Başkanlardan Konya’daki katliama kınama

YuvarlakMasa

Global Mod
Global Mod
Konya‘da yaşanan ve tıpkı aileden yedi kişinin silahlı atak ile öldürüldüğü katliama önderler sessiz kalmadı. Konya’da yaşanan hücumda Yaşar Dedeoğlu,Barış Dedeoğlu,Serpil Dedeoğlu, Serap Dedeoğlu, İpek Dedeoğlu, Metin Dedeoğluve Sibel Dedeoğlu’nun cansız vücutları bulunmuştu

Konya Meram’da 24 yıldır yaşayan Dedeoğulları ailesinin son 15 yıldır komşularının ırkçı saldırısına uğradığı sav edilmişti. Taarruz daha sonrası önderlerden kınama iletileri geldi. Gelecek Partisi Genel Lideri Ahmet Davutoğlu toplumsal medya üzerinden yayınladığı görüntü ile saldırıyı sert bir lisanla kınarken provokatif hareketler ortasında ikazda bulundu.

Birlik ve kardeşlik şehri Konyamızda yaşanan menfur saldırıyı şiddetle kınıyorum. Vefat eden kardeşlerime rahmet, ailelerine sabır, hemşehrilerime başsağlığı diliyorum.

Milletimizi nifak tohumlarıyla bölmeye çalışanlara, komşuyu komşuya düşman edenlere geçit vermeyeceğiz
❗
pic.twitter.com/8n2mc1HWQp

— Ahmet Davutoğlu (@Ahmet_Davutoglu) July 30, 2021

‘KOMŞUYU KOMŞUYA DÜŞMAN EDENLERE GEÇİT VERMEYECEĞİZ’

Ahmet Davutoğlu
, bildirisinde ‘Birlik ve kardeşlik kenti Konyamızda yaşanan menfur saldırıyı şiddetle kınıyorum. Vefat eden kardeşlerime rahmet, ailelerine sabır, hemşehrilerime başsağlığı diliyorum. Milletimizi nifak tohumlarıyla bölmeye çalışanlara, komşuyu komşuya düşman edenlere geçit vermeyeceğiz’

Davutoğlu yayınladığı görüntüde hayli kıymetli açıklamalar yaptı. Davutoğlu konuşmasında,

‘Ülkemizin güneyindeki orman yangınları hepimizin yüreğini dağlarken Konya’dan gelen acı bir haber ile hepimiz sarsıldık. Tıpkı aileden yedi kişinin menfur bir akında hunharca katledilmesini en şiddetli biçimde kınıyor hayatını kaybeden hemşerilerime vatandaşlarıma Allah’tan rahmet diliyor ailelerine başsağlığı niyaz ediyorum’ dedi. Davutoğlu, yaşanan katliam ile ilgili olarak ‘Buradan isimli ve idari yetkililere sesleniyorum bu husus en kısa müddette soruşturmalı failleri ve azmettiricileri bulunmalı ve en sert biçimde cezalandırılmalıdır ayrıyeten yeni provokatif hareketlere müsaade vermemek açısından kentimizde her türlü önlem alınmalıdır. bir daha Konyalı hemşehirilerime sesleniyorum asırlarca insan temelli irfan kültürü merkezi olan kentimizde bu cins provokatif aksiyonlara karşı omuz omuza vermeliyiz, komşular her birine hürmet ve muhabbetle davranmalı bilhassa bugün bütün bu provokatif odaklara karşı Konyalı kimliğinin gereğini yapmalıyız omuz omuza veriniz kıymetli hemşerilerim sivil toplum kuruluşları sizlerde bir an evvel ortak bir açıklama ile hem bu atağa karşı ortak bir hal sergilemelisiniz birebir vakitte yeni provokatif hareketlere karşı bir arada bir çaba içine gireceğimizi ilan etmelisiniz’ dedi.

‘KARDEŞLİĞİ BOZMAK İSTEYENLERİN OYUNLARINI BİZ BOZACAĞIZ’

Davutoğlu,konuşmasına ‘Bütün bu gelişmeler karşısında bilhassa iktidar yetkililerine sesleniyorum. Artık toplumu kutuplaştırıcı, dışlayıcı ayrımcılığa niçiniyet veren telaffuzlardan uzaklaşınız. Her hususta toplumu kutuplaştırmanın geldiği yerler komşuyu komşuya düşman edecek bir kültürün yayılmasına yol açıyor. Bugün hepimizin gereksinim hissettiği şey basiret, basiret, basiret. Artık üzerimize düşen bakılırsav ülkemizin üzerine çökmüş olan bu kara bulutların ortamında eşit vatandaşlığın ve ortak kaderdaşlığın gereğini yapmaktır. Bütün pürüzleri aşacağız, kardeşliğimiz daim olacak. Kardeşliği bozmak isteyenlerin oyunlarını biz bozacağız’ diye ekledi.

Deva Partisi Genel Lideri Ali Babacan da Konya’daki silahlı atak üzerine açıklama yaptı. Babacan, toplumsal medya üzerinden verdiği bildiride ‘Konya’da Dedeoğulları ailesinin 7 ferdini katleden vahşeti esefle kınıyorum. İsimli ve idari ihmal savları dikkatle incelenerek aydınlatılmalıdır. Şiddetin her cinsinden arındırılmış, birarada ve huzur ortasında yaşayacağımız Türkiye’ye kavuşacağımıza yürekten inanıyorum’ dedi.