AK Partili Yavuz: Seçim kanunu çalışması Meclis’e sunulmaya hazır

YuvarlakMasa

Global Mod
Global Mod
AK Parti Genel Lider Yardımcıları Ali İhsan Yavuz ve Hamza Dağ, parti genel merkezinde, gazetecilerin sorularını yanıtlayarak, cumhurbaşkanlığı seçiminde aranan ’50+1′ konusunda açıklamalarda bulundu.

‘BİZİM 50+1 İLE İLGİLİ BİR ÇALIŞMAMIZ YOK’

50+1 tartışmalarıyla ilgili konuşan Yavuz “Bizim 50+1 ile ilgili bir çalışmamız yok. Cumhurbaşkanlığı sistemini, başkanlık sitemini konuştuğunuz anda da 50+1 birinci akla gelen temel taşlardan bir adedidir. olağan olarak hakkında ayet yok, diğer türlü de formüle edilebilir bu lakin o gün bu biçimde olmasının hakikat olacağı noktasında karar verildi. daha sonrasındaki süreçte de ben partimin hiç bir platformda 50+1’i, ‘ya olmalı mıydı, olmamalıydı, değişmeli miydi’ biçiminde bir tartışmada olduğunu görmedim. bu biçimde bir çalışmamız da yok. Çok net bir biçimde tabir etmek isterim; bu tartışılamaz mı? Tartışılabilir. Bu hususa ait biri teklif getirebilir mi, getirebilir. Şahsen ben de merak ederim. Gerçi muhalefet başkanlık sistemiyle devam etmeyi istemiyor. Bizim şu anda bunu değişelim, buna ait yasal düzenleme yapalım, anayasa değişikliğine çalışalım halinde bir uğraşımız kelam konusu değil” dedi.

‘İSTEDİĞİMİZ ANDA MECLİS’E VERECEĞİZ’

AK Partili Yavuz, bir soru üzerine seçim kanununa ait çalışmalarının olduğunu belirterek, “Uzun uzun üzerinde çalıştık, biz çalıştık, MHP çalıştı akabinde birlikte çalıştık. Meclis’e sunulacak hale getirdik. MHP ile bir arada ötürüsıyla ‘Cumhur İttifakı’nın bileşenleri noktasında bir ihtilaf hiç olmadı. Çok net bir biçimde ittifak halinde olduğumuz bir değişiklik durumu hazırlanmış durumdadır. İstediğimiz anda Meclis’e verecek ve inşallah yasalaşacak. Elimizden geldiği kadar o değişiklik ölçüsünü azaltmaya çalıştık. Fazla tutmadık zira ‘Az olsun, epey kıymetli noktalara ait olsun’ dedik. Kaldı ki seçim kanunlarına ait tamamına yönelik bir değişikliği de istek ediyoruz, AK Parti olarak. Dünyanın hiç bir yerinde 5 tane seçim kanunu yok. Bizde 5 tane seçim kanunu var” diye konuştu.

‘SEÇİM 18 HAZİRAN 2023’TE’

Erken seçim tartışmalarına da değinen Ali İhsan Yavuz, teorik olarak erken seçimin mümkün olduğunu lakin olması için hiç bir niye olmadığını söylemiş oldu. Yavuz, seçimin vaktinde olacağını belirterek, “Seçimin vakti 18 Haziran 2023’tür. Kanunun öngördüğü formülasyon sebebiyle seçimler 18 Haziran 2023’te olacak. Seçim kanununa ait bir çalışmamız var. Hazır bir biçimde bekliyor. O da önümüzdeki süreçte partimizin öngördüğü bir takvim çerçevesinde fakat 2023 Haziran’ına 1 yıl kalmadan, evvelki bir müddetçte Meclis’in gündemine gelecek ve kanunlaşacaktır” dedi.

AK Partili Yavuz, CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanlığı adaylığını epey uygun karşılayacağını belirterek, “Ama ben Kılıçdaroğlu’nun aday olamayacağını öngörüyorum. Kanaatim Ankara ve İstanbul belediye liderlerinin da aday olmayacağı noktasındadır. ‘Millet İttifakı’ ortasındaki partilerden birinin genel liderinin aday olmayacağı kanaatindeyim. Bunların haricindeki adaya baş yoracakları öngörüyorum” diye konuştu.

‘AK PARTİ UYGUN BİR TEŞKİLATA SAHİP’

AK Partili Yavuz, seçim neticelerina ait tüm sistemi ‘AK Seçim’ kurgusu üzerine kurduklarını belirterek, “Son seçimde attığımız adımların üzerine onun 2-3 katı daha yeni adımlarımız var. İstiyoruz ki vaktin ruhunu yaklaşalım. AK Parti düzgün bir teşkilata sahip” dedi.

Ali İhsan Yavuz, 4 Aralık’ta 81 ilin bayan, gençlik, ana kademe seçim işleri liderleriyle partide bir ortaya geleceklerini, 25 Kasım’da ise genel merkezde misyon yapmış eski seçim işleri diğerlerinin büsbütün bir ortaya geleceklerini söylemiş oldu.

AK Parti Genel Lider Yardımcısı Hamza Dağ ise CHP önderi Kılıçdaroğlu’nun ‘helalleşme’ açıklamasıyla ilgili, helalleşmenin iki taraflı söz olduğunu belirterek, “İşin bir tarafı da milletimiz oluyor. Milletimizin CHP’ye ve Kılıçdaroğlu’na yaşatmış olduğu tek hüzün, seçim akşamları Sayın Kılıçdaroğlu’na ve CHP’ye iktidarı vermemiş olmak, seçimi kaybettirmiş olmaktır. Bunun için de milletimizin CHP’den helallik dilemesi diye bir durum kelam konusu olmayacaktır. Bizim toplumda gördüğümüz 18 Haziran 2023’ten daha sonra milletimiz, Sayın Kılıçdaroğlu’na siyasi ömrünün sonunu getirmek suretiyle helalleşecektir” diye konuştu.