Bülent Arınç’tan Soylu’nun “Bize yaptıran Allah’tır” açıklamasına sert reaksiyon

YuvarlakMasa

Global Mod
Global Mod
İçişleri Bakanlığı’nın İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ndeki (İBB) yüzlerce işçiye ‘özel teftiş’ başlatmış olduğunı duyurması siyasette tansiyonun yükselmesine yol açarken eski Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Şurası üyesi Bülent Arınç, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yu eleştirdi.

Soylu’nun kullandığı telaffuzların İmamoğlu’nu tabi bir aday haline getirmeye ve güçlendireceğini belirten Arınç, ”Sayın Soylu, yanlış bir kelam söylemiş oldu. “Bize yaptıran Allahtır” üzere… İnancımıza muhalif bir kelamdır. Peygamberimizden daha sonraki fitne ve fesadın, halifelerin katline kadar giden yanlış bir niyetin eseridir bu kelamlar.” dedi.

Halk TV’den İsmail Saymaz’ın sorularını cevaplayan Arınç, “İBB’ye yönelik özel teftişi nasıl yorumluyorsunuz?” sorusuna karşılık verdi. Arınç’ın açıklamalarından öne çıkanlar şu biçimde:

“KORKTUĞUM BAŞIMA GELDİ”

“Endişeli ve hüzünlüyüm. 2019’da İstanbul’da birinci seçim iptal edilip ikincisi yapılacağı vakit şiddetle muhalefet ettim. “Seçim (İmamoğlu’na) kaybettirilmiş olsa bile beş sene daha sonra cumhurbaşkanı adayına hazır olun. İmamoğlu’nun hak kazanmadığı popülariteyi kendi elimizle vermeyelim” dedim. Korktuğum başıma geldi. Dilek etmediğim bir biçimde birilerinin telkiniyle seçim iptal edildi ve 850 bin oy farkıyla Ekrem Beyefendi seçildi. 1994’te İstanbul ve Ankara’yı cüzi oylarla kazanmıştık. Tayyip Bey’in muvaffakiyetinden daha sonra büyük hizmetleri geldi. Kahramana dönüştü. Önüne geçtiler. Uyduruk bir ceza, gerisinden Pınarhisar Cezaevi. Onun yolu liderliğe, başbakanlığa ve ilerisine uzanacak duruma geldi.

Ben şunu hatırlıyorum: 1999 mahalli seçimleri yapıldı. Tayyip Beyefendi hatırına Ali Müfit Gürtuna belediye lideri seçildi. Tayyip Bey’in tercihi Ali Müfit değildi. “Kazanmasını isterim ancak kefil değilim” demişti. Seçim kampanyasında görünmedi. Buna karşın İstanbul halkı “Burası Tayyip Bey’in emanetidir” dedi.

‘SÜLEYMAN SOYLU’YU YANLIŞ BULUYORUM’

Ekrem Bey’in önüne geçenler şunu düşünmüyorlar: Bu bireye yanlış yaparsanız bizim halkımızın gönlünde mağduriyete karşı hassaslık var. İkincisi, söylemiş olduklerinizin gerçek olmadığı ortaya çıkarsa kendinizi yıpratırsınız. Yapılmak istenen şeyin hiç bir manası yok. Süleyman Soylu’yu yanlış bulduğumu söz etmeliyim. Sayın Cumhurbaşkanımızın da bu gelişmelerden ne çıkabileceğini, epeyce yeterli bir hesap adamı olduğu için bilmesini isterim.

‘EKREM BEYEFENDİ YÜZDE 50’NİN ÜSTÜNDE OYLA GELİR’

Bu formuyla giderse, Ekrem Beyefendi önümüzdeki seçim İstanbul’a belediye lideri olmak isterse hiç bir şey yapmasına gerek kalmadan, emin olun yüzde 50’nin üstünde gelir. Ötesini düşünmek bile istemem. Cumhurbaşkanı adaylığı konusunda spekülasyona girmek istemem. Kayyum da atasalar, dedikodularla onu yıprattıklarını da zannetseler, yıpranmaz, daha da güçlenir. Partisini de kendisini de güçlendirir. Bugünkü uğraşların boş olduğuna bakarak işi yargıya havale edecek bir sistem kurmak lazım.

“PEKER’İN SÖYLEDİKLERİ İLE YARGIYI HAREKETE GEÇİREMEYENLER PEKER HAKKINDA DAVA AÇIP O YARGILAMAYLA AVUNDUKLARINI ZANNETMESİNLER”

(Sedat) Peker’in söylemiş oldukleri ile yargıyı harekete geçiremeyenler Peker hakkında dava açıp o yargılamayla avunduklarını zannetmesinler. Şunu söylemek istiyorum: “Bu kadar insanın terör örgütüyle iltisakı var.” Bunlar İçişleri Bakanı’nın söyleyeceği şeyler değil. Savcılığa verilir, savcı araştırma yapar. Ki kesinlikle yapacaktır. Artık savcılarımız, yargıçlarımız dilekçeyi kimin verdiğine bakarak hareket ediyor. Ardındaki siyasi iradenin kim olduğunu görmeye çalışıyor.

Efendim, “Şurda çalışan şu kadar insan şöylekidir.” Bunun sonucunı verecek olan yargıdır. Sabıka kayıtlarının pahası kalmamışsa anasının, babasının, dayısının, teyzesinin, oğlunun bilmem ne örgütüyle iltisakı var ise, yedi sülalesinden buna bir şey kalmıştır diye düşünmek hakikat değil.

“SOYLU, YANLIŞ BİR KELAM SÖYLEDİ”

Arınç, Soylu’ya yönelik şu tenkitleri getirdi:

“İki eleştirim var. Bir: Yalnızca Ekrem Bey’e yönelik şeyler yapması, kullandığı telaffuzlar İmamoğlu’nu tabi bir aday haline getirmeye ve güçlendirmeye yönelik sonuçlar veriyor. bu biçimde bir niyet var ise, sayın Bahçeli de demek tıpkı niyette. O da birkaç gün evvelce ağır kelamlar söylemiş oldu. Bunların AK Parti açısından faydalı olmadığını düşünüyorum.

İkincisi, Sayın Soylu, yanlış bir kelam söylemiş oldu. “Bize yaptıran Allahtır” üzere… İnancımıza muhalif bir kelamdır. Peygamberimizden daha sonraki fitne ve fesadın, halifelerin katline kadar giden yanlış bir niyetin eseridir bu kelamlar. Bilerek sarf ettiğini düşünmüyorum. Milletimize “bu biçimde bir kelam sarf ettiğim için epeyce mahcubum” demesi lazım. İkincisi Allah’a karşı günaha girdi. Tövbe yapması lazım.”