Erdoğan’dan bir daha ‘geç evlilik uyarısı’

YuvarlakMasa

Global Mod
Global Mod
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,Babalar Günü ötürüsıyla “Gençlerle En Baba Buluşma” isimli çevrimiçi aktifliğe katıldı. Erdoğan, 81 vilayetten 700 gençle bir ortaya geldi ve gençlerin sorularını yanıtladı.

ERDOĞAN’DAN ‘EN AZ ÜÇ ÇOCUK’ DAVETİ

Aktifliğe katılan Erdoğan, bir ortaya geldiği 700 gence, en az üç çocuk davetinde bulundu:

“Şimdi yeni bir moda başladı. 30 yaşından evvel ne erkekler evleniyor ne kızlar evleniyor. Geleceğin anne ve baba adaylarına birinci ve en kıymetli tavsiyem; bir sefer birbirinizi sevin, birbirinize hürmet duyun, birbirinizi sahiplenin, ebediyen yan yana, omuz omuza olun. Ailesine sahip çıkamayan ömrüne da sahip çıkamaz. bu biçimde bir insanın da ülkesine ve dünyasına güzel işler yapabilmesi aslında mümkün değildir. Ben inanıyorum ki sizin bilhassa evlilikte yaş sürecini fazlaca fazla ilerletmeden, gecikmeden evlenmek, bunu hem gençlerimiz hem kızlarımız için söylüyorum. Bir de natürel nikah merasimlerinde daima söylerim; en az 3 çocuk. Zira buna gereksinimimiz var.”

“BENİM ANNEM DE BABAM DA ANNEM OLUR”

Babalar Günü vesilesiyle gençlerle buluşan Erdoğan, kendi ailesi hakkında şunları söylemiş oldu:

“Tabii babam merhum olduktan daha sonra benim ağabeyim yoktu. İki tane anne başka baba bir ağabeyim vardı lakin birlikte yaşamadık. Benim annem de babam da Allah rahmet etsin annem olur… Doğal biz babamızı erken yaşta kaybetmenin sorununu epey oldukça yaşadık. Rabbim anneli babalı bir ömrü yaşamayı sizlere nasip etsin.”

Gençlere; kendileri, aileleri, kentleri, ülkeleri ve bütün insanlık için hayaller kurmaları, onun peşinden azimle gitmeleri tavsiyesinde bulunan Erdoğan, açıklamalarına şu biçimde devam etti:

“Büyük değişimler, büyük ihtilaller, çağlar açıp, çağlar kapatacak büyük fetihler, daima bir hayalle başlar. Şayet hayalinizi gerçeğe dönüştürmekte kararlıysanız kendinizi ömrün her alanında en güzel biçimde yetiştirmeniz gerekiyor. Birebir kulvarda yürüdüğünüz akranlarınıza birikiminizle fark atacak bir düzeye gelmeden hayallerinize de yaklaşamazsınız. Bunları söylerken olağan olarak bizi hayata ve davamıza sarılmak için motive eden ögelerle sizlerin motivasyon kaynakları içindeki farkı da görüyoruz, biliyoruz. Dünya ile ülkemizin de yalnızca birkaç kuşakta bu biçimdesine büyük bir değişimi hayatış olması sizlerin sorumluluğunu artırıyor.”

Erdoğan, bir gencin “Sağlığınız sıhhatiniz nasıl?” sorusuna “Yıkılmadık, ayaktayız” karşılığını verdi.

“DİKKAT EDİN ÜNİVERSİTEMİZİN OLMADIĞI VİLAYET YOK”

Gençlerin sorularını yanıtlayan Erdoğan, Türkiye’de yer alan üniversitelerin sayısı ile övünerek, AK Parti iktidara geldikten daha sonra üniversiteye giden öğrenci sayısında artış olduğunu lisana getirdi:

“goreve geldiğimizde Türkiye’nin genelinde, bizim biliyorsunuz 76 tane üniversite vardı. Artık 207 tane üniversitemiz var. Dikkat edin üniversitemizin olmadığı vilayet yok. Lakin geldiğimizde durum bu biçimde değildi. Biz üniversiteye gireceğimiz vakit, hayli enteresan, üniversite imtihanına giriyorsunuz, on öğrenciden bir tanesi üniversiteye girebiliyordu. Ancak biz iktidara geldikten daha sonra onda on.”

