Babacan partisinin ilçe kongresinde konuştu: Bu ülkenin en büyük sorunu şu anki iktidar

YuvarlakMasa

Global Mod
Global Mod
Partisinin 1. Olağan İstanbul Beşiktaş İlçe Kongresinde konuşan DEVA Partisi önderi Ali Babacan, enflasyonun, temel hak ve özgürlüklerin sağlanmadığı sürece düşmeyeceğini vurguladığı açıklamasında, hukukun üstünlüğünün kıymetini söz etti. Babacan’ın ‘3Y’yi bitireceğiz diyen iktidar; yolsuzluğu, yoksulluğu ve yasakları daha da arttırdı.’ kelamları dikkat çekti.

BABACAN’IN KONUŞMASINDAN ÖNE ÇIKAN AYRINTILAR ŞÖYLE:

ÜYE SAYISINI en çok ARTTIRAN PARTİ: DEVA

”Geçtiğimiz sene oran olarak en çok üye sayısını arttıran parti, DEVA Partisi oldu. İktidar partisine habersiz üye yapılmalara, her türlü engellemelere karşın üye sayımız 100 bini geçti.

Bu çatı; özgürlüğün, demokrasinin, eşitliğin, adaletin çatısı. Bugün prestijiyle, beş farklı alanda hareket planımızı açıklamış durumdayız. Daha biz ikinci yaşımıza gelmeden, Türkiye’deki siyasi ömrü zıt yüz ettik. ‘Bizi izlemeye devam edin’ diyoruz.

Bu ülkenin en büyük sorunu şu an ülkeyi yöneten iktidar. İktidar değişsin bakılırsaceksiniz. Birden zifiri karanlıktan aydınlığa geçeceğiz, bakılırsaceksiniz.

Şu anki iktidar kendini Beştepe’ye kapatmış durumda, paralel cihandan konuşuyor.

Ülkenin yazgısı, Beştepe’nin etrafında kümelenen dar bir kümenin günlük çıkarlarına endekslenmiş. Parti kongrelerinde duvara ‘Güven ve istikrar’ yazmışlardı. İstikrar deyince, ‘koltuk istikrarı’ diyorlar. İnançtan anladıkları, iktidarlarının güvenliği.

İnançtan ve istikrardan bahsediyorlar. İsmi dahi İstanbul olan kontrattan bir gece yarısı keyfiniz istedi diye çıkarsanız itimat de istikrar da olmaz. AYM kararlarına hürmet duymazsanız, itimat, istikrar olmaz. Mevsimlik emekçi üzere Merkez Bankası Lideri’ni değiştirerek itimat olmaz. Halkın pak dini hislerini istismar ederek itimat sağlayamazsınız.

Eğitim ve hukuk alanında adeta katliam yaptılar. Ekonomiyi geçtim, bilhassa bu iki alanda tel tel dökülüyorlar. Eğitime de hukuka da ideolojik ve dar kalıplarla yaklaştılar. Maalesef sonuç ortada.

2023 maksatları hayal oldu. Hani bizim devrimizde, ortak akıl ve istişarenin olduğu günlerde bir slogan vardı: ‘Hayaldi, gerçek oldu’. O yakalanan gerçekler artık bu iktidar idarede olduğu sürece hayal.

Sayın Erdoğan, bir dakika. Ortak aklın işletildiği, AB ahenk maddeleriyle hukukun ilerletildiği, istişareyle ilmek ilmek inşa ettiği başarılardan elinizi çekin. Enflasyonu da faizi de tek haneli sayılara indiren bizdik, biz.

Her kezinde ‘Enflasyonu düşüreceğiz’ diyor, her seferinde enflasyon daha da artıyor. ‘Ben kararlıyım’ demekle olmuyor bu iş. 4 yıldır birebir terane, birebir masal.

Tahminen itimat kavramını yenidenlamam sizin için tekrar olabilir lakin ben, haftalık ‘güven nasıl kazanılır’ diye yinelayacağım.

Ülkemizi 2001-2008 krizlerinden çıkaran nasıl biz olduysak bir daha bu krizden de çıkaran biz olacağız. Daha evvel yaptık, artık daha düzgününü yapacağız. Bu ülkenin yazgısına damga vuracağız.

Krizlerin ortağı Bahçeli’nin bir daha ortak olduğu, bir gecede 20 bankayı batıran, gecelik faizlerin %7500’leri gördüğü, o 2001 krizinden ülkemizi nasıl çıkardıysak, bu krizden de çıkaran bizler olacağız.

birebir vakitte epeyce daha kuvvetli bir takımla, DEVA takımlarıyla yapacağız.

Yasakları kaldıracağız; yasakları, yoksulluğu, yolsuzluğu bitireceğiz diyenlerin daha da arttırdığı 3Y’yi biz bitireceğiz. Demokrasiyi sağlam bir tabanda işletmiyorsanız sağlıklı bir iktisat olmaz. Argümanlı bir biçimde söylüyorum. Ağızlarıyla kuş tutsalar enflasyonu düşüremeyecekler. Topyekün gidecekler. Zenginlikten anladığımız 3-5 kişinin zenginleşmesi değil topyekün zenginleşmesi demek.

Ben artık sizi özgür bir ülkeye davet ediyorum.”