AK Partili vekilden fiyatlı yol savunması: Parası olmayan kullanımın

YuvarlakMasa

Global Mod
Global Mod
Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Plan ve Bütçe Komitesi, Ulaştırma vee Altyapı Bakanlığı’nın bütçesini ele aldı. Toplantıya garanti ödeme yapılan yollar damgasını vurdu.

Ulaştırma bütçesinin konuşulduğu bütçe toplantısında kelam alan AK Parti Manisa Milletvekili garanti ödemesi yapılan yolları “Cebinde parası olmayan eski yolu kullanır” dedi.

‘Yapı-İşlet-Devlet’ modeliyle özel bölüme yaptırılan ve döviz cinsinden tarife belirleyen fiyatlı otoyolları gündeme getiren CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım, Çanakkale Köprüsü için “15 avrodan geçecek aracı nereden bulacaksınız?” diye sordu.

CHP Aydın Milletvekili Hüseyin Yıldız ise “Bir köprü parasına beş köprü yaptınız” kelamlarıyla harcamaları eleştirdi.

İktidarlarındaki projeleri ‘şiir gibi’ olarak niteleyen AK Parti Milletvekili Uğur Aydemir, Seyahat aksiyonları ile ilişkilendirdiği konuşmasında şu tabirleri kullandı:

“Gezi aksiyonlarına katılanlar ne diyorlardı? ‘Bizim sıkıntımız ağaç değil.’ Derdiniz ne? Bir… ‘Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nü yapmayın.’ Öbür? ‘Üçüncü havalimanını yapmayın.”

HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan’ın geçen yılki kurul toplantısında söylemiş olduği, “İstanbul’un Avrupa Yakası’ndan İzmir’e gittim. Artık, Kuzey Marmara Otoyolu’nu kullanmak durumunda kaldım, söylemiş olduğiniz üzere yol fazlaca kalabalıktı lakin benim OGS sayın bakan, benim kestirim ettiğimden… Yetmedi, yolda kaldım” kelamları yeniden gündem oldu.

‘ŞU YOLLARIN HOŞLUĞUNA BAKIN’

Aydemir hususa ait bu kere de “Paranız bittiği vakit arkadaşlar gözlerinizi kapatıp arazinin gölgesinde oturmayın, başınızı bir kaldırın, şu yolların hoşluğuna bakın. Gözünüz gönlünüz açılsın. Vatandaşlarımız fazlaca uyanıktır, akıllıdır, yola çıkarken kendilerini bir denetim ederler, o denli yola çıkarlar. ötürüsıyla, şayet cebinde parası yoksa eski yolu kullanır, eski yolun seyahat rahatlığını da yaşayarak görür” diye konuştu.

GARANTİ ÖDEMELERİNE 70 MİLYAR TL AYRILDI

Haziran 2021’e kadar geçiş ve kullanım garantilerine ödeme meblağı, 6 milyar 361 milyon lirayı geçti.

Bütçe teklifine göre 2022, 2023 ve 2024 yıllarını kapsayan devirde geçiş ve kullanım garantilerine ödenecek meblağ ise yaklaşık 70 milyar lira olacak.