Eski SHP önderi Murat Karayalçın: Doğal olan Kılıçdaroğlu’nun aday olması

YuvarlakMasa

Global Mod
Global Mod
Toplumsal Demokrat Halkçı Parti’nin (SHP) 1989’daki mahallî seçimlerinden muvaffakiyetle çıkan Ankara Büyükşehir Belediyesi Lideri Murat Karayalçın, geçmişten geleceğe biroldukca mevzuda değerlendirmelerde bulundu. Independent’tan Can Bursalı’nın haberine nazaran; Cumhurbaşkanlığı adaylığına dair konuşulan isimlere dair de açıklamalarda bulunan Karayalçın, 1993 yılında Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı koltuğunu devredip Toplumsal Demokrat Halkçı Parti’nin Genel Lideri olmuştu.

Son periyotlarda ismi Cumhurbaşkanlığı adaylığında konuşulan isimler içinde duyulan Karayalçın, kesin bir lisanla aday olmayacağını belirtti: “Ne benim şahsi bir çalışmam var ne de partiden bu biçimde bir talep kelam konusu.”

‘KILIÇDAROĞLU ADAY OLMALIDIR’

“Doğal olan, teamüle uygun olan bizim Genel Liderimizin aday olmasıdır” diyen Karayalçın, “Bize düşen de Genel Liderimizin seçilmesi için tüm gücümüzle çalışmak olmalıdır. O niçinle benim bu biçimde bir adaylık çalışmam kelam konusu değil. Olmadı, olamaz. Bu kulislerde ya da sohbetlerde söz edilen şeyler. Ancak benim fazlaca açık olarak halim budur. Genel Lider aday olmalıdır, Sayın Kılıçdaroğlu aday olmalıdır. Hepimize düşen de onun seçimi için çalışmak olmalıdır” sözlerini kullandı.

‘GENEL LİDER KENDİ TERCİHİNİ SÖYLEDİ’

İsmi sık sık kamuoyu araştırmalarında da geçen İBB Lideri Ekrem İmamoğlu ve ABB Lideri Mansur Yavaş’ın Cumhurbaşkanlığı adaylığına ait ihtimale de değinen Karayalçın şu açıklamalarda bulundu:

“Ben bir daha de seçim sürecinde daha farklı gelişmelerin şekilleneceğini düşünürüm. Daima o denli olmuştur aslına bakarsan. Bu arkadaşlarımızın kendi kararları alışılmış. Ekrem Bey’in Mansur Bey’in kendi kararları yani. Sayın Genel Lider tercihini söylemiş oldu. Bir olumsuzluk formunda söz etmedi. Arkadaşlarımızın başarılı olduğunu bir periyot daha hizmet vermelerini tercih edeceğini lisana getirdi. Sırf Ekrem Bey’i ve Mansur Bey’i değil bütün büyükşehir belediye liderlerimiz için bu biçimde düşündüğünü söylemiş oldu. Buna karşın arkadaşlarımız alışılmış kararlarını kendileri verecekler.

‘ARKADAŞLARIMIZIN KENDİ TAKDİRLERİ’

Şayet biz seçime tek başımıza CHP olarak katılacaksak 2018’de olduğu üzere ve genel liderimiz aday olmayacaksa, bu biçimde bu arkadaşlarımız adaylıklarını koyabilirler. Ön seçime katılabilirler. Olağan kendi takdirleri yani Genel Başkan’ın bir devir daha devam etmeleri tarafında görüşüne karşın ön seçimde bir yarışa girmeyi düşünebilirler. Fakat sanmıyorum. Yani bu gelişmelerin ışığında arkadaşlarımızın fazlaca zorlayacaklarını sanmıyorum.”