Akşener’den ‘göçmen’ reaksiyonu: Trenle doldurup gönderelim demiyoruz

YuvarlakMasa

Global Mod
Global Mod
YETERLİ Parti Genel Lideri Meral Akşener, orman yangınlarının yaşandığı Muğla’ya giderek incelemelerde bulundu. Üst Mazı Mahallesini ziyaret eden Akşener, Afganistan’da yaşanan sıcak gelişmelere ve Suriyeli mülteciler konusunda değerli açıklamalarda bulundu.

Suriyeli mültecilerin ülkelerine dönmeleri konusunda izlenmesi gereken politikayı sıralayan Akşener, iktidara seslenerek, ”Gönder beni Türkiye Cumhuriyeti Devleti ismine Beşar Esad ile konuşayım, ikna edeyim. Türkiye’ye gelmiş olan Suriyeli göçmenleri memleketlerine barış ortasında, can güvenliğiyle yaşayabilecekleri görüşmeyi sağlayım. Bu insanları bizim garantörlüğümüzde ülkelerine ülkelerinde yaşamak üzerine gönderilim. Bu gönderelim şeyini trenlere doldurup, üst üste gönderelim manasında söylemiyoruz. Bu mümkün” dedi.

“EMASYA’NIN tekrar YERİNE KONULMASI LAZIM”

Akşener, askerin yangına niye müdahale etmediğine ait bir soruya şu cevabı verdi:

“Ben eski İçişleri Bakanıyım. EMASYA diye bir yönerge vardı. Emniyet, asayiş, yangın ve afet üzerineydi. Kaldırıldı… Askerler yangın ve afet için eğitilirlerdi. Yangında, zelzelede Mehmetçik ne yapacak eğitilirlerdi. EMASYA programının yine yerine konulmasında yarar var.”

“TÜRKİYE GÖÇ KONUSUNDA HENDEK HALİNE GELDİ”

Akşener, Afganistan’dan gelen göç ve Türk askerinin Afganistan’da kalmasına ait soruya şu karşılığı verdi:

“Türkiye maalesef göç konusunda hendek haline geldi. 2001’de Dışişleri Bakanlığı beni Avrupa Parlamentosu’nda bir sonucu engellemeye gönderdi. Yani dünyanın biroldukca yerinden, Türkiye’ye yakın yerlerden gelip, Batı Avrupa’ya göçmen olarak gidecek insanların Türkiye’de kalması konusunda bir anlaşma… Biz o dönemin büyükelçilerinin de çabalarıyla engelledik. 2002 seçimleri oldu. Baraj altı kalındı. 2007’de tekrar Meclis’te başkanvekili oldum… Sayın Hayrünnisa Gül’ün Esma Esad için vermiş olduğu bir yemeğe katıldım. AK Partili bakanlar ve STK’lar vardı. Orada yapılan konuşmada anladım ki Türkiye hendek olmuş. Engellemek için Dışişleri Bakanlığı tarafınca gönderildiğim karar hayata geçirilmiş. Sayın Erdoğan Türkiye’yi bir hendek ve göçmenlerin geçmediği bir alan haline getirdi.

“VATANDAŞA 800 DOLAR VERİRDİK”

Göçmenlerin buraya gelmesi, Erdoğan tarafınca Avrupa’nın tehdit edilmesi Türkiye’nin ne işine yaradı. Sıfır. Yalnızca Suriyelileri 65 milyar dolar harcadık. Bununla pandemi devrine vatandaşlara kişi başı 800 dolar verdirdik.

“İRAN BÜYÜKELÇİLİĞİ ÇAĞRILMALI”

Afgan göçüyle karşı karışla kaldık. İktidarı yönetenler ve Sayın Erdoğan’ın çelişkili beyanlarıyla karşılaştık. Bugün o denli yarın bu biçimde. Artık duvar yapmaya kalkışıldı. Duvar yapın lakin duvardan evvel yapılacak iş İran Büyükelçiliği’nin de çağırılıp, İran tarafının da sonu muhafazası, bizim de hududumuzu bizim tarafımızdan korunmasını sağlanmasıdır.

