Akşener ile Karamollaoğlu’ndan ortak açıklama

YuvarlakMasa

Global Mod
Global Mod
Saadet Partisi Genel Lideri Temel Karamollaoğlu ve DÜZGÜN Parti Genel Lideri Meral Akşener görüşme daha sonrasında açıklamalarda bulunuyor.

Akşener, “Memleketin kıymetli problemlerini istişare etme fırsatı bulduk. Ziyaretleri için teşekkür ediyorum. Bu istişarelerimiz olağan olarak devam edecek” dedi.

Karamollaoğlu ise, “Özellikle son periyotta takındığı hal, ortaya koyduğu fikirler itibariyle tebrik etme gereksinimi da duydum. Kendisinin Cumhurbaşkanlığı adaylığından feragat etmesi kanaatime bakılırsa değerli bir adımdı.” diye konuştu.

Karamollaoğlu şöyleki devam etti:

“Ülkemizin sorunları fazlaca ve her geçen gün artıyor. Bu sorunların tahlili sağlam siyasetlerle gerçekleştirir. Seçimlere olağan kaidelerde 1.5 yıldan fazla vakit var lakin o denli gözüküyor ki sayın Cumhurbaşkanı Meclis açıldıktan daha sonra Meclis’te seçim kanunlarıyla ilgili bir grup değişikliğe gidecekler. Kısa vadeli menfaatlerini geliştirmek için yaptıkları açık. Kamuoyunda son vakit içinderda oluşan hava ne olursa olsun sorunlar çözülmediği sürece vatandaşın rahat etmesi mümkün değil. Beşerler kelama doydular, icraat bekliyorlar. Önümüzdeki seçimler kıymetli bu hususta da dirsek temasına muhtaçlık var.”

ERDOĞAN-PUTİN GÖRÜŞMESİ

Akşener: Sayın Erdoğan’ın son periyotlarda bir alışkanlığı var. Kimsenin, devlet nazaranvlisinin olmadığı görüşmeler. Ne konuşuldu, ne oldu bu ülkede kimse bilmiyor yalnızca sayın Erdoğan biliyor. Soçi dönüşünde verdiği bir beyanat var sayın Erdoğan’ın parlamenter sisteme dair bir bakış açısı var. Partili Cumhurbaşkanlığı savunmuş sayın Erdoğan fakat bizler Soçi’deki ya da Biden ile görüşme üzere istişarelerden uzak davranış biçiminin aslında tek adam sisteminin oluşturduğunu biliyoruz.

Karamollaoğlu: Temel sorun ister tek adam sistemi, iste parlamenter sistem… Temel örneğin insanların sıkıntılarını çözecek siyasetler üretmek. Bizim en büyük ıstırabımız sayın Erdoğan’ın bütün şikayetleri politik olarak algılayıp reddetmesi.

Kesinlikle denetlenebilir idareye gereksinim var. Bir ülkede her hakim, her savcı, her emniyet müdürü yanlış yapar diye bir şey yok. Önlenmezse sorun çıkar tehlike burada. Başkanlık sisteminin getirdiği sorun de buradan kaynaklanıyor. İtirazlara prestij edilmiyor.

AKŞENER’İN ‘BAŞBAKANLIK’ AÇIKLAMASI

Akşener: Ne söylemiş olduğim hayli açık söz ettim. ötürüsıyla bir sistemin tartışılması gerektiğini… Millet İttifakı’nın adayını herkes fazlaca merak ediyor. Daha evvel bir programda alsınlar seçim sonucunı 13. cumhurbaşkanı Millet İttifakı olacak demiştim. Benimle ilgili vakit zaman ortaya konan sorulara da net bir biçimde yanıt verdim.

DÖVİZ KURLARINDAKİ YÜKSELİŞ

Akşener: Sayın Erdoğan talimat verdi. Özerk olduğu tez edilen Merkez Bankası Lideri talimatı yerine getirdi. Sayın Erdoğan’ın fevkalade ekonomistliğinin ispatı için kendini yerden yere atan bir bürokrasi anlayışı ile karşı karşıyayız. Demek ki neymiş iktisat ortasında kanun, hukuk, adalet, demokrasi gerekiyormuş. ‘Tak diye söylemiş oldu şak diye’ yapıldı.

Karamollaoğlu: Siz işi ehline vermezseniz sorunu çözemezsiniz. Sorunu çözmüyorum değil anlamıyorum diyor Merkez Bankası Lideri. Bir Merkez Bankası Lideri dolar yükselirken niye yükseldiğini fark edemiyorsa tahlil üretmesi mümkün değil.