CHP’den Afganistan yansısı: Türkiye’nin meşruiyet münasebetleri ortadan kalktı

YuvarlakMasa

Global Mod
Global Mod
CHP Dış Münasebetlerden Sorumlu Genel Lider Başdanışmanı Ünal Çeviköz, Taliban’ın Türkiye’ye yönelik açıklamasını kıymetlendirdi.

Afganistan’a asker göndermenin tehlikelerine dikkat çeken Çeviköz, şunları kaydetti: “Afganistan’da yaşanan şimdiki gelişmeler tarafımızca yakından takip edilmektedir. Bu bağlamda, Taliban Sözcüsü Zabihullah Mücahit tarafınca kamuoyu ile paylaşılan açıklama kaygıyla karşılanmıştır.

“YANLIŞ DIŞ SİYASETİN YENİ BİR TEZAHÜRÜDÜR”

Taliban sözcüsü, Türkiye’nin de kabul ettiği Doha Mutabakatı uyarınca tüm yabancı güçlerin Afganistan’dan çekilmesi gerektiğine vurgu yaparak Türkiye’nin, başşehir Kabil’deki Hamid Karzai Milletlerarası Havaalanı’nın güvenliğini üstlenme istikametinde attığı adımları ‘menfur’ olarak nitelendirmiş ve ‘Karar ihtiyatsız bir karar, egemenliğimizin, toprak bütünlüğümüzün ihlali ve ulusal çıkarlarımıza aykırı’ sözlerinde bulunmuştur.

Öncelikle Taliban tarafınca ülkemize yönelik yapılan bu uyarıyı şiddetle reddettiğimizin altını çiziyoruz. birebir vakitte, memleketler arası hukuk yeterince Türkiye’nin Afganistan’da kalmasının meşruiyetini sağlayan münasebetler de ortadan kalkmıştır. Bu durumun Taliban tarafınca ülkemize hatırlatılması maalesef iktidarın izlemiş olduğu yanlış dış siyasetin yeni bir tezahürüdür.

“BU KARARDAN GERİ ADIM ATMAYA ÇAĞIRIYORUZ”

Taliban Afganistan’ın gerçeğidir ve bugün Afganistan topraklarının yüzde 80’inden çoksını denetim etmektedir. Bu durum iktidarın Mehmetçiklerimizi Afganistan’a gönderme ısrarının tehlikelerinin boyutlarını göstermek bakımından kıymetlidir. Cumhuriyet Halk Partisi olarak, biroldukca ülkenin askerini çektiği, hatta Afganistan’ın ulusal ordusunun dahi bir fazlaca noktada çatışmaya girmekten kaçındığı bir ülkeye Mehmetçiklerimizi göndermeyi yanlış bulduğumuzu bir sefer daha kamuoyu ile paylaşıyor, iktidarı Mehmetçiklerimizi ateşe atacak bu karardan geri adım atmaya çağırıyoruz.”