CHP heyeti tütün üreticilerini ziyaret etti

YuvarlakMasa

Global Mod
Global Mod
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Lider Yardımcısı Veli Ağbaba ile TBMM Başkanlık Divanı Üyesi ve CHP Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere, Adıyaman’ın Çelikhan ilçesinde tütün üreticileriyle bir ortaya geldi.

Parti üyeleriyle bir arada Adıyaman’ın Çelikhan ilçesine gelen Veli Ağbaba ve Abdurrahman Tutdere, burada tarlalarda çalışan tütün üreticilerini ziyaret etti ve üreticilerin meselelerini dinledi.

‘HEPİMİZ TÜTÜN PARASIYLA OKUDUK’

Tutdere, “Çelikhan benim için hakikaten epeyce farklı, fazlaca değerli. Ben Adıyaman’ın tüm ilçelerini seviyorum ancak Çelikhan’ın gönlümüzdeki yeri bir öbür. niçini Çelikhan alın teriyle geçinen, emeğiyle senelerdan beri çoluk çocuk tarlada yazın sıcağında, kışın soğuğunda büyük emekle ve çabayla hayatını sürdüren onurlu insanların yaşadığı bir ilçe. Bu niçinle bu ilçe her vakit benim yanımda fazlaca farklı olmuştur. Buranın insanlarının misafirperverliği ve müsamahası Türkiye’ye örnek olmuştur. Biz bu gün buraya siyaset yapmaya gelmedik. Ben milletvekili seçildiğimden bu yana bölgenin en temel geçim kaynağı olan, adeta şayet olmazsa olmazımız olan tütün konusunda ilgi duydum ve bu sorunun tahlili için mecliste elimden geleni yaptım. Bu çalışmalarımızı Ağbaba ve başka vekil arkadaşlarımızın takviyesiyle sürdürdük. Tütün bizim alın terimiz, ben de bir çiftçi çocuğuyum, hepimiz tütün parasıyla okuduk. Bugün de çiftçi çocuğu, tütün üreticisi bir ailenin çocuğu olmakla iftihar ediyorum” dedi.

1 Temmuz tarihinde yürürlüğe girecek olan tütün düzenlemesini de eleştiren Tutdere, düzenlemenin ertelenmesini istedi.

‘TÜTÜNDEN DAHA YERLİ VE ULUSAL BİR ESER YOKTUR’

CHP Genel Lider Yardımcısı Veli Ağbaba ise, “İktidar daima bu tütüne ‘kaçak tütün’ diyor, halbuki bu tütünden daha yerli ve ulusal bir eser yoktur. Tütün bizim için her şeyden değerlidir, bu hususta elimizden geleni yapacağız” diye konuştu.