CHP’li Kaftancıoğlu’ndan İstanbul için çarpıcı argüman

YuvarlakMasa

Global Mod
Global Mod
Ulusal ve milletlerarası bilimsel çalışmalar, Marmara Denizi’nde 7’nin üzerinde bir sarsıntının olabileceği istikametinde bilgiler verirken uzmanlar ‘acil tedbir alınmalı’ davetlerini sürdürüyor. Yaşanması beklenen felaketin 16 milyon nüfusu bulunan İstanbul’a büyük bir facia yaşatmasına kesin gözüyle bakılırken CHP İstanbul Vilayet Lideri Canan Kaftancıoğlu, eğitim-öğretim yılının başlamasına günler kala İstanbul’daki okullarla ilgili çarpıcı bilgiler paylaştı. Kaftancıoğlu “2018 ve 2019 senelerında İstanbul’daki 15 okulun sarsıntıya dayanıksız olduğu tespit edilmiş ve yıkım sonucu çıkmıştı.

Ulusal Eğitim Bakanı, Vilayet Ulusal Eğitim Müdürü, bir daha sonraki öğretim senelerına, ‘Bu okulları yapacağız, bir daha eğitime açacağız. Ya yıkacağız ya da yenisini yapacağız’ diye kelam vermişti. Devlet o 15 okulun kamulaştırma bedelini ödeyemedi. Somali’ye yardım ederken para vardı. Okulların kamulaştırma bedelini ödeyemediği için motamot o okullar duruyor. Ne yıkılmış ne tadilat yapılmış ne de yerine yenisi eklenmiş” tabirlerini kullandı.

SİMİT PARASINA ZELZELE TEDBİRİ:

Öte yandan CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Etraf ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a “İstanbul’a 2021 yılında bakanlığınız tarafınca zelzeleye karşı tedbir almak için ayrılan kaynak ölçüsü nedir?” diye sordu. Bakan Kurum, İstanbul’da Tapu ve Kadastro Müdürlüğü tarafınca Zelzele Performans Tahlili için 2020 yılında 210 bin 794 lira kaynak ayrıldığını ve bu kaynağın harcandığı, 2021 yılında güçlendirme çalışmaları için 800 bin lira kaynak ayrıldığı karşılığı verdi. 2019 yılında yapılan İBB Sarsıntı Çalıştayı’nda yer alan bilgilere bakılırsa İstanbul zelzelesinin 7.5 olması durumunda 48 bin ağır hasarlı, 194 bin de orta ve üstü hasarlı yapının ortaya çıkaracağı belirtilmişti. Ayrılan 800 bin TL’lik kaynağın yalnızca risk altındaki yapılar için kullanıldığında dahi yapı başına 2.75 TL’lik bir ölçü düşüyor. Kelam konusu fiyat neredeyse bir simit parasına denk geliyor. Bakanlığın deklare ettiğı sayıya bakılırsa 16 milyon İstanbullu için kişi başına 5 kuruş zelzele tedbiri düşüyor.

‘AYRILAN BU KAYNAK ÇOK KOMİK BİR RAKAM’:

Hususla ilgili KARAR’a konuşan Tanrıkulu, toplanan zelzele vergilerini işaret ederek “Türkiye’nin bir zelzele neslinde bulunmasına karşın zelzelenin sonuçlarını; insan vefatları ve çevresel ziyanları en aza indirecek noktada çalışma yapması gerekirken bu kaynakların öteki yerlere harcaması epeyce yanlış bir yöntem” dedi. Tanrıkulu, ayrılan kaynağın ölçüsüne ait ise “Ayrılan bu kaynak; İstanbul ve Türkiye’de muhtemel zelzelenin mümkün sonuçlarını en aza indirecek bir ölçü değil hatta epeyce komik bir miktar” yorumunu yaptı.

İSTEK BEYEFENDİ APARTMANI’NIN MİMARINDAN ‘FORMALİTE’ İMZA

İzmir’deki sarsıntıda yıkılarak 36 kişinin vefatına, 17 kişinin de faydalanmasına niye olan İstek Beyefendi Apartmanı’nın sorumlularının yargılandığı davanın duruşması görüldü. Duruşma esnasında tabiri alınan tutuklu sanıklardan yıkılan apartmanının mimarı Ali Serdar Bayram, resmi evraklara mimar olarak formalite maksadıyla imza attığını fakat fenni mesul olarak rastgele bir süreçte bulunmadığını söylemiş oldu. 150 gündür cezaevinde olduğunu hatırlatan Bayram “Mimarı ben olarak görülmeme karşın bu projeyi ben çizmedim. İstek Beyefendi Apartmanı’nın inşaatının devam ettiği senelerda İzmir’de bile değildim” diyerek hatasız olduğunu savundu. Sarsıntıda iki çocuğunu kaybeden A.C.A. ise “İzmir’de 2005 yılında yaşanan zelzelenin akabinde kimi kolonlarda çatlaklar meydana geldi. Bunun akabinde binanın sarsıntıya güçlü olup olmadığı konusunda Dokuz Eylül Üniversitesinden rapor almak için toplantı yaptık. görüşmede çoğunluğu sağlayamadığımız için rapor başvurusu yapmadık” dedi.