CHP’li Başarır: Mersin’de bu biçimde vali istemiyoruz

YuvarlakMasa

Global Mod
Global Mod
AK Parti Mersin Milletvekili Zeynep Gül Yılmaz’ın aracını durduran polislere kullandığı ‘şerefsiz’ sözü reaksiyon toplamaya devam ederken olayı açığa çıkaran CHP Mersin Milletvekili Ali Uzman Başarır, Yılmaz’a sahip çıkan Mersin Valisi Ali İhsan Su’ya istifa daveti yaptı.

Valilik “Mersin Milletvekili Ali Uzman Başarır’ın toplumsal medya paylaşımı, olayı büsbütün çarpıtmaktadır” tabirlerini kullanarak polislerin yasal mevzuatın dışına çıktıkları açıklaması yapmıştı.

Kelam konusu açıklamaya reaksiyon gösteren Başarır, Vali Su’ya “AKP’yi mi temsil ediyorsunuz yoksa devleti mi temsil ediyorsunuz?” istifaya çağırdı.

Mersin Valisi Ali İhsan Su, polise “şerefsiz” diyen AKP Mersin Milletvekili Zeynep Gül Yılmaz’a sahip çıkarak polisleri suçlayıcı bir açıklama yapmış.

Hakaretler karşısında durup polislere sahip çıkacağına, iktidar milletvekilini savunmaya geçmiş.

Gerçekten inanılır gibi değil! https://t.co/bPMaLvZv2V pic.twitter.com/u4flE1DVI0

— Ali Mahir Başarır (@alimahir) August 22, 2021

‘YA TAYİN İSTEYİN YA DA İSTİFA EDİN’

Vali Su’nun toplumsal medyada AK Partili isimleri takip etmesine dikkat çeken Başarır şu sözleri kullandı:
“Siz Mersin’in valisisiniz, 1 milyon 850 bin kişinin valisisiniz, benim de polislerin de Abanoz Yaylası’ndaki çobanın da valisisiniz. Sizin, ‘kapıma yaklaşma çekil’ , ‘Erdemli’ye her geldiğimde bu pislikle karşılaşıyorum’ diyen, nazaranvini yapmaya çalışan polislere ‘şerefsiz’ diyen milletvekiline bir yanıtınız var mı? Siz, AKP’yi mi temsil ediyorsunuz? Twitter hesabınıza baktım, AKP milletvekillerini takip ediyorsunuz, Cumhurbaşkanını, Bakanları takip ediyorsunuz. Bir tek CHP’li milletvekilini, belediye liderlerini takip etmiyorsunuz. Bu kadar mı taraflısınız? Siz Mersin’e yakışmıyorsunuz. Mersin’de bu biçimde vali istemiyoruz. Ya Mersin’in valisi olun ya tayin isteyin ya da istifa edin. Biz taraflı, AKP’nin vilayet lideri üzere davranan vali istemiyoruz. Siz 22 yıllık mesai arkadaşlarınız olan polislerin haklarını savunun, milletvekilinin değil.”

BAKAN YARDIMCISI İNCE’YE: SÖYLENECEK SÖZÜNÜZ YOK MU?

Twitter hesabından CHP’li Başarır’a karşılık veren İçişleri Bakan Yardımcısı Sayın İnce’yi de sert lisanla eleştiren CHP’li Başarır şu kelamları lisana getirdi:

“Keşke isminiz üzere saygıdeğer olabilseydiniz. Bir polise ‘şerefsiz’ sözü kullanılıyor lakin sen bana hakaret ediyorsun. İftira attığımı söylüyorsun. O polisler 22 yıl bu devlete hizmet vermiş. Senin üzere atanmamış. Bana iftira atacağına o milletvekilinden hesap sor, validen hesap sor, o emniyet müdüründen hesap sor. Gurursuz sözü için söylenecek sözünüz yok mu? Pislik sözü için söylenecek sözünüz yok mu? Allah göstermesin bu kelamları bir muhalefet partisi milletvekili söyleseydi neler yapardınız, ne tweetler atardınız. Artık biraz edep, ahlak bir kesim utanmanız olsun.”