Erdoğan: Dünyayı 5 ülkenin vicdanına bırakmadık

YuvarlakMasa

Global Mod
Global Mod
Erdoğan’ın konuşmasından satır başları:

Dönemim işgalcilerine karşı yürüttüğümüz İstiklal Harbi’mizin de özgürlük gayretlerinde Afrikalı halklarına cüret ve ilham verdiğini biliyoruz.

Dünyanın gözünü kapattığı Somali’ye elimizi açtık. Gereken takviye sağlandığında bir halkın küllerinden doğduğunu göstermiş olduk. Kıtayı etkileyen başka insani krizlerde de sergiledik. birlikte kazanmanın uğraşındayız. Bu süreçte bilhassa bayanlar gençler ve çocuklara ulaşmaya kıymet veriyor. Bayrak taşıyıcımız THY, kıtayı dünyaya bağlayan uluslar ortası hava yolu şirketlerinden biri haline geldi.

Şimdiye kadar dünya genelinde koronavirüs salgını periyodunda Afrikalı dostlarımızı yalnız bırakmadık. Tibbi yardımda yanlarında olduk. Afrika’nın mağduriyetinin farkındayız. 15 milyon doz aşıyı paylaşmayı düşünüyoruz. Yerli aşımızı milletimiz ve tüm insanlara sunacağız.

Başbakan ve Cumhurbaşkanı sıfatımla 50 ziyaret gösterdim. Kıtanın 4 bir yanından hükümet ağırladık. Afrika kıtasında her gidişimde birinci ziyaret kadar heyecan duyuyorum. Yılmadan çalışa hayata umutla çalışan mütevekkil beşerler gördüm. Vefakar işçi bayanlar gördüm. Çıplak ayaklarıyla yola koyulan çocuklar gördüm. Gece gündüz demeden ülkesinin refahı için basiretli devlet adamları gördüm. Ülkeleri için hayal kuran gençler gördüm. Afrika’nın madibaşı Nelson Mandela.

Bizde hayli güç kurallardan geldik. Bulunduğumuz pozisyonla asla yetinmedik. Daima daha yükseğe ulaşmanın çabasını verdik. Lakin biz fazlaca daha ulvi gayelerin peşindeyiz. Dorukları değil dağları aşmayı istiyoruz. Bir kaç yılda yaşadıklarımız tüm insanların bahtını 5 ülkenin vicdanına bırakmadık.