Çırak olarak başlamıştı artık 90 ülkeye ihracat yapıyor: Meslek liselerine olumsuz algının değişmesi gerekli

PembePembe

New member
Aytekin Kılıç, meslek ömrüne başlama serüvenini anlattı. 1983 yılında çabucak hemen 13 yaşındayken bir şirkette çırak olarak çalışmaya başladığını belirten Kılıç, 1986’da şimdiki ismiyle mesleksel eğitim merkezi olan çıraklık eğitim merkezine girdiğini söylemiş oldu.

Buradan mezun olduğu 1989 yılında kalfa olarak işine devam ettiğini belirten Kılıç, “bir müddet daha sonra ustalık ve eğitici ustalık evrakını aldım. yıllar ortasında firmamızda çırak, kalfa, usta, usta başı ve yönetici olarak nazaranv yaptım. 2004’te ise şirket sahibi olan ve beni yetiştiren ustamla ortak oldum. Ben işe başladığımda hiç ihracatımız yoktu artık 90 ülkeye ihracat yapar hale geldik. Beni yetiştiren ustabaşım da benim çalışanım oldu. hiç bir vakit işveren-çalışan alakamız olmadı. Hala görür görmez elini öperim.” dedi.

AA

“Ustaya taban fiyatın en az 2 katını vermek zorundayız”

Kılıç, mesleksel eğitim merkezinde aldığı eğitim yardımıyla endüstride değişen teknolojiye süratle ayak uydurabildiğini vurguladı. Kılıç, bir insanın maharet kazanabilmesi için mesleksel eğitim merkezlerinin kaide olduğunu tabir etti.

her insanın üniversite okuması gerekmediğini söyleyen Kılıç, şu biçimde devam etti:

“Bizim birinci çıraklık devirlerimizde mühendis parmakla gösterilecek kadar azdı fakat artık fazlaca fazla. Herkes mühendis olacak diye bir esas yok. Fabrikamızda 120 kişi çalışıyor. Bunun 13’ü mühendis. Mesleksel yeterlilikten gelen öğrenciler, lisans eğitimi alan bireylerden daha kıymetli bizim için. Çıraklar bugün minimum fiyat alabiliyor. Taban fiyatla çalışan mühendis de var ancak bir ustaya en az minimum fiyatın 2 katını vermek durumundasınız. Zira yetişen nitelikli eleman sayısı pek az. Bunu artırmamız lazım.”

AA

“Oğlum da çıraklıktan mezun”

Kılıç, şu anda çırak denilen öğrencilerin firmaya geliş yaşının 16-18 olduğunu, bu yaştan daha sonra çocukların sıkıntı eğitildiğini lisana getirdi.

Kendi periyotlarında 12 yaşında okula girip meslek öğrenmeye başladıklarını belirten Kılıç, “11-14 yaş içinde mesleği hayli güzel öğreniyorsunuz. Burada öğrenciler çalıştırılmıyor, yalnızca işi öğreniyorlar.” dedi.

Kozanoğlu Kozmaksan çatısı altında meslek lisesi yapacaklarını söyleyen Kılıç, şunları kaydetti:

“Kendi elemanımızı, kendimiz yetiştirelim istiyoruz. Mühendis bulamıyorum diye bir korkum yok, şu anda CV istesem 100 kişi gelir ancak dişlici, CNC operatörü istesem bir kişi sıkıntı gelir. Ben bu mesleğin ortasından çıktım. Mevcut sistem bana gereksinim duyduğunda, ben sisteme tekrar dahil olup, bildiklerimi öğretip gösterebiliyorum. Şu anda sistemin hayli uygun bir işleyişi var. Benim oğlum da çıraklıktan mezun oldu ve artık fabrikanın başına geçti. Altında da mühendisler çalışıyor.”

AA

“Çocukların maaşını minimum fiyata tamamlayacağız”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın mesleksel eğitim merkezlerinde okuyan öğrencilere yönelik muştusunu olumlu bulduklarını belirten Kılıç, “Biz öğrencilerin maaşını minimum fiyata kadar tamamlayacağız. Ben öbür patron arkadaşlarımdan da birebir hassasiyeti öğrencilere göstermesini istiyorum. Çocukları teşvik etmeye devam edelim. Aileler çocuğu çırak olacak diye ön yargılı olabiliyor. Bilhassa medyada meslek liselerine yönelik olumsuz algının değiştirilmesi gerekli.” diye konuştu.