Erdoğan’dan Bayraktar ailesine başsağlığı ziyareti

YuvarlakMasa

Global Mod
Global Mod
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hadımköy’deki Baykar Savunma üretim tesisine geldi. Erdoğan’a eşi Emine Erdoğan da eşlik etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Baykar çalışanlarının attıkları adımlarla ürettikleri İHA ve SİHA’larla isimlerinden yalnızca bu yıl değil, bundan daha sonraki senelerda da daima bahsettireceklerini belirterek, “Bu işin bu sürecin kahramanı Allah rahmet etsin Özdemir Bayraktar ağabeyimizdi.” dedi.

Hadımköy’deki Baykar Savunma üretim tesisindeki ziyarette Erdoğan, Baykar çalışanlarına da hitap etti.

Konuşmasına “Saygıdeğer kahramanlar, sevgili genç kardeşlerim, yiğitler, sizler, inanıyorum ki Türkiye’nin 22. yüzyıla yürüyüş yolunda dünyaya örnek teşkil eden kahramanlarsınız.” diye başlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyleki devam etti:

“Attığınız adımlarla, ürettiğiniz şu İHA ve SİHA’larla isminizden yalnızca bu yıl değil, bundan daha sonraki senelerda da daima bahsettireceksiniz. Bu işin, bu sürecin kahramanı Allah rahmet etsin Özdemir Bayraktar ağabeyimizdi. Benim yaklaşık 40 yıla yakın bir mazim var Özdemir Bey’le. Biz birlikte siyaset yaptık. Vilayet lideriydim o da benim vilayet idare kurulumdaydı. Özdemir Beyefendi hayli nüktedandı. Sizle de bu nüktelerini herbiçimde fırsat buldukça paylaşmıştır. Bu tabirleri de herkesle paylaşırdı. Az evvel içerde kardeşlerine ve çocuklarına da onu söylemiş oldum. Bu tabirlerini kesinlikle kitaba almalısınız dedik. Bir anısı olarak inşallah bunu da yayınlamalısınız. Hayat geçirmelisiniz. Natürel eşek ölür kalır semeri, insan ölür kalır yapıtı. Bu yapıtla Özdemir Beyefendi ülkemizin geleceğine evlatlarıyla ve kardeşleriyle birlikte fazlaca büyük bir eser elhamdülillah bıraktı.”

Erdoğan, Afrika seyahati öncesi Bayraktar’ı ziyaret ettiğini belirterek, “Mutluyum, Afrika’ya çıkarken, hastanede ziyaretine gittim. O ziyaretine gittiğimde kendisiyle helalleşme fırsatı buldum. Helalleştik ve o denli ayrıldık. Bu da beni memnun eden bir durumdur. Dünürüm, bir ağabeyim ve kardeşim olarak bunu da kendisiyle gerçekleştirdiğimden dolayı memnunum.” diye konuştu.

Tarihin Özdemir Bayraktar’ı bayraklaştırarak anacağını lisana getiren Erdoğan, şunları kaydetti:

“Sizler onun kahramanlarısınız. Onlarla birlikte bu çabayı, bu kahramanlığı bir arada yürüttünüz. Sizlerle birlikte AKINCI’yı uçurduk. Kim bilir daha kaç AKICI’lar inşallah uçuracağız. Temennim odur ki inşallah gökkuşağını da birlikte uçururuz. Fazla vaktimiz yok. Bunları da bir arada uçurmamız lazım. Zira şunu açık ve net söylüyorum. Afrika’da bile gittiğim her yer bizden İHA, SİHA ve AKINCI istedi. Şunu bilmeniz lazım ki dünya, hani bu güçler var ya… Bu güçler sizi takip ediyor. İHA’da ne yaptılar, SİHA’da ne yaptılar, AKINCI’da ne yaptılar? Zira siz şu anda birinci 5 demiyorum birinci 3’ün ortasındasınız. Bu her yiğidin karı değil, er kişinin karı. Bunu da gerçekleştirdiğiniz için bu ülkenin Cumhurbaşkanı olarak sizlerle iftihar ediyorum. Sizlerle gurur duyuyorum.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, karşısında 1500 genç mühendis olduğunu belirterek, Özdemir Bayraktar’ın kardeşleri, evlatları ve takımıyla güzel bir sada bıraktığını söylemiş oldu.

Baykar çalışanlarına tıpkı kararlılıkla yollarına devam etmelerini tavsiye eden Erdoğan, bu kararlılığı her insanın gözünde gördüğünü tabir etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bayraktar’ın ruhuna Fatiha okuyarak kelamlarına son verdi.