduğu para 2 milyon 161 bin 291 TL. Kimle yarışmış, hangi puanla almış bunu merak ediyorum. Bu bursu büsbütün bir siyasetçiye, siyasi partiye yakınlıktan dolayı alınmış. Kamuoyunun vicdanına bırakıyorum.”