Borsa İstanbul’da Gong Anatolıa Geneworks ve gelecek varlık idaresi için çaldı

PembePembe

New member
Anatolia Teşhis ve Biyoteknoloji Eserleri Ar-Ge Sanayi ve Ticaret A.Ş. ile Gelecek Varlık İdaresi A.Ş. için bugün Borsa İstanbul’da gong merasimi gerçekleştirildi. Merasimde Borsa İstanbul Genel Müdürü Korkmaz Ergun, Anatolia Teşhis ve Biyoteknoloji Eserleri Ar-ge Sanayi ve Tic. A.Ş. İdare Heyeti Lideri Alper Akyüz, Anatolia Teşhis ve Biyoteknoloji Eserleri Ar-Ge San. ve Tic. A.Ş. İdare Şurası Lider Yardımcısı ve Ar-Ge Merkezi Yöneticisi Dr.Elif Akyüz, Fiba Kümesi İdare Şurası Lideri Murat Özyeğin ve Gelecek Varlık Genel Müdürü Sezin Ünlüdoğan gongu bir arada çaldılar.

Merasimde konuşma yapan Borsa İstanbul Genel Müdürü Korkmaz Ergun, bugünün epeyce özel bir gün olduğunu ve bunun iki sebebi olduğunu belirterek, “Bugün itibariyle, bu sene gerçekleşen halka arzlarla Borsamızda süreç görmeye başlayan şirket sayımız 40’a ulaştı. 40 sayısı, geleneklerimizde rahmeti, çoğalmayı, olgunlaşmayı sembolize eder. Bu sene halka arzlar açısından, maşallah bereketli bir yıl geçiriyoruz. Bu durum, sermaye piyasalarımızın ve Borsamızın olgunluk düzeyini de gösteriyor. Bu niçinle, bu sene gerçekleşen halka arzlarda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum ve 40 BİST sefer maşallah diyorum. Bugünü özel kılan ikinci tarafı ise, Borsa tarihinde birinci sefer iki şirketin gong merasimini tıpkı anda bir arada yapıyor olmamızdır. Büyük bir özveriyle ve fazlaca kıymetli vizyoner bir bakış açısı ile, birlikte bir gong merasimi yaparak, bu sinerjiyi yansıtan bir ortam oluşturdukları için her iki şirketimizin değerli yöneticilerine fazlaca teşekkür ediyorum” dedi.

Ergun, son olarak şunları söylemiş oldu: “Borsamıza kote şirketlerle ve Borsamız üyesi aracı kurumlarla elele vererek oluşturduğumuz sinerji, tıpkı gemide olan bizleri daha kuvvetli hale getiriyor. Bu beraberliğimizin bir sembolü olarak, Borsamıza uzun yıllardır şirket kazandıran iki aracı kurumumuzu, her iki şampiyonumuzu, Ak Yatırımı ve Garanti Yatırımı tebrik ediyorum, muvaffakiyetlerinin devamını diliyorum ve birlikte daha kuvvetliyüz diyorum.”

“Dünyadaki en büyük 10 diyagnostik firmasından biri olmak en büyük hedefimiz”

Halka arzın, Anatolia’nın başarılarla dolu tarihli en değerli dönüm noktalarından biri olduğunu belirten Anatolia Geneworks İdare Şurası Lideri Alper Akyüz; “seneler boyunca bütün gücümüzü Ar-Ge’ye harcayarak, dünyadaki gelişim ve değişimleri takip ederek, yüksek performanslı, yenilikçi, geniş bir eser portföyü ortaya çıkarttık ve Anatolia Geneworks’ü Türkiye’yle birlikte dünyanın bir hayli ülkesinde kullanılan bir marka haline getirdik. Biz kurulduğumuzdan beri daima uzun vadeli planlar yaparak hareket ettik ve alanımızdaki dev firmaların büyüklüklerini, yüzyıldan eski tarihlerini, halka açık yapılarından kaynaklanan sağlam kurumsal kimliklerini Anatolia için de bir gün ulaşılacak gayeler olarak belirledik. Bugün Borsa İstanbul’da süreç görmeye başlayarak Anatolia’yı gelecek yüzsenelera taşıyacak bir kurumsal olgunlaşma sürecini de başlatmış oluyoruz ve bizim için işin en heyecan verici tarafı da bu” diye konuştu.

Bilhassa mekatronik ve yazılım alanlarında yaratacakları yeniliklerle dünya genelinde öne çıkmayı planladıklarını aktaran Akyüz; “Türkiye’de moleküler teşhis alanının öncülerinden olarak dünya genelinde kabul bakılırsan eser gamımızı daha da genişletmek, pazar hissemizi artırarak önümüzdeki 20 yılda dünyadaki en büyük 10 diyagnostik firmasından biri olmak en büyük maksadımız. Bu başarıyı yakalamak hem ülkemize tıpkı vakitte yatırımcılarımıza en büyük borcumuzdur. Bugüne ulaşmamızdaki katkıları için değerli çalışma arkadaşlarımıza ve paydaşlarımıza başka farklı teşekkür ediyorum ve Anatolia Teşhis ve Biyoteknoloji A.Ş.’nin halka arzının şimdiden ülke ekonomimize ve yatırımcılarımıza iyi olmasını diliyorum” açıklamalarında bulundu.

