Bakan Soylu: Benim gördüğüm en ağır sel felaketi burası

YuvarlakMasa

Global Mod
Global Mod
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Kastamonu‘nun Bozkurt ilçesindeki sel felaketiyle ilgili, “Benim gördüğüm en ağır sel felaketi burası, Dereli’de karşı karşıya kaldığımız felaketin 5 misli diyebiliriz.” dedi.

Bakan Soylu, Etraf ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile ilçede gerçekleştirilen AFAD Uyum Toplantısı’nın akabinde gazetecilere yaptığı açıklamada, afeti yaşayan vatandaşlara geçmiş olsun dileğinde bulundu.

Dün akşam Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla yangın bölgesinden bakanlarla afet bölgelerine intikal ettiklerini belirten Soylu, Bozkurt’taki tabloyu gördüğünde etkilendiğini lisana getirdi.

Bozkurt’taki tabloyu, Giresun’un Dereli ilçesinde yaşanan sel felaketiyle kıyasladığını söz eden Soylu, “Benim gördüğüm en ağır sel felaketi burası, Dereli’de karşı karşıya kaldığımız felaketin 5 misli diyebiliriz. Buranın bir özelliği var, tesir alanı geniş. bununla birlikte vatandaşlarımızın karşı karşıya kaldığı risk yüksek.” diye konuştu.

Bakan Soylu, Türk Hava Kuvvetleri, jandarma, emniyet, AKUT ve kıyı güvenlik ile sivil toplum kuruluşlarının takımlarının el birliğiyle çalıştığını belirterek, yaklaşık 850 vatandaşın kurtarıldığını, kıymetli bir kurtarma faaliyeti gerçekleştirildiğini söylemiş oldu.

Kurtarma çalışmalarının bilgilerina değinen Soylu, şunları kaydetti:

“Bu kurtarmalarda hasta, yaşlı, çocuk var. Aileler, bebekler, gebe var. Bunu ezberleyerek söylüyor değilim, her birini yaşadığımız için söylüyorum. Akşam 20.00’ye kadar bir daha arama kurtarma çalışmaları devam etti. Bilhassa burada yani Bozkurt’ta arama, kurtarma çalışmalarında sona geldik diyebilmem mümkün. Hala bu gece arama kurtarma gruplarımız tüm konutlarda hem ses sistemiyle tıpkı vakitte arama tarama prosedürüyle çalışmalarına devam ediyorlar. Bu ortada ihbarlar var, bu ihbarlarla ilgili de çalışıyoruz. En son çabucak yolun, derenin karşı tarafınca 8 vatandaşımızı bir ihbar sonucunda alabilme kabiliyetine sahip olduk yani bu ilçe ikiye bölündü. Yani ilçenin öteki tarafıyla bu tarafı içindeki bağlantı, ulaşım bu sabah 05.00’e kadar yoktu. Artık ulaşım da bir köy yolu üzerinden sağlanabildi yani iki farklı alanda, iki başka çalışma gerçekleştiriliyor.”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Kastamonu’nun Bozkurt ilçesindeki sel felaketiyle ilgili, “Devlet, bu yaraları sarana kadar buralarda olacak. Devlet, devletliğini gösteriyor, burada da gösterecek. Vatandaşlarımızın rastgele bir telaşı, kuşkusu, telaşı olmasın. El birliğiyle bunun üstesinden geleceğiz.” dedi.

Bakan Soylu, Etraf ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile ilçedeki AFAD Uyum Toplantısı’nın akabinde gazetecilere yaptığı açıklamada, afet çalışmalarını, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a da bilgi vererek, koordineli biçimde takip ettiklerini söylemiş oldu.

Bölgede altyapı hasarlarının epeyce olduğuna işaret eden Soylu, “Türkiye’nin biroldukça kurum ve kuruluşundan hem buraların eski haline kavuşabilmesi için araçlar, vidanjörler ve bütün bu suyun çekilebilmesi için iş makineleri, hem de da vatandaşların günlük muhtaçlıklarını karşılaması için biroldukca takviye buraya akıyor.” diye konuştu.

Gelen ihbarlarla her yere ulaşmaya çalışacaklarını lisana getiren Soylu, şu biçimde devam etti:

“Kastamonu’da yalnızca burada Bozkurt’ta değil, başka bir iki ilçemizde de toplam 15, 2 de Sinop’ta kaybımız var. Vatandaşlarımıza Cenabı Allah’tan rahmet diliyorum. hem de ailelerine, yakınlarına ülkemize başsağlığı dileklerimi iletmek istiyorum. bir daha burada can havliyle çalışan arama kurtarma takımlarımıza, gruplarımıza dayanak olan hemşehrilerimize de minnet ve şükranlarımı söz etmek istiyorum. Hasar ve ziyan tespit çalışmaları başladı. Sayın Cumhurbaşkanımızın bize açık ve net talimatıdır.”

Bakan Soylu, vatandaşları mağdur etmeyeceklerini vurgulayarak, yöre halkının hadiseden epeyce etkilendiğine işaret etti.

Bunun kolay bir travma olmadığını söyleyen Soylu, şunları kaydetti:

“Devlet, bu yaraları sarana kadar buralarda olacak. Devlet, devletliğini gösteriyor, burada da gösterecek. Vatandaşlarımızın rastgele bir kaygısı, kuşkusu, telaşı olmasın. El birliğiyle bunun üstesinden geleceğiz. Çok yardım etmek isteyenler var. Bizim bir yöntemimiz gelişti. Tüm Türkiye’den vatandaşlarımızdan bu adaba yönelik tekniğin devam etmesinin yanlışsız olduğunu düşündüğüm için birebir zamandastek tıpkı vakitte bizi anlayışla karşılamalarını istirham ediyoruz.”

Birebir ve nakdi yardımların AFAD üzerinden koordine edileceğini bildiren Soylu, AFAD’ın bunu bugüne kadar başarılı biçimde yönettiğini ve yardımların yerinde tüketildiğini belirtti.

Soylu, kayıplar için epeyce üzüldüklerini söz ederek, hasarların ve karşı karşıya kalınan mağduriyetlerin el birliğiyle giderileceğini söylemiş oldu.