Başkanlardan Sezai Karakoç için taziye iletisi

YuvarlakMasa

Global Mod
Global Mod
Şair, muharrir ve fikir adamı Sezai Karakoç, 88 yaşında hayatını kaybetti. Karakoç’un vefat haberi daha sonrası başkanlar duydukları üzüntüyü lisana getirdi. Toplumsal medya hesaplarından Karakoç ile ilgili taziye iletisi yayınlayanlar Karakoç’un Türk edebiyat ve fikir dünyası için ehemmiyetine vurgu yaptı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan toplumsal medya hesabı üzerinden yayınladığı iletide “Fikirleriyle kuşaklara yol gösteren, edebiyatımızın, fikir dünyamızın, ülkemizin büyük mütefekkiri, ‘Diriliş Şairi’ Sezai Karakoç Beyefendi’nin vefatını derin bir teessürle öğrendim. Merhuma Allah’tan rahmet, ailesine, sevenlerine ve milletimize başsağlığı diliyorum.” tabirlerini kullandı.

Fikirleriyle nesillere yol gösteren, edebiyatımızın, düşünce dünyamızın, ülkemizin büyük mütefekkiri, "Diriliş Şairi" Sezai Karakoç Beyefendi'nin vefatını derin bir teessürle öğrendim.

Merhuma Allah’tan rahmet, ailesine, sevenlerine ve Milletimize başsağlığı diliyorum.

— Recep Tayyip Erdoğan (@RTErdogan) November 16, 2021

Erdoğan ayrıyeten Sezai Karakoç’un vefatı niçiniyle yeğeni Aziz Karakoç’u arayarak başsağlığı diledi.

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de Sezai Karakoç ile ilgili taziye iletisi yayınladı. Gül iletisinde “Sanat ve fikir hayatımızın değerli kişiselyeti Sezai Karakoç Bey’in vefatını bir konferans için geldiğim Kazakistan’da büyük bir ıstırapla öğrendim. Fikirleriyle bizlere ilham kaynağı olan Sezai Bey’e Allah’tan rahmet diliyorum. Yeri cennet olsun” dedi.

Sanat ve düşünce hayatımızın önemli şahsiyeti Sezai Karakoç Bey’in vefatını bir konferans için geldiğim Kazakistan’da büyük bir üzüntüyle öğrendim. Fikirleriyle bizlere ilham kaynağı olan Sezai Bey’e Allah’tan rahmet diliyorum. Mekanı cennet olsun.

— Abdullah Gül (@cbabdullahgul) November 16, 2021

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Türk edebiyatının ve niyet dünyasının büyük ismi Karakoç ile ilgili ileti yayınladı.

Kılıçdaroğlu, “Şair, müellif ve fikir insanı Sezai Karakoç’un vefatından dolayı derin keder duydum. #SezaiKarakoç’a Allah’tan rahmet, tüm sevenlerine başsağlığı ve sabır diliyorum” formunda ileti paylaştı.

Şair, yazar ve fikir insanı Sezai Karakoç’un vefatından dolayı derin üzüntü duydum. #SezaiKarakoç’a Allah’tan rahmet, tüm sevenlerine başsağlığı ve sabır diliyorum.

— Kemal Kılıçdaroğlu (@kilicdarogluk) November 16, 2021

MHP başkanı Devlet Bahçeli, Karakoç’un vefatı niçiniyle yaptığı paylaşımda “Kelimelere kırbaç vurup cümleleri koşturan, dizeleri gönlünün enginliğiyle inşa edip gerisinde gıpta edilecek edebi bir hazine bırakan usta şair, saygın düşünür, pahalı siyaset insanı Sayın Sezai Karakoç’un vefatından duyduğum üzüntüyü bilvesile paylaşıyorum. Diriliş şiirini yetim bırakıp, yazgının üzerindeki mukadderatı yüreğinde taşıyarak 88 yaşında ebediyete irtihal eden Merhum Sezai Karakoç’a Cenab-ı Allah’tan rahmetler niyaz ediyor, ailesine, sevenlerine, aziz milletimize başsağlığı diliyorum. Yeri cennet, ruhu şad olsun” dedi.

DÜZGÜN Parti Genel Lideri Meral Akşener, Karakoç’un vefatı ile ilgili olarak kendi toplumsal medya hesabından “Yüreğinden geçenleri fikirleriyle harmanlayarak Türk edebiyatına kavuşturan, pahalı fikir ve gönül insanı Sezai Karakoç’u kaybettiğimizi ıstırapla öğrendim. Merhuma Şanlı Allah’tan rahmet, ailesi ve sevenlerine başsağlığı diliyorum. Yeri cennet olsun.” paylaşımını yaptı.

Gelecek Partisi Genel Lideri Ahmet Davutoğlu, 88 yaşında ömrünü kaybeden fikir insanı Karakoç’un vefatına ait olarak”Bir kuşağın vicdanını, ahlakını, estetiğini, hislerini, faziletini diriliş şuuruyla ihya etmeye hayatını vakfeden bedelli büyüğümüz Sezai Karakoç’u kaybetmenin derin hüznünü yaşıyoruz. Dünya sürgünü bitti. Vuslata erişti. Ruhu şad, yeri cennet olsun.” sözlerini kullandı.

DEVA Partisi Genel Lideri Ali Babacan, Karakoç’un vefatı niçiniyle duyduğu üzüntüyü lisana getirirken Fikirleriyle ilham veren, şiirimize ruh katan duayen şair Sezai Karakoç’un vefatını derin bir kederle öğrendim. Yeri cennet olsun. Başımız sağ olsun” dedi.

Saadet Partisi Genel Lideri Temel Karamollaoğlu, Karakoç’un acı haberi daha sonrası yayınladığı iletisinde “Uzatma dünya sürgünümü benim.” niyâzında bulunmuştu. Cenâb-ı Hâkk, duasını bugün kabul buyurdu. Şair, muharrir ve mütefekkir, Ulu Diriliş Partisi Genel Lideri Sezai Karakoç’a Allah’tan rahmet, ailesine ve sevenlerine başsağlığı diliyorum. Yeri cennet, makamı âli olsun.” biçiminde konuştu.