Anatolia Geneworks İdare Heyeti Lider Yardımcısı ve Ar-Ge Merkezi Yöneticisi Dr. Elif Akyüz ise “Kurup büyütmekte olduğumuz, ismini, marka ve model isimlerini daima Anadolu’dan, Anadolu’nun çeşitli yörelerinden alan firmamız, ülkemizin ismini ve ülkemizin epeyce çalışkan, üretken gençlerinin muvaffakiyetlerini tüm dünyaya duyurmaya devam edecek. Akla, bilime, kaliteye inancımızla, tüm dünya sıhhatine katkıda bulunmak için, üretken insan memnundur mottomuzla, azimle çalışmayı sürdürerek, bir daha en iyiyi hedeflemeye devam edeceğiz. Bugün hem keyifli olduğumuz tıpkı vakitte gurur duyduğumuz bir gün. Takımımıza, burada bulunan, bizi izleyen herkese ve bize takviye olan herkese ve halkımıza epeyce teşekkür ediyorum” dedi.

“Gelecek Varlık’ın en beğenilen kurumlardan biri olacağına inanıyorum”

Gong Töreni’nde kelam alan Fiba Kümesi İdare Şurası Lideri Murat Özyeğin, yaklaşık 15 yıl ortadan daha sonra Gelecek Varlık’la Borsa İstanbul’a dönmekten heyecan ve memnunluk duyduklarını belirterek şunları söylemiş oldu: “2006 yılında Kümemiz tarafınca Finansbank’ın hâkim payının satışı ile İstanbul’dan ağız tadıyla ayrılmıştık. Bu mühlet ortasında gerek yatırımcılarımızla bir ortada olmayı gerekse burada borsanın havasını solumayı epey özlemişiz. Kümemizin göz bebeği şirketlerinden Gelecek Varlık’ın yatırımcılardan büyük ilgi ve teveccüh görmesinin hem gurur tıpkı vakitte sorumluluğunu taşıyoruz.”

Fiba Grubu’nun sermaye piyasalarındaki tecrübesi ve Gelecek Varlık’ın kuvvetli mali yapısıyla yatırımcıların beklentilerini karşılayacağını belirten Özyeğin şunları söz etti: “Şirketimizin Borsa İstanbul’a girerken gösterdiği başarıyı daima kılmak emeliyle halka arz büyüklüğünün yarısına denk gelen, yaklaşık 180 milyon TL’yi fiyat istikrarı fonu olarak ayırdık. Dalında önder pozisyonda bulunan ve başarılı bir halka arz ile alanında bir unsur daha imza atan Gelecek Varlık’ın yatırımcılarıyla birlikte artan finansman gücünü en güzel biçimde değerlendireceğinden eminim. Büyüme ivmesinin önümüzdeki devirde sürat kazanarak artacağına inandığım varlık idaresi bölümünün, güçlenen sermaye yapısıyla gerçek potansiyeline ulaşacağına, Gelecek Varlık’ın da Borsa İstanbul’un kuvvetli ekosistemi ortasında en beğenilen kurumlardan biri olacağına inanıyorum.”

“Sektörümüzün büyüme potansiyelini en verimli biçimde kullanacağız”

Yatırımcılardan gelen yaklaşık 2 milyar TL fiyatındaki talebin kendilerini fazlaca memnun ettiğini ve bu yüksek talebi karşılamak üzere yaklaşık 60 milyon TL kadar daha ek satış gerçekleştirdiklerini belirten Gelecek Varlık Genel Müdürü Sezin Ünlüdoğan şunları söylemiş oldu: “Borsa İstanbul’da, yatırımcıların itimat duyduğu bir şirketler topluluğunu, yani Fiba Grubu’nu temsil etmenin yanında, ülkemizin finansal sisteminin sağlıklı bir biçimde varlığını sürdürebilmesine büyük katkı sunan bir dalı temsil edeceğiz. İktisattaki doğal daralmaları aşmak üzere kredi genişlemelerinin yaşandığı geçiş periyotlarının akabinde finans dalında yaşanan toparlanma süreçleri, varlık idare şirketleri için büyük fırsatlar sunuyor. Dalımızın önündeki büyüme potansiyelini, bundan daha sonra da en verimli biçimde kullanacağız. BDDK’ya bağlı bir kurum olarak bugüne kadar titizlikle inşa ettiğimiz şeffaf idare yapımızı da Borsa İstanbul’da var olmanın sorumluluğuyla kuvvetli biçimde devam ettireceğiz. Gelecek Varlık’ın halka arz sürecine katkı sağlayan herkese teşekkürlerimizi sunarız.”