Aliye Nine de mi hakaret etmiş!

YuvarlakMasa

Global Mod
Global Mod
İnternet ortamında yayınlanan Gazete Duvar’da dün farklı bir haber vardı. Bütün bilgileriyla paylaşıyorum:

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesi Selimpınar Mahallesi’nde, 20 metrekare bir konteynırda yaşayan 96 yaşındaki Aliye Yabansu hakkında “Cumhurbaşkanına hakaret” davası açıldı. “Cezai ehliyeti yoktur” raporu bulunan Yabansu hakkında, 9 Ocak 2019’da isteği olmadan çekilen ve ondan sonrasında isteği olmadan sanal medya hesaplarından paylaşılan görüntü ile ilgili M.İ. isimli kişi, Urfa Cumhuriyet Başsavcılığı’na şikayette bulundu. Şikayetle ilgili Yabansu hakkında Siverek Cumhuriyet Başsavcılığı tarafınca hazırlanan iddianamede, “Cumhurbaşkanının onur ve saygınlığını rencide edebilecek biçimde kelamların söylendiği” öne sürülerek “Akıl hastalığı niçiniyle güvenlik tedbiri” uygulanması talep edildi.

Mezopotamya Haber Ajansı’ından Emrullah Acar’ın haberine bakılırsa Siverek 1’inci Asliye Ceza Mahkemesi’nde 1 Aralık 2020’de görülen karar duruşmasında Yabansu’nun avukatı Celil Tanış, müvekkilinin 96 yaşında yatalak bir hasta olduğunu, kelam konusu görüntüde geçen cümlelerin Cumhurbaşkanına hakaret olduğunun sabit olmadığını, kimi muhatap alarak söylendiğinin görüntüden anlaşılmadığını belirterek beraat talep etti. Argüman makamı ise temel hakkındaki mütalaasında Yabansu’nun Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden alınan
“cezai ehliyetinin bulunmadığı” raporu sunduğunu belirterek, “Akıl hastalarına özgü güvenlik önlemlerinin uygulanması”nı talep etti.

Mahkeme, Yabansu’nun cezai sorumluluğunun olmadığını belirterek,
“Toplum açısından tehlikeliliğinin ortadan kalkmasına yahut değerli ölçüde azalana kadar en yakın yüksek güvenlikli sıhhat kurumunda müdafaa ve tedavi altına alınması”na karar verdi. Mahkeme, “en yakın sıhhat kuruluşu” demesine karşın, Siverek Cumhuriyet Başsavcılığı karara dair Siverek İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne 26 Ekim’de gönderdiği ilamatta, en geç 1-5 Kasım’a kadar Yabansu’nun Kayseri Kent Hastanesi’ne sevk edilmesinin sağlanması gerektiğini belirtti.

Karara dair Yabansu’nun avukatı Tanış’ın yaptığı itiraz mahkeme tarafınca reddedildi. Müracaat dilekçesinde Yabansu’nun yatalak ve biyolojik yaşının 100 olduğunun altını çizen Tanış, şöyleki dedi:
“Kendi muhtaçlığını tek başına karşılamaktan aciz yaşlı bir beşere 8 saat yol çektirilmesi azaptan farksız olacaktır. Hasta yatağında mevti bekleyen bu yaşlı bayanı bilmediği bir kente göndererek tanımadığı insanların eline bırakmak kendisini canlı diri mezara göndermekten farksız olacaktır. Kaldı ki şahsın seyahat etme üzere bir durumu da kelam konusu değildir, çünkü kendisi hasta olup belirtilen yere yetişmesi muammadır. Tüm belirttiğimiz konular sonucunda ek karar verilerek güvenlik önlemlerinin uygulanması sonucunın kaldırılmasını talep etme zarureti hasıl olmuştur.”

Karara dair dün Siverek Cumhuriyet Başsavcılığı’na itirazda bulunan avukat Tanış, “Karar infaz etabında. 80 kilometre ötede Diyarbakır var, niye Diyarbakır yerine gerekli sıhhat tetkikleri Kayseri’de yapılmak isteniyor? Bir asırdır yaşayan bir insanın, bu niçinlerle 8 saatlik seyahate çıkarılması vicdanen kabul edilemez” dedi.

Haber bu. Bu haber Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ulaşmış mıdır, bilmiyorum. Ulaştığında ne hisseder, iddia etmeye çalışıyorum.

Cumhurbaşkanına hakaret” probleminin, bilhassa Tayyip Erdoğan periyodunda özel bir nitelik kazandığı biliniyor. Cumhurbaşkanlığına seçildiğinden bu yana 38 bin 551 hakaret davası açılmış. Kenan Cihan’den bu yana gelen beş Cumhurbaşkanı için hakaret davası sayısı yalnızca 1716. Ak Parti’den seçilen öbür Cumhurbaşkanı Abdullah Gül için 848 hakaret davası açılmış.

Paylaştığım haberdeki dava biyolojik yaşı 100 olan bir bayana karşı açılmış. Aliye Nine ne demiş de hakaret etmiş sayılmış inanın bilmiyorum. Lise – üniversite öğrencilerine yönelik hakaret davaları var. Emekçilere, köylülere, memurlara yönelik davalar var.

Siyasetçilere karşı açılanları önemsemiyorum. Zira bizde siyaset, hakaret üslubunda yaşandığı için orada hakaret ahval-i adiyeden sayılıyor. Fakat halktan insanların Cumhurbaşkanı’na hakaret noktasına gelmeleri de, Cumhurbaşkanı ismine on binlerce beşere hakaret davası açılması da, 21’nci yüzyıl Türkiyesi ismine değişik bir toplumsal sorun niteliğine bürünüyor.

Aliye Nine’nin haberi sayın Cumhurbaşkanına ulaşmasa bile, en azından kendisi ile ilgili 38 bin küsur hakaret davası açıldığından, bunun kolay egale edilemez bir rekor olduğundan haberi olmalıdır, vardır.

Ne düşünüyor olabilir?

Biz bu ülkenin insanları olarak ne düşünmeliyiz? Cumhurbaşkanımızla sıkıntımız ne ki, epey insan işi gücü bırakıp “hakaret salgını”na kapılıyor?

Sanki bu biçimde durumlarda Cumhurbaşkanları da kendi kendilerine “İnsanlar bana niye hakaret ediyorlar?” üzere bir soru sorarlar mı?

Sokaktaki insanların siyasetle ilgilerinin, memleketin en saygın makamında bulunan insanları sakınmaz bir noktaya gelmiş olmasında kimin ne kadar günahı var, diye düşünmek gerekir mi?

Sakın bu hakaret davaları Cumhurbaşkanı’nın imajına yönelik bir sabotaj olmasın!

LANETLİYORUM: Sayın Cumhurbaşkanı’nın sıhhatinden yola çıkarak aleyhte kampanya yürütülmesini ve insanlık dışı hakaretlere başvurulmasını lanetliyorum. Evet, bu insanlık değil.