Bakan Soylu’dan yeni atak: Yetkiyi İBB’den aldı, valiliklere verdi

YuvarlakMasa

Global Mod
Global Mod
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun talimatıyla İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) başta olmak üzere belediyelerin düzenlediği vilayet tanıtım günlerini düzenleme yetkisi valiliklere verildi.

Gerçek Gündem’den Fırat Fıstık’ın haberine göre, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafınca valiliklere gönderilen yazıda son devirlerde valilikler ve vilayet kültür ve turizm müdürlükleriyle irtibata geçilmeden ilin genelini ilgilendirecek vilayet tanıtım günlerinin yapıldığı belirtilirken, bu durumun dağınıklığa ve kaynak israfına yol açtığı savunuldu.

HİÇBİR FAALİYETE MÜSAADE YOK

Bundan daha sonra bu etkinlikler, valiler başkanlığında toplanan Vilayet Tanıtma ve Geliştirme Şurası tarafınca pahalandırılacak ve gerçekleştirilecek. Soylu tarafınca verilen talimatta açık bir biçimde Valilerin başkanlığında toplanan Vilayet Tanıtma ve Geliştirme Heyeti tarafınca ele alınıp yapılması kararlaştırılmayan hiç bir faaliyetin vilayet tanıtım günleri ismiyle gerçekleştirilmesine müsaade verilmemesi açıklandı.

Bakanlığın bu sonucuna niye olarak ‘dağınıklık ve kaynak israfı’ gösteriliyor. Çalışmaların tüm etaplarında artık valiliklerden müsaade alınacak, gerekli kaideleri taşımayan hiç bir aktifliğe müsaade edilmeyecek.

Vilayet tanıtım günleri, vilayetlerin tarihi, kültürel, folklorik kıymetlerini büyükşehirlerde yaşayan vatandaşlara duyurmayı, bölgesel ya da ulusal seviyede farkındalık yaratmayı amaçlıyor. İstanbul’da uzun müddettir düzenlenen aktifliklerin konut sahipliğini İBB yapıyordu.

“İBB İLE VATANDAŞIN ORTASINI AÇMAYA ÇALIŞIYORLAR”

En son kasım ayında Yenikapı’da Sivas, Maltepe’de Çorum vilayet tanıtım günleri düzenlenmişti. Bu etkinlikler, insanların hem yöresel yemekleri tattığı, hem o ilin tarihi, kültürel geçmişiyle ilgili söyleşilerin düzenlendiği etkinlikler olarak biliniyor.

sonucu pahalandıran İBB Meclisi CHP Küme Sözcüsü Tarık Balyalı, “Tamamen siyasi bir karar. İBB ile vatandaşların bir ortaya gelmesini engellemeye çalışıyorlar. İBB ile vatandaşın ortasını açmaya çalışıyorlar, öbür bir şey değil” dedi.