Akşener’in HDP atağı ne manaya geliyor?

YuvarlakMasa

Global Mod
Global Mod
Bütün siyasi partilerin seçim hazırlıkları yapmaya başladığı şu günlerde iki ittifak içindeki stratejik ataklar de art geriye gelmeye başladı. Enflasyonun dolu dizgin yükselişe geçtiği, ülkenin ‘hukukun üstünlüğü’ ve ‘sefalet endeksi’nde şampiyonluğa yükseldiği bir atmosferde Cumhur İttifakı toplum nezdinde prestij kaybetmeye devam ediyor.

Doğal olarak bu biçimde bir tabloda iktidarın elinde “vatan-millet, beka” üzere hamasi telaffuzlar ve her türlü kullanışa müsait ‘terör’ kartından diğer bir argüman bulunmuyor. Cumhur İttifakı’nın mahallî seçimler öncesinde sergilediği muhalefeti şeytanlaştırma siyasetleri dikkate alındığında, önümüzdeki seçimlerde daha da çılgın ve acımasız bir kara propaganda yapması şaşırtan olmayacaktır.

İşte tam bu noktada UYGUN Parti önderi Meral Akşener ve CHP başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun küme toplantılarında yaptıkları konuşmalarda verdikleri iletiler son derece stratejik bir atak niteliği taşıyor. Akşener “HDP’yi PKK’nın yanında konumlandırıyorum” cümlesiyle Cumhur İttifakı’nın şeytanlaştırma siyasetlerini boşa çıkarmayı hedeflediği epeyce açık.

Birebir biçimde Kılıçdaroğlu’nun “Söz veriyorum, o Kandil denen yuvayı yerle yeksan etmezsem bana Kılıçdaroğlu demesinler” tabirleri de bu atağın bir bakıma devamı niteliğindedir.

Evet her iki başkanın bildirileri da hem kendi tabanlarını motive etmek, tıpkı vakitte Cumhur İttifakı’nın elindeki PKK kartını kıymetsizleştirmek açısında stratejik bir atılım olabilir. Ancak bilhassa Akşener’in HDP konusundaki sözleri izaha muhtaçtır. Kim ne derse desin, HDP halkın oylarıyla seçilip parlamentoya gelmiş meşru siyasi bir partidir. Aksi taktirde bütün partilerin, dönüşümlü olarak da olsa Meclis’te HDP’li başkanvekilinin başkanlığında yasama faaliyeti yapmalarını izah etmeleri mümkün olmayacaktır.

Aslında Akşener daha dikkatli merkez lisanı kullanarak bugünlere gelmiş bir başkan, keşke daha şık bir lisan kullanılabilseydi. Ayrıyeten unutmamak gerekiyor ki bugüne kadar merkezde yer almış çabucak bütün siyasi önderlerin Kürt sıkıntısı konusunda epey net beyanları bulunmaktadır. örneğin Özal’ın cumhurbaşkanlığı devrinde hazırlattığı Kürt raporunda “Karşılaştığımız sorunun sıradan bir terör olgusunun hayli ötesinde olduğu aşikardır” tabirleri yer alırken, Demirel 1992’de “Kürt realitesini tanıyoruz” tabirlerini kullanmış, SHP de Kürt Raporu hazırlatmıştır. Mesut Yılmaz’ın “AB’nin yolu Diyarbakır’dan geçer” kelamları hala hafızalarımızda… Ve en son cumhurbaşkanı Erdoğan 2005’te başbakanlığı devrinde Diyarbakır’daki tarihi konuşmasında demokratik sürecin geriye yanlışsız işlemesine müsaade verilmeyeceğini belirterek, “Kürt sorunu benim sorunumdur” diyerek epey net bildiriler vermiştir. Bu çerçevede Kılıçdaroğlu’nun problemin tahlili konusunda parlamentoyu adres olarak göstermesi değerli bir adımdır.

ötürüsıyla merkez partisi olmayı hedefleyen Akşener’in, Kürt sorunu konusunda daha kucaklayıcı bir lisan kullanımının önünde hiç bir mani bulunmamaktadır.

Ayrıyeten unutmayalım ki HDP’den kurumsal olarak yapılan her değerlendirmede durdukları yerin ‘demokratik ilkeler’ temeline olduğu tanımı net olarak teyit edilmektedir. Gerçekten HDP Eş Genel Lideri Mithat Sancar “Biz ortak bir hayatı kurmakta ısrar ediyoruz. Bu ısrarımızdan asla vazgeçmeyeceğiz” diyerek aslında dağı değil, siyaseti işaret etmiştir.

Fakat bütün bunlar Kandil gerçeğini gözardı etmeyi de gerektirmiyor. Çünkü Kandil’in baronları yaptıkları açıklamalarla hem toplumun zihnini karıştırmaya, birebir vakitte HDP’nin siyasi istikametine mayın döşemeye devam ediyorlar. örneğin Duran Kalkan geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada “Avrupa bize ‘ateşkes ilan etmeyecek, savaşı sürdüreceksiniz’ diye bize tekraren dayatmalarda bulundu” diyor.

Çabucak belirtelim, PKK’dan gelen bu ve gibisi açıklamalar sözün tam manasıyla iktidara lojistik takviye sağlayan açıklamalardır. Evet HDP geçtiğimiz günlerde deklare ettiğı 11 unsurluk ‘tutum belgesi’ ile hukukun üstünlüğünü, özgürlükleri, şeffaflığı, hesap verilebilirliği, bayan haklarını, etraf duyarlığını önceleyen halini net olarak ortaya koymuştur. Yani siyaseti tercih ettiğini açıkça deklare etmiştir. Galiba HDP’nin bir adım daha atarak, Kandil’in iktidarın elini güçlendiren açıklamalarına karşı bir hal almasında fayda var.