Davutoğlu’ndan Erdoğan’a 2001 krizine reaksiyon: Ortağın Bahçeli olursa bu biçimde olur

YuvarlakMasa

Global Mod
Global Mod
Gelecek Partisi Genel Lideri Ahmet Davutoğlu Pursaklar’da İlçe Müracaat Meclisi’nde konuştu. Burada gündeme dair açıklamalarda bulunan Davutoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2001 krizi açıklamasına yönelik, ”2001’i mazeret olarak gösteriyorlar. Biz yönetimdeyken 2016’da enflasyon yüzde 3’lerdeydi de artık niçin 44’lerde? İşte ortağın Bahçeli olursa bu olur.” diyerek reaksiyon gösterdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Şişecam Polatlı Fabrikası açılışında, ‘Türkiye 2001’de baş gösteren ekonomik krizin tesirlerini hala yaşıyor. Milyarlarca dolar ulusal servet batan bankalarda buharlaşmış esnaf ve sanayicimiz, tüccar ve çiftçimiz iflasın eşiğine gelmişti’ açıklamasında bulunmuştu.

Davutoğlu’nun konuşmalarından öne çıkanlar şöyleki:

‘AK PARTİNİN GİDİŞATINDAN MUTLU MUSUNUZ?’

”2016’dan 2019’a kadar 3 yıl sabırla düzelir diye bekledik. Her seferinde Cumhurbaşkanına gittim düzeltelim; Cumhurbaşkanlığı sistemine geçmeyelim dedim. Milleti kutuplaştırmayın, bütünleştirin dedim. Yolsuzluklara bulan yoksulluğa ve yasaklara karşı olan partinin ekseni kaydı önlem alın dedik. Pak siyaset anlayışını, siyaset yasasını getirin dedik. İhale yasasını değiştirin, yolsuzlukların önüne geçin dedik. Fakat onlar bize ihanet ettiler dediler, trene bindiler dediler. AK Partililere soruyorum: AK Partinin gidişatından şad musunuz?

‘CUMHURBAŞKANI ÜZERE OTOBÜSTEN ÇAY ATMIYORUZ’

Cumhurbaşkanı üzere otobüsten çay atmıyoruz. Otobüsten uzaktan selam vermiyoruz. AK Partili milletvekillerinin sokağa inemeye insanların gözünün içine bakmaya cüretleri yok. Gençlerle konuşuyorum. Nefes almaya korkuyoruz. Toplumsal medyadan yazı yazmaya korkuyoruz diyorlar. Artık toplumsal medya yasası çıkarmayı düşünüyorlar. Biz devlete girerken daima kendi evlatlarımız devlet işine karışmayacak diyerek yola çıkmıştık. Artık herkes kendi ailesini akrabasını varlıklı etme peşine düşmüş.

AK Partili kardeşlerime artık soruyorum bu kibir bu şatafat için mi çaba ettiniz? Kendi çıkarları için siyaset yapıyorlar. Bugün rastgele bir uçakta otobüste devlet yetkilisini görüyor musunuz? Hz.Ömer adaleti maalesef olmadı. Kamu malına hassasiyet gösterin demiştim. Bir bakana bir iş adamı 750 bin lira ikram vermez demiştim. Fakat bugün kendi dezenfektan şirketinden bakanlığa fahiş fiyatla dezenfektan satıyorlar.

‘BUNDAN daha sonra AK PARTİ O KAZANIMLARI KORUYAMAZ’

2002’de AK Parti kurulduğundan bu yana Seyahat olaylarında, 17-25 Aralık’ta AK Parti’nin pak siyasetinden geriye kim kaldı? İhraç ettikleri 4 bakanın sicilini araştırsınlar ne çıktı? 5 yıldır saldırıyorlar. Ben bugün Hakkari’nin sokağında da dolaşabiliyorum Aydın’ın sokağında da dolaşabiliyorum. Nedim Yamalı benimle bir arada ihraç edildi. 15 Temmuz’da birinci direnin daveti yapan Selim Temurci’ydi. Meydanları boş bırakmayın diyen bendim. Artık herkes kahramanlık peşinde. 15 Temmuz ve 28 Şubat üzerinden dehşet yayanlara sesleniyorum: Bundan daha sonra AK Parti o kazanımları koruyamaz.

‘SİZ İHRAÇ ETSENİZ NE OLUR; ETMESENİZ NE OLUR?’

Selim beyefendi AK Parti ihraç edene kadar partiden ayrılmadı. Lakin Berat Albayrak kendi kayınpederine Cumhurbaşkanı’na bile söylemeden Twitter’dan haber vererek ayrıldı. Kendime gelen yolsuzluk belgeleri Ayhan bey’e gönderirdim bir bakın diye. İhracın tek niçini varmış o da pak siyaset; eyvallah. Bizi bunlarla mı korkutacaksınız. Organize hata başkanı Sedat Peker’in sav ettiği isimler AK Parti makamlarında yer alıyor. Hakkında milyar dolarlık servet olduğu tez edilen bakanlar bakılırsavlerini sürdürüyorlar bizler ihraç edilmişiz. Siz ihraç etseniz nolur etmeseniz ne olur?

‘GELECEK PARTİSİ’NDE YİYENLER VE YEDİRTENLER YER ALMAYACAK’

Bu parti hiçbir şahsa ilişkin olmayacak. Bu parti gençlere aittir. Bir o periyotlara bakın ve verilen çabaya bakın bir de bugüne bakın. Siyasi ahlak, imar, ihale yasası çıksaydı bugün bunlar mı olurdu? Gelecek Partisini bu çetin uğraşlar üzerine kurduk. Çıkar peşinde olmadık, hiçbirimiz ismimizi dağa taşa yazdırmak, hiçbirimizin resmi yolsuzluk yapanlarla çıkmadı. Biz yemedik de yedirtmedik de. Asla Gelecek partisinde kamu malını ve yetim malını yiyenler ve yedirtenler olmayacak. ‘Kızım Fatıma olsa kolunu keserim’ kararıyla bakarım olaya.

”ORTAĞIN BAHÇELİ OLURSA BU OLUR”

Hiç kuşkunuz olmasın onlar gidecek biz geleceğiz. Türkiye’de bugün kredi borcu olan 32 milyon kişi var. Enflasyon can yakıyor. Vatandaş ne olacak bu hal diyor? Orta Vadeli Program açıklıyorlar. 45 gün içerisinde Merkez Bankası ile devletin deklare ettiğı içinde yüzde 15 sapma var. 2001’i mazeret olarak gösteriyorlar. Biz yönetimdeyken 2016’da enflasyon yüzde 3 ‘erdeydi de artık niçin 44’lerde? İşte ortağın Bahçeli olursa bu olur.”