Cemevleri, elektrik faturalarını ödememe sonucu aldı

YuvarlakMasa

Global Mod
Global Mod
İstanbul Küçükçekmece’deki Garip Dede Cemevi’ne 30 bin 60 TL elektrik ve 11 bin 847 TL doğal gaz faturası geldi. CK Boğaziçi Elektrik tarafınca düzenlenen elektrik faturasının ‘tüketici grubu/sınıfı’ kategorisinde ‘ticarethane tarifesi’ yazdığı görüldü.

Alevi Dernekleri Federasyonu Lideri ve Garip Dede Dergâhı Vakfı Lideri Celal Fırat, cemevlerinin ‘ticarethane’ sayılarak dergahlarına gönderilen 30 bin liralık elektrik faturasına reaksiyon göstermişti.

Fırat, “Türkiye’de hakikaten Alevilere yapılan bu muameleyi bir zül olarak görüyoruz. Ben hakkımı helal etmiyorum. Bu ülkedeki eşit yurttaşlık ideolojisindeki her insanın buna reaksiyon koyması lazım. Temelinde bizim sorunumuz bir fatura problemi değil, bu bir hak arayışı problemi. Devlet her manada bizi eşit yurttaş olarak görmüyor” sözlerini kullanmıştı.

“CEMEVLERİMİZ TİCARETHANE DEĞİL, İBADETHANEMİZDİR”

Garip Dede Cemevi’nin Dedesi Celal Fırat, twitter hesabından Alevi Dernekleri Federasyonu olarak elektrik faturalarını ödememe sonucu aldıklarını deklare etti.

Çarşamba günü mahkemelere toplu olarak başvuracaklarını belirten Fırat, “Eşit yurttaşlık istiyoruz! Buyrun gelin elektriğimizi kesin. Cemevlerimiz ticarethane değil, ibadethanemizdir” dedi.

Alevi Dernekleri Federasyonun bileşenleri olarak, elektrik faturalarını ÖDEMEME kararı aldık,Çarşamba günü mahkemelere toplu olarak başvuracağız.

Eşit yurttaşlık istiyoruz !

Buyrun gelin elektriğimizi kesin.

CEMEVLERİMİZ TİCARETHANE DEĞİL,İBADETHANEMİZDİR. pic.twitter.com/zhups2PfX6

— Celal Fırat (@CelalFrt) February 7, 2022

“ALDIĞIMIZ KARAR SU AN İÇİN 22 CEMEVİNİ KAPSIYOR”

Independent Türkçe’ye
hususa dair açıklamada bulunan Alevi Dernekleri Federasyonu Genel Lideri Celal Fırat, şöyleki konuştu:

“Aldığımız karar su an için 22 cemevini kapsıyor. Fakat kısa müddette tüm ülkedeki cemevlerini kapsayacak. Birfazlaca yerden arayıp biz de ödemeyeceğiz diyorlar.”

AİHM KARARI VAR

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Cem Vakfı’nın cami, kilise ve sinagoglarda olduğu üzere elektrik faturasından muaf tutulma talebinin Türk mahkemeleri tarafınca olumsuz karşılanması üzerine yaptığı müracaatta cemevlerinin de ibadethane olduğuna ayrımcılık yapılamayacağı tarafında karar vermişti.

Garip Dede Cemevi’ne 30 bin liralık fatura kesilmiş ve düzenlenen elektrik faturasının ‘tüketici grubu/sınıfı’ kategorisinde ‘ticarethane tarifesi’ yazdığı görülmüştü.

ALİ BABACAN: AYRIMCILIKTIR

DEVA Partisi Genel Lideri kelam konusu faturayla ilgili Twitter hesabından yaptığı açıklamada faturanın hazine tarafınca ödenmesi gerektiğine vurgu yaptı. Babacan, “Garip Dede Cemevini geçtiğimiz ay ziyaret etmiştim. Kendilerine bu ay fahiş bir elektrik faturası geldiğini öğrendim. Cemevlerinin elektrik sarfiyatı hazine tarafınca karşılanmalıdır. Şu andaki uygulama ayrımcılıktır.” sözlerini kullandı.