Babacan’dan Millet İttifakına katılma kuralı: Evvel geçiş sürecinde anlaşalım

YuvarlakMasa

Global Mod
Global Mod
DEVA Partisi Genel Lideri Ali Babacan, Millet İttifakına katılmasının ön şartını “Geçiş sürecinde anlaşalım, nasıl işleyeceğine karar verelim, bu geçiş sürecine göre nasıl bir aday profili gerekiyor, onu da konuşalım. Şayet bu konularda da ortaklaşabiliyorsak, tahminen ittifak konusunu o noktada pahalandırmak mümkün olabilir” kelamlarıyla deklare etti.

‘GEÇİŞ SÜRECİNDE ANLAŞALIM, İTTİFAKI daha sonra KONUŞURUZ’

DEVA Partisi başkanı Babacan, BBC’den Ayşe Sayın’a konuştu. Babacan, “Liderler olarak aranızda aday konuşuyor musunuz?” sorusuna şu biçimde yanıt verdi:

“Hayır, hiç. Biz ittifakta değiliz ki çabucak hemen. Bizim şu anda asıl önemsediğimiz husus geçiş süreciyle ilgili çalışma. Biz kendi içimizde başladık. Parlamenter sistem bitti lakin birinci seçimle parlamenter sisteme geçiş içindeki süreç nasıl işleyecek? Orada da farklı senaryolar var. örneğin ‘Parlamenter sistem istiyorum’ diyen partilerin milletvekili sayısı 300 ile 360 içinde kalabilir. Cumhurbaşkanı da seçildi, ne olacak? (Milletvekili sayısı) 360-400 içinde olabilir, 400’den çok olabilir. Ve her senaryoda, tam yetkili seçilen cumhurbaşkanının o yetkileri kullanırken istişareyle ‘Parlamenter sistem istiyorum’ diyen partilerle birlikte konuşa konuşa o yetkiyi kullanımını nasıl sağlayacağız? Bunların hepsinin çalışılması gerekiyor ve bunun da ortak bir çalışma olması gerekiyor. Geçiş sürecinin formu üzerinde mutabakat olduktan daha sonra, mutabakatın ruhuna uygun nitelikte bir cumhurbaşkanı adayı arayışı gerekiyor. Geçiş sürecinde anlaşalım, nasıl işleyeceğine karar verelim, bu geçiş sürecine göre nasıl bir aday profili gerekiyor, onu da konuşalım. Şayet bu konularda da ortaklaşabiliyorsak, tahminen ittifak konusunu o noktada kıymetlendirmek mümkün olabilir.”

‘TAKVİM OLUŞTURMAK TEHLİKELİ’

Babacan, geçiş süreci planı ile ilgili çabucak hemen bir takvim oluşturulmadığını belirterek “Geçiş süreci ile ilgili başka bir görüşme trafiği başlayacak. Ancak bir takvim yok çabucak hemen. Zira takvim de tehlikeli. Ben de parlamenter sistemle ilgili dedim, takvim konuşmayalım. İki hafta takvim şaşsa, Cumhurbaşkanı, ‘Bak bunlar beceremedi, edemedi’ üzere neler neler söyler” sözlerini kullandı.

‘İTTİFAK YALNIZCA SEÇİM İÇİN Mİ, daha sonraSINDA DEVAM EDECEK Mİ?’

DEVA Partisi önderi, geçiş sürecine ait mutabakat konusunda bir netlik sağlanmadan aday ismi kelam konusu olmayacağını, bunun kendileri için bir ön şart olduğunu vurgulayarak “Tabii her partinin kendi tercihi olabilir. Aday da o denli ittifak da o denli. Tabi şu da değerli; ittifak yalnızca seçim için mi, seçimden daha sonra herkes kendi yoluna mı, yoksa seçim için kurulacak ittifak seçimden daha sonra bir koalisyon, paydaşlık olarak devam edecek mi? Şayet bu biçimde oturup bir de koalisyon protokolü hazırlamak gerekecek. Başlık başlık, örneğin dış siyaset; eğitim sistemi nasıl olacak? Seçimden daha sonra muhalefet olarak devam edeceğiz diyorsak, bunlara hiç gerek yok uğraşmayalım. Lakin şayet seçimden daha sonra birlikte yönetme ruhuyla devam biçiminde ittifak olacak ise bu biçimde oturup siyasetleri ortaklaştırmak gerekir. kimi vakit ‘Çok ihtiyatlısınız’ diyorlar lakin o denli değil. Biz planlı programlı gitmek istiyoruz ve kelam verince tutmak istiyoruz” diye konuştu.