Boğaziçili 12 kişinin isimli denetim kararları kaldırıldı

YuvarlakMasa

Global Mod
Global Mod
Boğaziçi Üniversitesi Kuzey Yerleşkesi önündeki aksiyonlarla ilgili 24. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın bugünkü duruşması, yer darlığı niçiniyle 24. Ağır Ceza Mahkemesi salonunda yapıldı. Duruşmaya 12 sanık ve avukatları birlikte katıldı. Duruşma salonuna öğrenciler ve onların avukatları gökkuşağı renklerindeki maskeleriyle girdi.

Protestolarda gözaltına alınan ve 3 yıla kadar mahpus cezası istemiyle yargılanan; birisi araştırma bakılırsavlisi 11’i öğrenci olmak üzere 12 kişinin savunmaları bugünkü duruşmada alındı. Öğretim bakılırsavlisi ve öğrencilerin isimli denetim kararları kaldırıldığı öğrenildi.

“DARP EDİLEREK GÖZALTINA ALINDIM”

Öğrenci Caner Perit İtina mahkemede şu savunmayı yaptı: “Olay günü Boğaziçi Güney Kampüsü’ndeydim. Yerleşke ortasında birtakım arkadaşlarımızın gözaltına alındığını duydum. Ne olduğunu anlamak için Kuzey Kampüs’e gittim. Kalabalık vardı fakat daha öncesinde yapılan bir basın açıklaması ya da protesto daveti olmamıştı. Üstümde rastgele bir bayrak ya da flama yoktu. Oraya gittiğimde polis, ‘dağılın’ uyarısı yapmadı. Bir polis benim yüzüme tekraren yumruk attı, yerlerde sürüklendim. Darp edilerek gözaltına alındım. Yerleşkenin önündeyken de ne trafiği ne de yaya geçişini engelliyorduk. Polis bizimle rehine pazarlığı yaptı. ‘Siz yerleşkeye girerseniz arkadaşlarınızı bırakırız. Yerleşkeye girmezseniz, sizi gözaltına alacağız’ dedi.”

“YERE DÜŞTÜM O ESNADA POLİS BANA KALKANLA VURMAYA BAŞLADI”

Öğrenci Yağmur Gönenç ise savunmasında, “Hakkımdaki tezleri kabul etmiyorum. Konuttan çıkmış okuluma gidiyordum. Kalabalığı gördüm, ben de orada beklemeye başladım zira okula giriş pek kolay değildi. Zira fazlaca fazla polis vardı. ondan sonrasında polis kalabalığı sıkıştırmaya başladı. Ben yere düştüm o esnada polisin biri kalkanla bana vurmaya başladı. daha sonra sürüklenerek gözaltına alındım” dedi.

Mahkemede savunma yapan başka öğrenciler de atılı suçlamaları ve kararın açıklanmasının geri bırakılmasını kabul etmedi.

“BAŞÖRTÜSÜ YASAKLAMASIYLA AYNI”

Mahkemede kelam alan Avukat Levent Pişkin şu biçimde konuştu: “Bir bayrağın yasaklı yahut terör örgütü bayrağı sayılabilmesi için Yargıtay içtihatları yahut Bakanlar Heyeti yahut Cumhurbaşkanlığı sonucu gerekmektedir. LGBTİ+ bayrağı bu açıdan ne yasaklıdır ne de terör örgütü bayrağıdır. Gökkuşağı renklerinden oluşan bu bayrak, LGBTİ+’ların varlığını imgeleyen bir bayraktır. Bizim için bu bayrağın bir kutsallığı da yoktur. Ben şu an bu gökkuşağı maskesiyle duruşma salonuna girebiliyorsam, öğrenciler de gökkuşağı bayrağı ile bir yerleşkeden başkasına geçme özgürlüğüne sahipler. Bu yasaklama tıpkı vaktinde başörtüsüne uygulanan bir yasaklamadır. ötürüsıyla bu salonda yargılanan öğrenciler, rastgele bir cürüm işlememişlerdir. Müvekkillerin derhal beraatlarını talep ediyoruz.”

DURUŞMA 13 EKİM’E ERTELENDİ

Mütalaasını açıklayan duruşma savcısı, kanıtların toplanmış olması ve kaçma kuşkusunun olmadığı sebebi öne sürülerek yurt dışı çıkış yasağı biçimindeki isimli denetim yasağının kaldırılmasını talep etti.

Hakim, kanıtların toplanmış olması, kaçma kuşkusu bulunmaması ve ayrıyeten sanıkların öğrenci olduğunu göz önünde bulundurarak, sanıklar hakkında daha evvel verilen yurt dışına çıkma yasağı halindeki isimli denetim sonucunın kaldırılmasına karar vererek duruşmayı 13 Ekim’e erteledi.