Babacan, Erdoğan’a seslendi: Ortaklarınıza bakın! 28 Şubatçılar ile tıpkı gemidesiniz

YuvarlakMasa

Global Mod
Global Mod
DEVA Partisi Genel Lideri Ali Babacan, partisinin 1. Olağan Ankara Vilayet Kongresinde kıymetli açıklamalarda bulundu. ‘Dövize Endeksli Mevduat Sistemi’ne değinen Babacan, örnekler vererek, yeni ekonomik modeli eleştirdi. Babacan, “Rahmetli Özal yaşasaydı Erdoğan’ı sopayla kovalardı” sözlerini kullandı. Babacan, AK Parti’nin ittifak oluşumuna ilişkinse, “28 Şubatçılar ile tıpkı gemiler” yorumunda bulundu.

Babacan’ın konuşmasından öne çıkanlar şöyleki:

“Bundan tam 1 sene evvel bu salonda bu salonda büyük bir coşku ile bir aradaydık. O gün seçimlere girme hakkını elde ederek bir tarihi rekora imza atmıştık. Damla damla büyüdük, ülkemizin topraklarına can suyu olduk, 365 güne hayli büyük işler sığdırdık. Türkiye siyasetinde bir unsur imza attık, hareket planları hazırladık. Bugün itibariyle tam 5 farklı alanda aksiyon planımızı açıklamış durumdayız.

‘Evime ekmek götüremiyorum’ diyen insanların sesi olduk. Her gün değişen piyasa şartlarında ayakta kalmaya çalışan esnafın kaygı ortağı olduk. Mülakatlarda haksızlığa uğrayan, ‘İş bulamıyorum’ diyen gençlerin, zulme uğrayan binlerce KHK’lının yanından ayrılmadık. Bir kabustan uyanırcasına süratli çözülecek bu problemler tasanız olmasın.

Bugünkü ülkeyi yönetenlerin kendi keyiflerine göre hakikatin çarpıtılmasına da müsaade vermeyiz. Bakın Erdoğan geçe hafta bir daha bir çarpıtma yaptı. Merhum Özal’ın yaptıklarını bile bilmiyor. Turgut Özal nasıl yapmıştı bunu be bir sor. Özal’ın ismini lisanından düşürmüyor ancak yaptıklarının tam zıttını yapıyor.

Şu son eylülden beri olan iktisatla ilgili uygulamalar sahiden akıl alır üzere değil. Nas dedi, MB’de 3 kişiyi birden nazaranvden aldı ve başladı MB’ye talimatlar yağdırmaya. Takmış kafayı Merkez Bankasına. Bakanların biri gidiyor biri geliyor. O bakanlar eskisi üzere değil, ne istenirse onu yapıyorlar.

“ÖZAL’IN ORTA DİREK SINIFINI YOK ETTİ”

Özal deyince her insanın aklına orta direk geliyor. ‘Hedefimiz orta direğin güçlenmesidir’ diyor. Erdoğan, son senelerda o orta direği yıktı. Erdoğan lafta Özal diyor icraatta tam aksine gidiyor. Merhum bu günleri görse Erdoğan’ı sopayla kovalardı. Tarihe bu biçimde geçecek. TÜİK bile minareyi kılıfa sığdıramıyor. TÜİK bile bunu saklayamıyor. Merhum Özal, basın özgürlüğünü savunurken ‘Yanlış haber de yapsalar, hakaret de etseler kızmam’ diyen güleç bir insandı. Erdoğan, Türkiye’yi basın özgürlüğünde 180 ülke içinde 153. sıraya geriletti. Gazetecilere davalar, cezalar, mobbingler, işten kovdurtmala. Özal, vatandaşlarımızın AİHM’ye gidip hakkını arayabilsin diye yol açmış. Hatta biz de 2010 yılında, bu toplumun yüzde 58’inin onayıyla, Anayasa Mahkemesine ferdi müracaatın yolunu açtık. AİHM karar alıyor, Erdoğan bizim mahkemelerimize dönüp ‘Uymayın, yapmayın’ diyor. Bu yüzden Türkiye tarihinde birinci kere yaptırım sürecine girdi.

“28 ŞUBATÇILARLA TIPKI GEMİDESİNİZ”

Erdoğan, Özal’ı bilmiyor ancak iktidarın rotasını çizdiğini söyleyen Perinçek çok yeterli biliyor. ‘Turgut Özal ne dediyse aykırısını yapacağız. Onların hepsi çöplük’ diyor. Halkın dayanağıyla siyaset yapamayan, Ankara’nın karanlık dehlizlerinde iktidara rota çizen birisi, çıkmış, merhum Özal’a çöplük muamelesi yapıyor. Sizin haddinize mi? Zerre kadar değeri yok bunların. Sayın Erdoğan’a sesleniyorum. 28 Şubatçılarla, mafya-çete dostlarıyla birebir gemidesiniz. Bu karanlığı daima birlikte el ele verip sonlandıracağız. Erdoğan-Bahçeli-Perinçek troykasının ülkemizi içine soktuğu bu buhrandan kurtaracağız. DEVA Partisi olarak, Türkiye’deki dönüşümün asli ögesi olacağız

“BEŞTEPE’DE TEK KOMŞUSU YOK”

Cumhurbaşkanı artık halkla ortasına uzun ve yüksek bir duvar ördü. Halkı unuttu. Evvelce ‘Ankara’da Keçiören’de bir dairede oturuyor’ derlerdi. Artık kendisini Beştepe’ye hapsetti. Bir tek komşusu yok. Biz her gün sokaklardayız, ‘Evime ekmek götüremiyorum’ diyen yüzlerce vatandaşımızla her gün karşılaşıyoruz. Ben, vaktinde Erdoğan’la birlikte, 3Y ile, yasaklarla, yoksullukla ve yolsuzluklarla gayretin kesimi olmuş bir dostunuzım. Vakit zaman uyuşmazlıklar yaşasam da benim o birinci senelerda birlikte çalıştığım kişi bu biçimde biri değildi. ‘Açım’ diyene, ‘işsizim’ diyene nankör denir mi? Hâlâ Keçiören’de o apartman dairesinde oturuyor olsa bu tabirleri kullanabilir mi? Bulunduğu makamı borçlu olduğu bu millete yoksulluktan şikâyet ettiği vakit ‘Nankör’ diyor. Yazık, fazlaca yazık.