“GELİŞMİŞ ÜLKELER, ‘niçin BİZİM ÜLKEMİZ TÜRKİYE ÜZERE DEĞİL’ DİYOR”

Türkiye’nin kent hastanelerini nazarann öteki ülkelerdeki vatandaşların epey şaşırdıklarını ve ‘niçin bizim ülkemiz Türkiye üzere değil’ dediklerini öne süren Erdoğan, şu biçimde konuştu:

“Sağlık hizmetlerinde malum muhalefetin aklına bile gelmeyen kent hastanelerini kurduk. Sorduğu soruya bakın, ‘Şehir hastanelerine ne gerek var?’ Lafa bak. Salgın periyodunda Allah göstermesin bizim şu kent hastanelerimiz olmamış olsaydı ne olacaktı halimiz? Bizim şu anda Türkiye’nin genelinde hastanemizin olmadığı vilayet yok. İlçeler yok. Şu anda dünyada global ölçekte baktığımız vakit bizim kent hastanelerimizi nazarannler şaşırıyor… Gelişmiş ülkeler buraya geldikleri vakit ‘niçin bizim ülkemiz Türkiye üzere değil’ diyorlar.

“EYLÜL-EKİM ÜZERE KENDİ AŞIMIZI ÜRETMEYİ HEDEFLİYORUZ”

Kısa bir süre içerisinde üçüncü doz aşısını da olmuş olan Erdoğan, Eylül-Ekim üzere Türkiye’nin kendi aşısını üretmeyi hedeflediklerini söylemiş oldu:

“Türkiye, salgının başladığı periyottan beri sıhhat hizmetlerinden kamu güvenliğine kadar her hususta öbür ülkelerin önünde, şu anda yer almış vaziyette. Birebir durum aşı çalışmalarında da geçerli. Aşı tedarikinin bir çok güç olduğu bir devirde, vakitlice yaptığımız ilişkiler yardımıyla süratli bir aşılama takvimi yürütüyoruz. olağan olarak birtakım aksaklıklarımız var. Lakin bu gecikmeleri de aşıyoruz. Şu anda çok âlâ durumdayız. İnşallah bu musibetin üstesinden yakında geleceğiz. Natürel bu ortada yerli aşı olayımız kelam konusu. Bu hususta da gayemiz, eylül-ekim üzere kendi aşımızı üretebilmek.

Olağan aşılama hızlandıkça bu bize inançlı süreci getirecek. bu biçimdece de inşallah Covid var mı yok mu hadisesini aşacağız. Olay sayısı günde 5 bin civarında. Biz bunu bile fazla görüyoruz. Vefat 50 civarında, bunu da alışılmış dilek etmiyoruz. Evvel hadise sayısını bizim artık çift haneliye falan düşürmemiz gerekiyor. Aşı konusunda da ithal noktasında uygunuz, bunu da süratle devam ettireceğiz.”

“CUMHURBAŞKANI OLARAK BİRİNCİ ANDA AŞIMI OLDUM”

“Birinci fazı, ikinci fazı oldum. çabucak sonrasında bir de antikor için oldum” diyerek üç doz aşı olduğunun altını çizen Erdoğan, “Cumhurbaşkanı olarak birinci aşımı oldum” dedi:

“Annelerimiz, anneannelerimiz, baba, babaanne, bunları da bizim ikna etmemiz lazım. Bunlar olağan bugünün sorunu değil, geçmişin sorunu. Geçmişten bu yana maalesef bu tıp kampanyalar daima oldu. Bu kampanyalar da alışılmış kimi ezalar da olmadı değil, yaşandı. Temennim odur ki bu aşı süreci içerisinde elde edilecek muvaffakiyet, bu tıp olumsuz kampanyaları da ortadan kaldırsın. Milletimizin her bir ferdi erişim konusunda, dünyada milyarlarca insanın peşinde koşup da ulaşamadığı bir imkana sahip olduğunu bilmelidir.

Ben aslına bakarsan Cumhurbaşkanı olarak birinci anda aşımı oldum. Birinci fazı, ikinci fazı oldum. çabucak sonrasında bir de antikor için oldum. Alınan sonuçlar de olumlu istikamette gerçekleşti.”

“WHATSAPP’LA ARAM YOK”

“Yoğun iş temposuna karşın vakit ayırabildiğiniz bir aile Whatsapp kümeniz var mı? Torunlarınıza, çocuklarınıza bildiri attığınız oluyor mu?” sorusuna Erdoğan, Whatsapp’la ortasının olmadığını söylemiş oldu:

“Ben şahsen cep telefonunu etkin olarak kullanıyorum. Aile fertlerimizle de bilhassa iletiler yoluyla haberleştiğimiz oluyor. Ancak çeşitli bildiri kümeleri telefonumda mevcut, Whatsapp’la aram yok. Zira bunları kullanmaya vakit prestijiyle fırsatım da yok. Bizim kuşağımız için hala en hoş irtibat yolu yüz yüze görüşme. En azından sesli konuşma hallerini seçiyorum, onu daha epey garanti buluyorum. Bu vesileyle siz gençlerimizi de tüm vatandaşlarımızı, yabancı uygulamalar yerine yerli iletileşme uygulamalarını kullanmaya davet ediyorum. Fakat en hoşu bu biçimde yüz yüze görüşme. Bundan daha hoşu olmaz.”