Belediye liderinden şehit yakınına hakaret

YuvarlakMasa

Global Mod
Global Mod
UYGUN Parti milletvekili Lütfü Türkkan’ın şehit ağabeyine hakaret etmesi ve tartışmalar üzerine UYGUN Parti Küme Başkanvekilliği bakılırsavinden istifa etmesi gündemden düşmezken, şehit yakınına bir hakaret de AK Partili belediye lideri Yaşar Şahin’den geldi. Olayın 2019 yılında gerçekleşmesine ve yargıya taşınmasına karşın, lider hakkında hiç bir süreç yapılmaması dikkat çekti.

Aktarılana bakılırsa, Ordu’nun Gürgentepe ilçesinin AK Partili Belediye Lideri Yaşar Şahin, belediye emekçilerine sendikadan istifa etmeleri için baskı yaptı. Şahin, sendikadan istifa etmeyen şehit yakını ve belediye personeli olan Sevinç Karaca’ya ise hakaret ederek belediyeden kovdu.

ODATV’den Fethi Yılmaz’ın haberine göre; Kelam konusu hakaret olayı 2019 yılının Haziran ayında yaşandı. Gürgentepe’nin daha evvelki belediye lideri, personelleri Belediye-İş sendikasına üye yaptırmıştı. Lakin 2019 Mart seçimleri daha sonrasında ilçenin yeni belediye lideri olan Yaşar Şahin, belediye çalışanlarının sendikadan ayrılmalarını istedi. Buna direnen belediyedeki paklık çalışanı Sevinç Karaca’nın da işine son verildi.

Sevinç Karaca’nın 1996 yılında Hakkari Şemdinli’de şehit olan Jandarma Er Sezgin Karaca’nın da yengesi olduğu açıklandı. Üstelik ilçede Şirinköy Şehit Sezgin Karaca İlkokulu olarak şehidin ismine da bir okul bulunduğu öğrenildi.

Sevinç Karaca, 4 yıldır personeli olduğu belediyeden Şahin tarafınca kovulunca türel süreç başlattı. Lider Şahin’in Sevinç Karaca’ya yaptığı hakaretlerin imajları de mahkeme evrakında yer aldı. Şahin, imgelerde şehit yakını Karaca’ya, “Ben dediğimi yaptırmazsam yaşatmam”, “alçak”, “terbiyesiz”, “ulan” halinde hakaretlerde bulunuyor.

‘SENDİKADAN AYRILMAMIZ İÇİN BASKI YAPTI’

Karaca, belediye liderinin kendilerini işten kovduktan daha sonra işe iade davası açtıklarını ve kazandıklarını söyleyerek, başından geçenleri şu sözlerle anlattı:

“Belediye Lideri bakılırsave geldikten daha sonra aşağılayıcı, hakaret içeren konuşmaları başladı. Bana ‘ben 10 tane personel çıkaracağım kendi takımımı kuracağım’ formunda daha evvel konuşmalar yaptı. 30 kişi Belediye İş’e üye idik. Sendikadan ayrılmamız için baskı yaptı. Ben istifa etmedim. Bu cürüm değil. Bizi sendikalı yapan evvelki periyot belediye lideri. O da AK Partili. ‘Ben sendikadan istifa etmeyeceğim’ dedim. Zira başıma ne geleceğimi biliyorum. İşten çıkaracaktı.

Ben 4 yıl belediyede çalıştım. İŞKUR aracılığıyla girdim ben belediye. İşe epey gereksinimim vardı. Daha evvelki belediye liderine yalvardım hatta. bir süre daha sonra da takıma girdim ben. Ben AK Parti bayan kollarında 15 yıl çalıştım. Bu belediye lideri gelince bizi AK Parti’den de istifa ettirdiler.

‘KUŞ KADAR AKLINLA BANA KARŞI MI GELİYORSUN’ DEDİ

2019 yılı Haziran ayında hepimizi topladı. 30-35 belediye çalışanı. ‘Hepiniz istifa edeceksiniz’ dedi. Ben ‘etmem’ dedim. O manzaralar haricinde da bana epeyce hakaret etti. ‘Kuş kadar aklınla bana karşı mı geliyorsun’ dedi.

Şehit Sezgin Karaca eşimin ağabeyi. Ben yengesiyim. birebir vakitte amcamın oğlu oluyor. Sezgin, 1996 yılında Hakkari Şemdinli’de PKK ile çatışmada şehit oldu. Lakin biz hiçbir vakit şehit Sezgin’den kelam etmedik.

Ben belediye liderini mahkemeye verdim ve kazandım. Bu imgelerde mahkemeye geldi aslına bakarsanız. Hatta avukatım bile şehit yakını olduğumu öğrenince şaşırdı.

Ben işe dönüş davasını kazandım, ancak bize haber gönderiyor ‘ben burada olduğum sürece buraya giremezler’ diye. 1-2 ay evvel mahkeme bitti.

‘BANA KİMSE İNANMADI’

Bu manzaralar olmasaydı ben mahkemeyi kazanamazdım. Bana kimse inanmadı, belediye liderine inandılar. Vali’nin, kaymakamın, AK Partili milletvekillerinin, Ordu Büyükşehir Belediyesinin haberi var bu olaydan. Hepsine müracaat yaptım bunların ben. hiç bir bana sahip çıkmadı, bana inanmadılar. Ben bu manzaraları sendika avukatı aracılığıyla aldım. ‘Ben Ak Partiliyim, bu parti ziyan görsün istemiyorum’ dedim. AK Partilili vekile söylemiş oldum, bana inanmadı.

İşe iade devasını kazandım. Artık onların itiraz süreçleri var. Onları bekliyoruz. Artık bize, ‘paralarını taksit taksit öderim fakat onları işe almam’ diye haber gönderdi.”

DAHA EVVEL DE GAZETECİYE TEHDİT VE HAKARETTE BULUNMUŞTU

Yaklaşık 35 yıl imamlık yapan Lider Yaşar Şahin’in, daha evvel de gazeteci Osman Şahin’e hakaret ettiği öne sürülen nedeni ile 5 bin TL tazminat ödemesi istikametinde karar verilmişti.

Ordu 3. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde geçen ay görülen davada, Osman Şahin tarafınca açılan 50 bin TL’lik manevi tazminat talebi karara bağlandı.

Mahkeme, Gürgentepe Belediye Lideri Yaşar Şahin’i, telefon yoluyla küfür, tehdit ve hakaret ettiği nedeni öne sürülerek 5 bin TL ödemeye mahkum etti.