Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan gençlere yeni yurt kelamı

YuvarlakMasa

Global Mod
Global Mod
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çukurova Üniversitesi Mithat Özhan Amfisi’nde düzenlenen ‘Çukurova Üniversitesi Hizmet Binaları, Camii ve Tesis Açılış Töreni’ne katıldı. Erdoğan, yaptığı konuşmada, Adana’da dolu dolu bir gün geçirdiğini belirterek, “Bugün Adana’da dolu dolu bir gün geçiriyoruz. Bu kapsamda resmi açılışını yaptığımız 3 bin 320’si kız, 3 bin 326’sı erkek olmak üzere 6 bin 646 öğrenci kapasiteli yurtlarımız otel konforunda inşa edilmiştir. Tüm bu yapıtların kentimize iyi olmasını diliyorum. Bu yatırımların inşasında katkısı olan kurumlarımızı, firmalarımızı tebrik ediyorum. Çukurova Üniversitesinin büyümesi ve gelişmesi için emek veren tüm kardeşlerime teşekkür ediyorum” diye konuştu.

“YÜZ YÜZE EĞİTİMİN YERİNİ TUTMAZ”

Son 1 aydır Ulusal Eğitim Bakanlığına bağlı hiç bir okulda yüz yüze eğitimde sorun yaşanmadığını aktaran Erdoğan, “Tüm dünya ile bir arada ülkemizi de olumsuz etkileyen korona virüs salgını sebebiyle son 1 buçuk yılda hayatımızın birfazlaca alanda problemler yaşadık. Her alanda salgın gerçeğini dikkate alarak esaslı değişikliklere gittik. Salgının en ağır yaşandığı devirde bizde uzaktan eğitim modeline geçtik. Bu süreçte hem lise, hem ortaokul, ilkokul birebir vakitte üniversite seviyesinde eğitimin kesintiye uğramaması için her türlü çabayı gösterdik. Uzaktan yahut hibrit eğitimin yüz yüze eğitimin yerini tutmayacağını biliyoruz. Bunun için aşılama da elde ettiğimiz arayla bu sene yüz yüze eğitimi başlattık. Son 1 aydır Ulusal Eğitim Bakanlığımıza bağlı okullarda önemli bir eza yaşamadan eğitim-öğretime faaliyetleri muvaffakiyetle sürüyor. İnşallah benzeri bir başarıyı üniversitelerimizde de yaşayacağımızı biliyorum. Maksadımız kaideleri sonuna kadar zorlayarak her düzeyde yüz yüze eğitim, öğretimi devam ettirmektir” tabirlerini kullandı.

“SEL MASRAF İZİ KALIRSA..”

Türkiye’nin korona virüs salgınından güçlenerek çıkacağına inandığını kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söylemiş oldu:
“Hayat olağan ritmine döndükçe salgının kimi alanlarda da yol açtığı tahribata şahit oluyoruz. İngiltere’deki akaryakıt istasyonları ve marketlerden yansımalar salgının yol açtığı kırılmanın örneklerinden biridir. Birebir durum Amerika’da, Fransa’da da geçerli. Birebir biçimde global iktisatta besin ve emtia fiyatlarında yaşanan fahiş fiyat artımı da salgına bağlı ortaya çıkan meselelerden bazılarıdır. Nasıl sel masraf izi kalırsa salgının açtığı yaralarda vakit geçtikçe görülmeye başlanacaktır. Biz hazırlıklarımızı ve planlarımızı bu gerçeğe bakılırsa yapıyoruz. Türkiye, bu salgın devrinde olduğu üzere korona daha sonrası periyodu de altyapıya muvaffakiyetle yönetecek kapasiteye sahiptir. Ülkemiz inşallah bu süreçten güçlenerek çıkacaktır.”

KAPASİTEYE 110 BİN DAHA EK EDİLECEK

Türkiye’nin öğrencilerine en epey yurt imkanı sağlayan ülke pozisyonunda olduğundan da bahseden Erdoğan, “Bizim tek kederimiz hayatın doğal akışı ortasında yaşanan hadiselerin abartılması, marjinal çevrelerce çarpılması, mecrasından çıkartılarak istismar aracı haline dönüştürülmesidir. Bu istismar siyasetini son günlerde yurt probleminde gördük. Geçtiğimiz yılın ve bu yılın müracaatları sebebiyle oluşan süreksiz yoğunluk, takımlı militanlar tarafınca istismar edildi. Öğrencilikle alakası olmayan şahıslar, parklarda, sokaklarda poz vererek devletimizin bu alandaki yatırımlarını gölgelemeye çalıştı. halbuki Türkiye, yükseköğretim kapasitesinde dünyada öğrencilerine en çok barınma imkanı sağlayan ülkesidir. Türkiye’de 730 bin kamu 300 bin özel dalıyla 1 milyonun üzerinde yurt kapasitesi varken İngiltere’de 550 bin, Fransa’da 365 bin, Almanya’da 290 bin, İspanya’da 91 bindir. Hala süren yatırımlarla birkaç yıl ortasında 110 bin kapasite daha ekleyeceğiz” dedi.

“SAYIYI 8,5 MİLYONA YÜKSELTTİK”

Türkiye’nin artık 230 bin memleketler arası öğrenciye konut sahipliği yaptığını da belirten Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Önceden 30-40 kişilik koğuşlarda kalan öğrencilerimiz, bugün 3-4 kişilik otel standartında odalara kavuştu. Aldığımız önlemler yardımıyla bir hayli kentimizde neredeyse tamamının talebini karşıladık. Yurtlarımızda kalan öğrencilerimize aylık 570 lira da beslenme yardımı yapıyoruz. Yaklaşık 1 buçuk milyon öğrencimize kredi yahut burs ödemesiyle destekliyoruz. hiç bir evladımızın maddi imkansızlık sebebiyle eğitimden geri kalmasını engelliyoruz. Harçları da biz kaldırdık. Eğitim hayatları boyunca onları desteklemeye devam edeceğiz. Üniversite kapasitelerinde yaptığımız artıştır. 70 binden 180 binin üzerine öğrenci sayısını 1,6 milyondan 8,5 milyona yükselttik. Türkiye artık kendi öğrencileri yanında 230 bin memleketler arası öğrenciye de mesken sahipliği yapan bir pozisyona gelmiştir” tabirlerini kullandı.

Konuşmanın akabinde dua okundu ve kurdele kesildi. Merasime Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Yükseköğretim Konseyi Lideri Prof. Dr. Erol Özvar, Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Lideri Prof. Dr. Halis Aygün, Diyanet İşleri Lideri Ali Erbaş, bakanlar, kent protokolü, milletvekilleri ve davetliler katıldı.