Bakan Çavuşoğlu: Yeni uçaklar yarın geliyor

YuvarlakMasa

Global Mod
Global Mod
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Manavgat’taki orman yangınıyla ilgili, “Yarın için rüzgar suratını kesecek, bunu avantaja çevirmemiz lazım. Bugün kuvvetli olduğu biçimde durdurmayı başardık, yarın inşallah büsbütün denetim altına almayı hedefliyoruz” dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Manavgat’taki AFAD Uyum Merkezi’nde basın toplantısı düzenledi. Hasar goren binalar ve yardım yapılan aileler konusunda bilgiler veren Çavuşoğlu, “Evi ve eşyası yanan vatandaşlarımıza tespitlere nazaran 50 bin TL’ye kadar yardım yapıyoruz. Şu ana kadar 1055 ailemize toplam 17 milyon ödeme yapıldı” dedi.

Çavuşoğlu’nun açıklaması şöyleki:

“YARIN RÜZGAR SURATINI KESECEK, İNŞALLAH DENETİM ALTINA ALMAYI HEDEFLİYORUZ”

“Bugün havadan ve karadan 1.832 araçla yangına müdahale ettik. 6 bin 511 kişi alanda yangınla çaba etti. Her noktada takımlarımız itfaiyelerimizden tutun orman çalışmalarına, emniyetimizin TOMA’sına kadar hepsi anında müdahale ediyor. Yarın için rüzgar suratını kesecek, bunu avantaja çevirmemiz lazım. Bugün kuvvetli olduğu biçimde durdurmayı başardık, yarın inşallah büsbütün denetim altına almayı hedefliyoruz. Yangın söndürme çalışmalarına paralel olarak vatandaşlarımız, belediyelerimiz ve öteki kuruluşlarımız çalışıyor, vatandaşımızın yaralarını sarmaya çalışıyor.

“1055 AİLEMİZE 17 MİLYON ÖDEME YAPILDI”

Şu ana kadar tespitlerimize nazaran 1.352 bina ağır hasarlı, yıkılan ya da yıkılması gereken bina. Farklı, irtibatlı kısımları saydığımız vakit bu 2 bin 164 ünite demektir. Bununla ilgili yıkım çalışmaları da devam ediyor. Öbür yangın bölgelerinde de vatandaşlarımızın muhtaçlık duyduğu yerlerde hayat konteynerlerini süratli biçimde ulaştıracağız, bedelini devlet olarak üstleneceğiz. Vatandaşımıza maddi yardımlarımız da devam ediyor. Meskeni ve eşyası yanan vatandaşlarımıza tespitlere nazaran 50 bin TL’ye kadar yardım yapıyoruz. Şu ana kadar 1055 ailemize toplam 17 milyon ödeme yapıldı.

“AZERBAYCAN’DAN YOLA ÇIKAN UÇAK 10 ÇALIŞANLA DALAMAN’A İNDİ”

Öbür taraftan gereksinim olan uçak ve helikopterlerle ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Farklı ülkelerin bizlere teklifleri de var. Dün Azerbaycan’dan bir uçağın, tıpkı biçimde 40 itfaiye aracının ve 150 çalışanın çıktığını söylemiştik. Uçak, 10 işçiyle Dalaman’a indi. 50 itfaiye aracı ve 150 işçi de Gürcistan üzerinden Türkiye’ye hakikat geliyorlar.

UKRAYNA’DAN DİPLOMATİK KARGOYLA SU SEPETİ GELİYOR

Cumartesi günü Polonya da bir helikopteri ülkemize göndermeyi teklif ettiler, biz de ‘Buyurun’ dedik. ABD’nin iki helikopter gönderme teklifi oldu, ‘hayır’ demedik, ayrıntılar çalışılıyor. Dün Ukrayna’dan gelen dört helikopter devreye girdi. İsrailli bir şirketten kiralanan uçaklar yarın geleceğini söylüyor. Kuveyt’in grup ve materyal önerisi oldu, kardeş ülkeden gelen bu biçimde bir yardıma ‘hayır’ demek olmaz. Bu sabah Ukrayna’dan bir diplomatik kargoyla bambi (helikoptere takılan su sepeti) getiriyoruz, cuma günü Rusya’dan üç tane daha gelecek. Dubai’den beş tane Amerikan helikopteri teşebbüsü oldu, biz de şayet bu biçimde bir ilişkiyi yapabileceklerse gerekli kargo uçaklarını ayarlayacağımızı söylemiş olduk.”