CHP’li Adıgüzel: MEB’in B planı var mı?

YuvarlakMasa

Global Mod
Global Mod
CHP İstanbul Milletvekili Onursal Adıgüzel yazılı basın açıklaması yaparak, artan olay sayıları karşısında Ulusal Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) B planını sordu. Adıgüzel, “Milli Eğitim Bakanlığı, 6 Eylül’de okulları açmayı planlasa da görünen o ki bu planlamaya dair gerekli önlem ve tedbirler gerektiği üzere alınmış değil. Ne yazık ki yeni devirde uzaktan eğitime devam edilmesi durumunda, bu öğrenciler donanım ve internet eksikliği niçiniyle bir daha eğitime uzak kalacak” dedi.

Önceliğin, 6 Eylül’de planlandığı üzere okulların açılması olması gerektiğine dikkat çeken Adıgüzel, Ulusal Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’u kamuoyunu şeffaf bir tavırla bilgilendirmeye davet etti.

Adıgüzel, yazılı açıklamasında şunlara değindi:

“YENİ DALGA TASASI

Umarız ki planlandığı üzere okullarımız Eylül başında açılır ve öğrencilerimiz okullarına kavuşur. Lakin gerekli önlem ve tedbirler alınmazsa, okullarımızın fiziki koşulları bir an evvelce iyileştirilmezse, son devirde artan olay sayıları ve bilhassa sonbahar periyodunda yaşanması beklenen yeni bir dalganın tesiri ile bir daha birinci kapatılacak ve gözden çıkarılacak olan alanın okullarımız ve ötürüsıyla çocuklarımızın geleceği olacağı kaygısını taşıyoruz.

ÖNLEMLER ŞİMDİDEN ALINMALI

Ulusal Eğitim Bakanlığı bir an evvelce tüm muhtemel planlamaları tüm şeffaflığı ile bir an evvelden kamuoyu ile paylaşmalı, mümkün bir hibrit eğitim ya da uzaktan eğitim sürecine yönelik de tüm öğrencilerin eğitime sağlıklı bir biçimde erişimini sağlayacak önlemleri şimdiden almalıdır. MEB’in paylaştığı istatistiklere nazaran, 23 Mart 2020-18 Haziran 2021 tarihleri içinde EBA’yı faal kullanan öğrenci sayısı 14 milyon 111 bin. Örgün eğitimde 18 milyon 241 bin öğrenci olduğu düşünüldüğünde, 4 milyonu aşkın öğrenci uzaktan eğitime erişememiş. Ve ne yazık ki yeni periyotta uzaktan eğitime devam edilmesi durumunda, bu öğrenciler donanım ve internet eksikliği niçiniyle bir daha eğitime uzak kalacak

ÖĞRENCİLERİN YÜZDE 60’I DERSLERİ CEP TELEFONUNDAN TAKİP ETTİ

Artan olay sayısı göz önünde bulundurularak önümüzdeki sürecin hemen planlanması ve öğrenci, veli ve eğitimcilerin başlarındaki soru işaretlerinin giderilmesi gerekmektedir. MEB’in bilgilerine nazaran, 23 Mart 2020 – 18 Haziran 2021 tarihleri içinde, bilgisayar ve tablet ile EBA’ya giriş yapanların oranı yüzde 40. Öğrencilerin yüzde 60’ı dersleri cep telefonundan takip etmiş. Eğitimden mahrum kalan 4 milyonu aşkın öğrencinin yanı sıra, dersleri cep telefonundan takip eden öğrencilerin de aslında nitelikli bir eğitim aldığını söylemek mümkün değil.

MEB’İN B PLANI VAR MI

Ulusal Eğitim Bakanı, okulların açılması için gerekli hazırlıkların yapıldığını söz ediyor. Fakat bu hazırlıkların neler olduğu, nasıl önlemler alındığı, okulların hangi koşullarda açılacağı, okulların açılmaması durumunda bilgisayar, tablet ve internet erişimi olmayan öğrencilere yönelik bir B planı olup olmadığı konusunda sessizliğini koruyor. Milyonlarca öğrenciyi direkt etkileyen bir bahsin bütün ihtimaller göz önünde bulundurularak ele alınması gerekir. Aksi durumda, geçtiğimiz 1.5 yıldan hiç bir ders almadan, bir daha son dakika açıklamaları ile öğrencileri belirsizliğe sürüklemek çocuklarımıza ve ötürüsıyla ülkemize yapılacak büyük bir haksızlık olacaktır.”