Bayraktar’ın açıklamalarına Cemil Çiçek’ten cevap

YuvarlakMasa

Global Mod
Global Mod
Eski Etraf ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın, 17-25 Aralık soruşturması ile ilgili evrakta yer alan evrakların yanlışsız olduğunu kabul ederek, ‘Benim belgemde ne var ise, hepsi doğrudur. Benim belgemde ne var ise, hem tapeler doğrudur, hem teknik takip doğrudur birebir vakitte benim telefon konuşmalarım A’dan Z’ye kadar doğrudur. Onlarınkiler yanlış olabilir, benimkiler doğru” sözlerinin akabinde verdiği röportajda ismi geçen eski Meclis Lideri Cemil Çiçek’ten cevap geldi.

Bayraktar, son röportajında, devrin Meclis Lideri Cemil Çiçek’i işaret ederek, “Dosyamda Cemil Çiçek, yalvardı onlara. Çiçek de beni sevmez, Erdoğan’ın adamı olduğum için. Çiçek, ‘Erdoğan evrakını buna sokmayın, bu ayıptır. Onların evrakı diğer, bunun belgesi başka’ dedi. Lakin beni de o belgenin içine soktular. Lakin ben kimseye bir şey demiyorum. Kimde hakkım var ise, helal olsun” tabirlerini kullanmıştı.

‘BAYRAKTAR FARKLIYDI’

Bayraktar’ın kelamlarına “Erdoğan Bayraktar’ın ne söylemiş olduği beni ilgilendirmiyor, ben hukuk ne diyorsa onu yaptım” diyen Cemil Çiçek, “Soruşturma önergesinde, dört bakan birlikte verilmişti. Erdoğan Bayraktar’a yönetilen hata isnadı ile öbür üçüne atfedilen kabahat isnadının alakası yoktu. Yani alakası olmayan birini koymuşlardı, benim de adap istikametinden itirazım oldu. Üç bakan İstek Zarrab’la alakalı gündeme geldi. Bayraktar ise farklıydı. Soruşturma önergesi verilecekse şayet, Erdoğan Bayraktar başka, üç bakan başka olacaktı. İç tüzük gereği bunu söylemiş oldum” dedi.

Oda TV’den Caner Taşpınar’a konuşan çiçek, Bayrak’tarı’ın “Cemil çiçek yalvardı” kelamlarına ait , “Yalvarma falan yok. Ben Meclis Lideri olarak nazaranvimi yaptım. O devirde aslına bakarsan suçluluk, suçsuzlukla ilgili kıymetlendirme yapma bahtımız yoktu. Evrakın içeriği bilinmiyordu. O niçinle adabı taraftan Meclis Lideri olarak, önergenin veriliş usulüyle ilgili itirazımı yaptım. O günkü durumum, işin aslını incelemeye değil önergenin yöntemine ilişkindir” yanıtı verdi.

‘BEN BU İLKELLİĞİ YAPMADIM’

Bayraktar’ın “Çiçek de beni sevmez, Erdoğan’ın adamı olduğum için” kelamlarını hatırlatıldığı çiçek’r “Bayraktar’la aranızda bir sorun mi vardı” sorusu da yöneltildi.

“Aramızda bir sorun yok ancak haklılığını göstermek ismine bu biçimde bir şey söylemiş olabilir. ‘Beni sevmeyen biri bile beni başka tuttu’ bildirisi vermek için olabilir. Haklılığını göstermek bu biçimde değil, siyaset hukukuna bakılırsa yapılır. Filancayı seviyoruz, ya da sevmiyoruz diye yapılmaz, bu biçimde bir şey yok. Bu ilkel bir durum, ben bu ilkelliği hiç yapmadım.”

‘MUHALEFET niye KILINI KIPIRDATMADI’

17-25 Aralık soruşturmasının akabinde mecliste önergenin veriliş sürecine dikkat çeken Cemil Çiçek, “Bu önergede, 55 milletvekili yetiyor, kanıta de gerek yok. Önergenin veriliş tarihine bakın. Önerge ortadan üç ay daha sonra geçtikten daha sonra veriliyor, muhalefet bir türlü vermedi. Kayıtlar bunu söylüyor. Zannediyorum, süreci 17 Mart’ta Mustafa Elitaş başlatıyor. niye muhalefet bu hususta kılını kıpırdatmadı” diye sordu.