Babacan: Dolar 1,5 liradayken iktisada müdahaleye başlamışlardı

YuvarlakMasa

Global Mod
Global Mod
DEVA Partisi Genel Lideri Ali Babacan, partisinin Kağıthane ilçe kongresinde konuştu. Halası Bedia Yücel’in vefatı niçiniyle İstanbul’a gidemeyen Babacan, kongreye Ankara’dan manzaralı olarak bağlandı.

Buradaki konuşmasında Merkez Bankası’nın faiz sonucunı ve iktidarın iktisat siyasetini eleştiren Babacan, “Ben ve arkadaşlarım iktisat idaresini bıraktığımızda dolar kuru 2 lira 90 kuruştu. Üstelik vazife dönemimin son bir-iki yılında yükselerek bu noktaya gelmişti. Dolar 1,5 lira bandındayken, o dönemki başbakan Sayın Erdoğan, birtakım bakanlar ve danışmanlar, akıl almaz fikirleriyle iktisada müdahale teşebbüslerine başlamışlardı” açıklamasında bulundu.

Babacan’ın konuşmalarından öne çıkanlar şöyleki:

DEVA Partisi olarak kurulduğumuz birinci günden beri ülkemizin her kentini her mahallesini ziyaret ediyor, toplumun her kesitiyle bir ortaya geliyoruz. Vilayet il mahalle mahalle doğu batı demeden her yeri geziyoruz. Vatandaşımız bize sık sık ‘ilk defa bir siyasi partinin genel lideri bizim sokağımıza girdi’ diyor. İşte biz kimsenin girmediği o sokaklardayız. Kimsenin ziyaret etmediği o caddelerdeyiz, kahvehanelerdeyiz, taksi duraklarındayız.

Biz ‘sesimizi kimse duymuyor başkanım’ diyen vatandaşlarımızın yanındayız, ‘bize yazık değil mi’ diyen gençlerimizin içindeyız. Biz ‘elektrik faturamı ödeyemedim kestiler’ diyen emeklilerin de tahlil adresiyiz. Biz her bir vatandaşımızın talebini, kaygısını, yüreğinde taşıdığı acıyı dinliyoruz. İşte biz bu ziyaretlerden daha sonra masamıza dönüp harıl harıl çalışıyoruz. Her bir acıya, her bir kaygıya, her bir talebe en gerçekçi tahlili bulmak için çabalıyoruz.

Ayrıntılı politikalarımızı iktidarımızın birinci 90 gününde ve birinci 360 gününde uygulayacağımız aksiyon planlarımızı açıklıyoruz. Türkiye işini düzgün yapan, dürüst insanların siyasetleriyle yükselmeyi hak ediyor. Zira Türkiye’nin haysiyetli insanları özgürlük ve zenginlik ortasında yaşamayı hakediyor.

‘Yanlış bir tezin dayatılması kararında ülke fakirleşti’

“Normal bir ülkede, merkez bankalarının faiz sonucu bu kadar belirsizlik kaynağı olmaz. Fakat bizim ülkemizde, bakkalından manavına, emekçisinden öğrencisine herkes ‘Bakalım faiz ne olacak’ diye bekliyor. niye? İşte gördük niçinini: Karar belirtildi ve Türk lirası yerin tabanına battı. Yani bakkalından manavına, emekçisinden öğrencisine herkes tekrar yeniden yoksullaştı. Olanların hepsi, bir inat uğruna. Yanlış bir tezin koskoca ülkeye dayatılması kararında bu ülke yoksullaştı.”

‘BİR İNAT UĞRUNA, MAZLUMLARIN AHINI ALIYORLAR’

“Bir inat uğruna, hayat pahalılığını bu ülkenin adeta yazgısına çevirdiler. Bir inat uğruna, mazlumların ahını alıyorlar. Bir inat uğruna, ayağında terlikleriyle mitinglerine gelen teyzeleri fakirliğe mahkûm ediyorlar. Nitekim epeyce yazık. Bu ülkenin insanları bu biçimde makus bir idaresi hak etmiyor.”

‘3Y’NİN ADRESİ BUGÜNKÜ İKTİDARINIZ OLDU’

“Sayın Erdoğan, vatandaşlarımıza verdiğiniz kelamları tutmuyorsunuz. Size aş için, yoksulluğu bitmiş oldurmeniz için, refah için oy veren vatandaşlarımızı fakirleştirdiniz. Yoksullukla, yasaklarla, yolsuzlukla, yani 3Y ile gayret dediniz; şu anda 3Y’nin adresi bugünkü iktidarınız oldu.”

‘DOLAR 1,5 LİRAYKEN İKTİSADA MÜDAHALE TEŞEBBÜSLERİNE BAŞLAMIŞLARDI’

“Ben ve arkadaşlarım iktisat idaresini bıraktığımızda dolar kuru 2 lira 90 kuruştu. Üstelik misyon dönemimin son bir-iki yılında yükselerek bu noktaya gelmişti. Dolar 1,5 lira bandındayken, o dönemki başbakan Sayın Erdoğan, birtakım bakanlar ve danışmanlar, akıl almaz fikirleriyle iktisada müdahale teşebbüslerine başlamışlardı.
Hatırlarsınız o tartışmaları, ‘İnşaat mı, sanayi mi?’. Biz ‘Sanayi yatırımı olmuyor. Bütün kaynaklar emsal değişikliğiyle oluşturulan gayrimenkul projelerine gidiyor. Orada haksız rant oluşturuluyor ve o rant kayıt dışı olarak paylaşılıyor’ diyorduk. İsrafın ve borçlanıp tüketmenin epeyce süratli arttığı devirlerde yavaşlamak gerektiğini söylüyorduk. Hukuksuzluk, adaletsizlik artıyordu. Liyakatsizlik tüm sisteme sirayet etmişti. Devrin tertemiz bürokratlarına iftiralar, hakaretler başlamıştı. Sayın Erdoğan, tertemiz bürokratları meydanlarda yuhalatıyorlardı. daha sonrasını söylemeye gerek yok. O gün bugündür Türkiye iktisadının beli doğrulmuyor.”

‘ÜLKEYİ BU KRİZDEN DE BİZ ÇIKARTACAĞIZ’

“Ekonominin direksiyonunda Sayın Erdoğan, çabucak yanı başındaki koltukta kriz ortağı Sayın Bahçeli oturuyor. Erdoğan aslına bakarsanız ‘Benim alanım iktisat, ben ekonomistim’ diyor. Görüyoruz, sonuçlar hakikaten müthiş! Direksiyona geçti, bütün bir ülke, kelle koltukta gidiyoruz. Alışılmış Sayın Bahçeli bunlara alışık. Ben ve arkadaşlarım 2002’de misyona geldiğimizde, onun ortağı olduğu koalisyon hükûmetinin çıkarttığı büyük bir kriz vardı. Biz süratlice çözdük o krizi. Bahçeli ise bir daha krize ortak. Hiç merak etmesin, biz buradayız. Bu ülkeyi, bu krizden de biz çıkartacağız.”