‘Göçmenler gitsin’ teklifine AK Parti ve MHP’den ret

YuvarlakMasa

Global Mod
Global Mod
Kayseri Büyükşehir Belediye Meclisi Ağustos ayı toplantısı dün gerçekleştirildi. CHP Küme Başkanvekili Özgür Özer, CHP kümesi ismine Kayseri Büyükşehir Belediye Meclisi’ne şu öneriyi sundu:

“ARTIK KAYSERİ HALKININ SABRI TAŞMIŞTIR”

“Kayseri halkı olarak, kentimizde yıllardır konuk ettiğimiz Suriyelilere ve başka göçmenlere gereğince yardım ve konut sahipliği yaptık. Göçmenlerin olumsuz davranışları, artık Kayseri halkının sabrını taşımıştır ve her misafirliğin bir sonu olmalıdır. Göçmenlerin ülkelerine geri gönderilmesi için lojistik sağlamak üzere meclisimizde bir kurul kurulmasını ve biran evvelden çalışmalara başlamasını hürmetlerimizle arz ederiz.”

Meclis’in CHP’li ve UYGUN Partili üyelerinin ‘evet’ oyu verdiği önerge, AK Parti ve MHP’li üyelerin oylarıyla reddedildi.

Özer, hususla ilgili şunları söylemiş oldu:

“Maalesef bizim sunduğumuz unsur kabul edilmedi. AKP-MHP oyları ile reddedildi. Bu unsur nedir? Büyükşehir Belediyesi’nde bir kurul kurulsun, bu komite Kayseri’de yaşayan Suriyeliler ve Afganları geri gönderme komitesi olsun. Geri göndermeleri için lojistik faaliyetleri organize edebilsin. Ve ortasında meclis üyelerimiz olsun, diye bir teklifimiz oldu. Evvel ‘Siyasi’ dediler. Ben de ‘Hayır bu siyasi değil’ dedim. Bunlar savaştan kaçtılar geldiler. 8-10 yıldır ilah konuğu dedik.

“BU İŞ ARTIK İŞGALE GİRER”

Allah’a da konuğumuza de bakılırsavimizi yaptık. Bu iş bitti, bu iş artık işgale girer. Suriyelilerden ve Afganlardan bir an evvel kurtulmamız lazım. Bunun için elbette siyasi irade lazım ancak belediye bunları doyuruyor. Aşevlerinden, iaşeden doyuruyor. Bunları gönderme yetkisi var dedim. Israrlarımıza, direnmemize karşın AKP ve MHP’liler bu tip komitenin kurulmasını istemediler. CHP ve GÜZEL parti ‘evet’ oyu verdi fakat AKP-MHP çoğunluk olduğu için reddedildi.”