HDP’den faiz indirimine reaksiyon: Biz, Merkez Bankası’yla helalleşmeyeceğiz, yüzleşeceğiz

YuvarlakMasa

Global Mod
Global Mod
HDP Küme Başkanvekili Meral Danış Beştaş, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının faiz sonucunın belirtildiğını anımsatarak “Açıkçası dün sonucu verilmişti ve bugün ilan edildi. Pekala bu ne manaya geliyor? Bizler, Merkez Bankası’nın doğal ki saraydan bağımsız hareket etmediğini çok âlâ biliyoruz. ‘Ekonominin kitabını yazdım’ diyen AKP Genel Lideri’nin kitabında aslında ‘Merkez Bankası’nı nasıl kendime bağladım, nasıl esir aldım’ alt başlıklarından birini bugün bir defa daha okumuş olduk.” sözünü kullandı.

‘SUÇ İŞLEMEYİ DURDURUN’

HDP olarak daha evvel tekraren Merkez Bankası’nı kendi kanunlarına uyması konusunda uyardıklarını belirten Beştaş, “Fiyat istikrarını sağlayın, kararlarınızı diğer yerden beklemeyin, kendiniz belirleyin, iktidarlar gelip geçecek lakin kanunlar kalıcıdır dedik. Halkın faydası yerine sarayın oylarını saymaya devam ettikçe Para Siyaseti Konseyinde bulunan her bürokrat cürüm işlemeye devam ediyor. Biz, bunu bir kere daha TBMM’den tabir etmek istiyoruz. Hata işlemeyi durdurun, kabahat işlemekten vazgeçin. İktidar seçimle gidecek fakat sizler orada kalacaksınız ve bu cürümlerin hesabını her Türkiye yurttaşı üzere siz de vermek durumundasınız.” diye konuştu.

‘BİZ MERKEZ BANKASI’YLA HELALLEŞMEYECEĞİZ’

Beştaş, kelamlarını şöyleki sürdürdü:

“Doların, enflasyonun düşmesinin tek yolu var; bu iktidarın gitmesidir. Bu iktidar artık gerçekten her insanın bildiği üzere yönetemiyor. Biz, Merkez Bankası’yla helalleşmeyeceğiz, yüzleşeceğiz. Bağımsızlığını da sağlayacağımızın kelamını veriyoruz. Bütün kurumlar için bunu söylüyoruz. Helalleşme natürel ki gereklidir makul alanlarda lakin yüzleşme de bu kadar kıymetlidir. Biz, beşli çeteyle helalleşmeyeceğiz, hesabını soracağız. Halkın olanı halka iade edeceğiz. Biz, döviz vurgunu yapanlardan halkın hakkını alacağız ve işsizliği, yoksulluğu halk faydasına siyasetlerle bitireceğiz.”