Cezaevindeki Sezgin Baran Korkmaz’dan çarpıcı açıklamalar: İkinci Zarrap olmayacağım

YuvarlakMasa

Global Mod
Global Mod
Kara para suçlamasıyla ABD’de aranan, ABD’nin talebiyle Avusturya’da tutuklanan firari iş insanı Sezgin Baran Korkmaz, Sözcü müellifi İsmail Saymaz’ın sorularını cevapladı.

Hakkında kara para suçlamalarını reddeden Saymaz, kendi hakkında yapılan ‘İkinci Reza Zarrab’ formunda yorumlara reaksiyon gösterdi.

Korkmaz, şunları kaydetti: “Bu fazlaca aşağılıkça bir ithamdır. Asla kabul etmiyorum. Ben bayrağına, vatanına bağlı bir Türk vatandaşıyım. bu biçimde şey kelam konusu olması mide bulandırıcıdır.”

Sezgin Baran Korkmaz’ın açıklamaları şöyleki:

-Otelde nasıl yakalandınız?

Yabancı ve milyarder bir iş adamı arkadaşımın konutunda kalıyordum. Otele kahve içmeye gittik. Kahve içerken yakalandım.

-Sorguda neler soruldu?

hiç bir sorgu olmadı. Tabirim alınmadı. Sadece hangi niçinle yakalandığımı söylemiş olduler.

-Türkiye’de rüşvet verdiğiniz emniyet müdürü, bürokrat ve gazetecilerin ismini deklare ettiğınız argümanı hakikat mu?

Ben namus ve erdem nedir bilirim. Tek bir para verdiğim bürokrat yahut gazeteci yoktur. aslına bakarsan tabirim alınmadığı için yazılanların tümü palavradır.

-Tutukluluk ve sıhhat şartlarınız nasıl?

Problemim yoktur. Tutuklulukta olabilecek kadar uygunum. İki genç yabancı arkadaşla kalıyorum. Sakin ve sessizler.

-ABD’de vergi dolandırıcılığıyla elde edilen geliri Türkiye’de aklamakla suçlanıyorsunuz. Bu suçlamaya ait savunmanız nedir?

Asla bu biçimde bir şey kelam konusu değil. Paranın bana kredi olarak geldiği kontratlarla ortadadır. Para gelirken tüm kontrollerden geçti. Tüm memleketler arası finans programlarında denetlenip o denli hesabıma girdi. Para bana geldiği vakit Jacop Kingston, Türkiye’de banka lisansı alacak kadar temizdi. Kendisine Utah Valisi ve Senatosu, Türkiye’de iş yapması için referans mektubu vermiştir. Amerika ve Türkiye’nin güvendiği bir adama ben nasıl güvenmeyeyim?

-İkinci Reza Zarrap olacağınız konuşuluyor.

Bu hayli aşağılıkça bir ithamdır. Asla kabul etmiyorum. Ben bayrağına, vatanına bağlı bir Türk vatandaşıyım. bu biçimde şey kelam konusu olması mide bulandırıcıdır.

-Hem ABD, hem Türkiye tarafınca iadeniz isteniyor. Hangi ülkede yargılanmak istiyorsunuz?

Bir irade göstermem kelam konusu değil. Hukuksal bir müddetç. Tabi ki ben ülkeme gelmek istiyorum.

-ABD tarafınca aranmadığınızı söylüyordunuz. Ancak artık ABD’nin sonucuyla yakalandınız. Bu durumu nasıl yorumluyorsunuz?

Amerika’daki yargılamada bütün gerçekler ortaya çıkacak. Hatasız olduğum konusunda zerre kuşkum yoktur. Kime sorarsanız sorun, biraz hukuk ve finans bilen, yoldan geçen beşere bile sorsanız, bu türlü kara para aklanamayacağını size iki dakikada anlatır. Bendeki her şey açık, kayıtlı ve ortadadır.