“ÇARESİZLİĞİNE ÜZÜLÜYORUM”

Bu millete nankör diyecek kadar ileri giden Erdoğan’ın, siyasi hayatının finalinde tercih ettiği bu yalnızlığa, bu çaresizliğe hakikaten üzülüyorum. Fakat kendisinin bu ülkeyi düşürdüğü duruma daha epeyce üzülüyorum. Bu ülkenin vatandaşlarının çektiği sorunlara, yokluğa, yoksulluğa, adaletsizliğe, hukuksuzluğa daha da epeyce üzülüyorum. Merak etmeyin. Sayın Erdoğan’ın siyasi hayatının finali, 84 milyon için umuda açılan yeni bir başlangıç olacak. Özgürlüklerin Türkiye’si ellerimizde yükselecek

“ŞÖVANİST TAVIRLARA MÜSAADE VERMEYECEĞİZ”

Bu topraklarda var olduğumuz surece, rövanşist tavırlara asla müsaade vermeyeceğiz. Türkiye’yi nöbetleşe zorbalık sarmalından çekip kurtaracağız. Hiç kimsenin örgütlenme özgürlüğünü elinden almayacağız. Kamuda çalışan hiç kimse haksızca işini kaybetmeyecek. Eğitimde katsayı uygulamasıymış şuymuş buymuş. Bunlar tarihin utanç sayfalarında yerini almış uygulamalar. Raflardan indirmeye çalışanların karşısına dikileceğiz. Türkiye’de hiç bir bayan, tekrar asla, giysisi sebebiyle baskıya, ayrımcılığa, haksızlığa maruz kalmayacak. Zira artık DEVA Partisi var

“TÜRKİYE’NİN SAHİPSİZ OLMADIĞINI DÜNYA ALEME GÖSTERECEĞİZ”

hiç bir hakkın çiğnenmesine göz yummayız ancak bir yerde ayrıcalık, torpil vesaire görürsek hesabını sorarız ve soracağız. DEVA iktidarında huzurunu kaçıracaklarımızın kısa bir listesini sayacağım. Devlet ihalelerini peşkeş çekenlere, haksız rekabet ortamında zenginleşenlere bizden huzur yok. Hukuk işleyecek. 5 yerden maaş alanlara, 1 liralık malı devlete 10 liraya satanlara, milletin vergilerinden haksız çıkar elde edenlere huzur yok. Devletin valisini, kaymakamını, polisini, memurunu baskı altına alan yereldeki derebeylerine huzur yok. Kayırmacılığı, adaletsizliği, haksızlığı, hukuksuzluğu, yağmacılığı yapanlara huzur yok. Onlar şimdiden kendilerine emeklilik planı yapsınlar. Bilhassa son 5 yıldır Türkiye’ye yaşatılan bu endişe sineması bitiyor. Siyasi fikri yüzünden, etnik ya da dini kimliği sebebiyle yahut ömür usulü mazeretiyle, dışlanmış her insanın maruz kaldığı ayrımcılığı derhal bitmiş oldureceğiz. Hakkı yenenin hakkını iade edeceğiz. Türkiye’nin sahipsiz olmadığını dünya aleme göstereceğiz.

Türkiye’de hiç bir bayan giysisi niçiniyle baskıya maruz kalmayacak. Bayanların sokaklarda uğraş ederek kazandığı haklara kimse göz dikemeyecek. Türkiye’de yaşayan hiç bir hanımın ömür usulüne karışamaz. bu biçimde bir hakkı yok kimsenin. Burayı özgürlüklerin ülkesi yapacağız.

“SOSYAL HAKLAR İKTİDARIN İSTİSMAR ALANLARI”

Toplumsal haklar, toplumsal yardımlaşma iktidarın istismar ettiği alanlar. Biz bu toplumsal yardımları hak haline getireceğiz. Bu lütuf değil. Bu milletin ödediği vergilerle veriliyor. Kazanılmış hakları sonuna kadar koruyacağız. hiç bir vatandaşımızın yokluk çekmesine müsaade vermeyeceğiz. Biz yapamayacağımız bir şeyin kelamını vermeyiz. hiç bir hakkın çiğnenmesine göz yummayız.

“KONUŞMAKTAN KORKMAYIN”

Sizleri, tüm ülkemizi, orijinal bir beraberliğe davet ediyorum. Farklı fikirlerden kaçmayan, konuşmaktan korkmayan hür bir Türkiye’ye davet ediyorum. Hukuku, adaleti, demokrasiyi, temel hak ve özgürlükleri temel alan, yeni bir toplumsal kontrat yapmaya davet ediyorum. Üreten, zenginleşen, yüksek katma pahalı mamüllerini dünyaya ihraç eden, dünyanın yıldızı olacak bir Türkiye’ye davet ediyorum. Memleketler arası toplumda saygın, itimat oluşturan, lafına tüm cihanın prestij ettiği bir Türkiye’ye davet ediyorum