“İNSANLARIN KOLAY GELMESİNİN ÖNÜNÜ AÇANLARIN SORUMLULUĞUNU KONUŞMALIYIZ”

Onara düşmanlık etmek kolay. Bu insanların buraya bu kadar kolay gelmesinin önünü açıkların sorumluluğunu konuşmak zorundayız… Suriye hududundaki mayınların temizlenmesi süreci. O gün avaz avaz bağırdık. Dış siyasette ‘Monşer monşer’ diye bağırıyor siyasetin yerine konulması gerek.

“AFGANİSTAN MI KALDI?”

Afganistan mı kaldı ki orada Mehmetçik duracak. Askerimizin geri çekilmesi lazım. Bir tezkere var, Meclis’in de toplanıp iptal etmesi lazım.”

“TRENLER DOLDURUP GÖNDERELİM’ DEMİYORUZ”

Akşener partilerinin mültecilerin ülkelerine dönmeleri için iktidarlarında yapacaklarını ise şu biçimde deklare etti:

“İki sene evvelden Sayın Erdoğan’a Antalya’dan seslendim. ‘Arkadaş Beşar Esad ile çok arkadaşlığınızın getirdiği Küstüm ver misketlerimi var’ dedi. Haydi tamam kibir ettin. Ergen sonun var. Gönder beni Türkiye Cumhuriyeti Devleti ismine Beşar Esad ile konuşayım, ikna edeyim. Türkiye’ye gelmiş olan Suriyeli göçmenleri memleketlerine barış ortasında, can güvenliğiyle yaşayabilecekleri görüşmeyi sağlayım. Bu insanları bizim garantörlüğümüzde ülkelerine ülkelerinde yaşamak üzerine gönderilim. Bu gönderelim şeyini trenlere doldurup, üst üste gönderelim manasında söylemiyoruz. Bu mümkün.

“ASIL TEHLİKELİ OLAN KAOTİK ORTAM”

Bu kaotik ortamda vatandaş ne yapıyor. Karmakarışık nizamda vatandaş dönüyor, işsiz kalmış, yangınla karşı karşıya kalmış, canı yandıkça suçlayacak alan arıyor. Türkiye için tehdit bu. Biz iktidar olduğumuzda Suriye’de ilgili hükmet kimse konuşup, Türkiye’deki Suriyelilerin büyük bir kısmını memleketlerinde, barış ortasında yaşayacakları ortamı sağlayıp göndermek.”

“KÖYLÜYE MİNİMUM FİYAT DÜZEYİNDE GELİR DAYANAĞI SAĞLANMALI”

Bodrum Belediye Lideri Ahmet Aras ise Akşener’in akabinde kelam alarak, yangının büyüklüğünü anlattı. Aras, yangına havadan takviye gelmediğini açıklayarak, “Bu yangını söndürene kadar bir tane hava takviyesi gelmedi” dedi.

Aras, orman köylülerinin geçimlerini ormandan sağladığını hatırlatarak, “Şimdi bütün gelir kaynakları yok oldu. Geleceğimiz bu işten önemli ziyan gördü” diye konuştu.

Köylünün gelir takviyesine muhtaçlık olduğuna dikkat çeken Aras, “Köylünün köyünü terk atmaması için en azından minimum fiyat tespit seviyesinde gelir dayanağı sağlanması gerekiyor” dedi.

KÖYDE YAŞAMAMIZIN MANASI KALMADI’

Yangından etkilenen bir köylü bayan Akşener’in yanına gelerek, ona yöresel mamüllerini gösterdi ve “Bunları goremeyeceğiz” diye yangının tesirini anlattı.

Akşener, hanımın bu kelamlarına atıfla; “Artık bunlar yok diyor, daha ötesi var mı?” diye sordu. Bayan, ormanlık alanlarının yok olduğu için şifalı bitleri bulamayacaklarını lisana getirerek, “Yok olan bizim dağlarımız, ağaçlarımız değil. Şifalı bitkilerimiz, çocuklarımızın, bizlerin geleceği yok oldu. Köyde bunlar için yaşıyorduk, yaşamamızın manası kalmadı” diye konuştu.