Davutoğlu: Erdoğan’ı Cumhurbaşkanlığı Sistemi bir tuzak diye uyardım

YuvarlakMasa

Global Mod
Global Mod
Gelecek Partisi Genel Lideri Ahmet Davutoğlu, 2016 yılında Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi teklifi geldiğinde Erdoğan’a “Bu sistemi sizin için getirmiyorlar, bir periyot sizi yapacaklar lakin ondan sonrasında 28 Şubatçı bir zihniyeti getirecekler, bu gücü onlara kullandıracaklar, yapmayın” diye ikazda bulunduğunu söylemiş oldu.

Bakanların yanına komiserler konulduğunu belirten Davutoğlu, bakan yardımcılarının bakana karşı Cumhurbaşkanı’nın komiseri üzere davrandığını tabir etti.

Davutoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun koltuğunda kalmasını Bahçeli ve Perinçek’in dikte ettiğini de söylemiş oldu.

Kanal 42’de Gündem Özel Programı’na konuk olan Davutoğlu’nun, açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“BAKANLARIN YANINA KOMİSERLER KONUYOR”

Bugün Bakanların yanına komiserler konuyor. Cumhurbaşkanı aslına bakarsanız kendi seçtiği Bakana gereğince nazaranv vermiyor, bir de yanına koyduğu Bakan yardımcıları da bir daha sonraki Bakan olma ümidiyle var olan Bakana karşı Cumhurbaşkanı’nın komiseri üzere davranıyor.

Birfazlaca Bakan şu anda kendi yardımcılarına karşı artlarını kollamakla meşgul. Birfazlaca Bakan yardımcısı da Cumhurbaşkanı’na Bakanlıkla ilgili bilgi vererek göze girmeye çalışıyor.

“SOYLU’NUN KOLTUĞUNDA KALMASINI CUMHURBAŞKANI’NA DİKTE ETTİLER”

Sayın Bahçeli ve Perinçek, Soylu’nun koltuğunda kalmasını Cumhurbaşkanı’na dikte ettiler. 28 Şubat’ın ideoloğu Perinçek ve 28 Şubat’ın başörtü yasağını Meclis’te legalleştiren Bahçeli… Eski Türkiye söylemiş olduğiniz aktörler bunlar. Bunlarla ayakta duruyor Soylu.

Ruhsar Pekcan örneği, dezenfektan sattı kendi bakanlığına. Gerçek bir demokratik bir ülkede bunu yapsanız epey ağır bir cezası olur. Cumhurbaşkanı buna teşekkür etti ya Meclis’te. “Hizmetlerine teşekkür ediyorum” dedi.

Sıhhat Bakanı’nın hastanesi var, Bakanlık yapıyor. Sıhhat Bakan yardımcısı, bundan evvelki devir Medipol Üniversitesi’nin rektörü. Sıhhat Bakanı’nın üniversitesi bu. Bakan Yardımcısı olup eşinin kurduğu, oğlunun çalıştığı şirkete 20 ihale vermiş. Allah’tan korkun ya!

Kültür Turizm Bakanı, Muğla’ya kongreye gitti. Bütün o Ege kıyılarında Kültür Turizm Bakanı’nın tahsis ettiği, tahsis edilmesine aracılık ettiği ya da kendi şirketine aldığı orman topraklarından bahsediyor halk. Kediye ciğer teslim edilir mi?

Gelecek seçimlerde “Bu iktidar yanlış da olsa ne yapalım alternatifi yok” diyenlerin önüne bir alternatif koyduk. Artık vebal altındalar. Bütün bu yanlışlıkları görüp hala sandığın başına gidip bunlara oy verirlerse başlarına geleceklerden şikayet etmesinler.

Biz o alternatifi oluşturduk. Emin adımlarla geliyoruz.

Türkiye’de sistem değişecek. Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem teklifimizi geçen Kasım ayında Kongre’den daha sonra deklare ettik.

“ERDOĞAN’I CUMHURBAŞKANLIĞI HÜKÜMET SİSTEMİ KONUSUNDA UYARDIM”

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi teklifi geldiğinde Aralık 2016’da Sayın Erdoğan’a giderek “Bu sistemi sizin için getirmiyorlar, bir periyot sizi yapacaklar lakin sonrasındasında 28 Şubatçı bir zihniyeti getirecekler, bu gücü onlara kullandıracaklar, yapmayın” dedim.

Siz nasıl bütün gücü elinizde topluyorsunuz ve bir periyot daha sonra bu gücü 28 Şubatçı bir zihniyet aldığında nasıl bir yıkım yapacak goremiyor musunuz?” dedim. Ancak oysaki o aslına bakarsanız perde gerisinden 28 Şubatçılarla anlaşmış. Artık fark ediyorum.

Oysaki Perinçek’le anlaşmış, meğerse Bahçeli’nin bütün diktelerini kabul etmiş. Oysaki Mehmet Ağar’la, eski Türkiye’nin aktörleriyle yeni alakalara girmiş ve kulvarı değiştirmiş. Biz yolumuzu değiştirmedik, Sayın Erdoğan değiştirdi yolunu.

“SİYASETE OYUNU BOZMAK İÇİN GİRDİM”

Şu anda siyasete tekrar girdiysem bu oyunu bozmak için girdim. Erdoğan’ı kullanarak Türkiye’yi tekrar bir dikta ve 28 Şubatçı zihniyete teslim etmemeleri için girdim. Bir alternatif olsun ve siyasi denklem değişsin diye girdim.

Erdoğan bir altın tepsi ortasında 28 Şubat’çılara, 28 Şubat’ta yapamadıkları her şeyi yapabilmeleri için bir sistem sunuyor.

“CUMHURBAŞKANLIĞI HÜKÜMET SİSTEMİ BİR TUZAK”

“Nedir bu Perinçek sevdanız?” diye bir sorsunlar Erdoğan’a. Beştepe ortasında kaç tane TKP mensubu, Perinçekçi öge olduğunu biliyor musunuz? Danışmanların bir listesini çıkarın bakalım. Bu danışmanlar içinde seçim yapılsa AK Parti’ye yüzde 20 oy çıkmaz.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi bu biçimde bir şey. Demokrasiye tuzak, millete tuzak. Bunu anlatamadık Sayın Erdoğan’a.