Erdoğan: Bayana karşı şiddeti büsbütün ortadan kaldıracağız.

YuvarlakMasa

Global Mod
Global Mod
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 25 Kasım Bayana Yönelik Şiddete Karşı Memleketler arası Gayret Günü ile ilgili, “Bugüne kadar bayanların her alandaki hak arama uğraşlarında yanlarında olduk, bundan daha sonra da olacağız. Bayana karşı şiddeti insani ve ahlaki kıymetlerimizi güçlendirerek inşallah büsbütün ortadan kaldıracağız” dedi.

Erdoğan, toplumsal medya hesabından hesabından yaptığı paylaşımda;

“25 Kasım Bayana Yönelik Şiddete Karşı Memleketler arası Çaba Günü’nün, en başta inancımızın, medeniyetimizin, kıymetlerimizin karşısında durduğu bu sorunun büsbütün ortadan kalkmasına vesile olmasını diliyorum” derken “Bir insan hakkı ihlali olan bayana yönelik şiddet ne yazık ki tüm dünyanın sorunudur” formunda konuştu.

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nün, en başta inancımızın, medeniyetimizin, değerlerimizin karşısında durduğu bu sorunun tamamen ortadan kalkmasına vesile olmasını diliyorum.

— Recep Tayyip Erdoğan (@RTErdogan) November 25, 2021

Erdoğan bildirisinde:

“Türkiye bu probleme karşı en kapsamlı ve tesirli mevzuata sahip ülkeler içinde birinci sıralarda yer almaktadır.

Geçtiğimiz Temmuz ayında Bayana Yönelik Şiddetle Çaba 4. Ulusal Aksiyon Planı’nı açıklamış, 5 ana amaç, 28 strateji ve 227 faaliyet belirlemiştik.

Değişen kaidelere ve ortaya çıkan gereksinimlere bağlı olarak gereken her türlü yasal ve idari önlemi almayı sürdüreceğiz.

Aziz milletim… Unutmamalıyız ki bayana yönelik şiddetle uğraş beraberinde annemizin, eşimizin, kızımızın hakkını, hukukunu, onurunu muhafazanın da uğraşıdır.

Bu sorunun ortadan kalkması tüm kesitlerin inancı, eforu ve mutabakatıyla mümkündür. Bugüne kadar bayanların her alandaki hak arama çabalarında yanlarında olduk, bundan daha sonra da olacağız” dedi.