CHP’li Ağbaba: Taban fiyatın 5’te 1’i okul harcanmasına gidiyor

YuvarlakMasa

Global Mod
Global Mod
CHP Genel Lider Yardımcısı Veli Ağbaba, minimum fiyatlı çalışanın maaşının 5’te birinin bir çocuğunun okullarda kullanımı gereken zarurî araç ve gereçlere gittiğini belirtti.

Ağbaba, yazılı açıklamasında, okul kırtasiye mamüllerini 2019 meblağları ile karşılaştıran tablo paylaştı.

Okulların tekrar açılacak olması ile araç ve gereç meblağlarında artış yaşandığını aktaran Ağbaba, “Enflasyonda yaşanan patlama ailelerin eğitim bütçesini de etkilemektedir. Öğrencilerin en epeyce kullandığı eğitim gereçlerinde yaşanan fiyat artışı yüzde 74 oranına kadar yükselmiş durumda. Kırtasiyelerden alınan fiyat listeleri ve TÜİK datalarında yer alan kırtasiye mamüllerinin meblağları derlendiğinde 2 yıl öncesine kadar fahiş artışların yaşandığı görülmektedir.” tabirlerine yer verdi.

KIRTASİYE ESERLERİNİN ORTALAMA MEBLAĞI 515 LİRA

Farklı markalardaki mamüllerin farklı fiyatlarının taban oranı temel alındığında bir silginin fiyatında 2 yıl öncesine göre yüzde 74, kurşun kalemin fiyatında yüzde 70, fotoğraf boyalarının fiyatında ise yüzde 41 oranında artış olduğu gözlemlendiğini aktaran Ağbaba, şöyleki devam etti:

“Bu yıl yalnızca 12 kalem kırtasiye mamüllerine ödenmesi gereken fiyat ortalama 515 lira iken iki yıl öncesine bakılırsa bu meblağ ortalama 378 liraydı. Bu yıl taban fiyatlı bir çalışanın maaşının 5’te biri, bir çocuğunun okullarda kullanımı gereken mecburî araç ve gereçlere gitmektedir. Bu masraf içinde okul servis fiyatları ve kıyafet bulunmamaktadır. Ekonomik eşitsizlik eğitim eşitliğine darbe vuruyor.”

‘DAR GELİRLİ AİLELERİN ÇOCUKLARININ OKUL KIRTASİYE MATERYALLERİNİ KARŞILAMALIDIR’

Ağbaba, dar gelirli ailelerin çocuklarının eğitim hayatına ekonomik manada bir adım geride başladığına işaret ederek, “İktidar bu sorunu görmeli gerekirse minimum fiyatlı ve dar gelirli ailelerin çocuklarının okul kırtasiye gereçlerini karşılamalıdır.” değerlendirmesinde bulundu.