AK Parti’den ‘Zam’ savunması: Dövizden kaynaklı

YuvarlakMasa

Global Mod
Global Mod
AK Parti Küme Başkanvekili Bülent Turan, işsizlik sayıları ve son olarak simit fiyatına yapılan artırıma ait “İşsizlik oranımız büyük, bundan rahatsızız. Lakin ivmenin aşağı olması, işsizliğin azalıyor olması en büyük beklentimiz. söylemiş olduğiniz artırım başta olmak üzere tüm artırımlarda isteriz ki bu dövizden kaynaklı tıpkı biçimde pandemiden kaynaklı problemler bir an evvel azalır biter” açıklamasında bulundu.

TBMM’de basın toplantısı düzenleyen Bülent Turan, şunları söylemiş oldu:

“TMSF YETKİLERİNİN BİR PERİYOT DAHA UZATILMASI ÖNGÖRÜLÜYOR”

Turizm teşvik paketinin gündemlerinde birinci sıralarda yer aldığını lisana getiren Turan, “4. Yargı Paketi’mizi geçirdik çabucak akabinde Hayvanları Müdafaa Kanun Teklifi’mizi geçirdik. Bu hafta birinci vakit içinderda Turizm Teşvik Kanun Teklifi’ni görüşmeyi planlıyoruz. Turizm, ülkelerin gelişmesine katkı sunan fazlaca büyük imkan. Meseleleri çözmek istiyoruz. Bizler de, salgından dolayı güç günler geçirdik. Turizm dalının bu güç periyodu atlatması için uğraş sarf ediyoruz. Geçtiğimiz haftalarda kabul edilen teklifimizle, turizm bölümünün kamuya olan borçlarının ertelenmesini sağlamıştık. Devlet millet el ele bu süreci atlatmak istiyoruz. Lüks kampçılığın yasal alt yapının oluşturulması, yetki karmaşasının giderilmesi, bürokratik süreçlerinin azaltılması üzere fazlaca farklı sayıda turizmi ilgilendiren hususları içeriyor. Turizm kanunundan daha sonra bu hafta bilhassa cuma, cumartesi, pazar planladığımız takvime göre torba yasamızı görüşmeye başlayacağız. Kurulumuzda bugün görüşülmeye başlandı. Bilhassa iktisada ait düzenlemeler içeriyor bu teklif… bir daha bu teklif ortasında terör örgütlerinle gayrette muhtaçlığa binaen yargı süreçlerinin uzatılması gündemde. TMSF yetkilerinin bir devir daha uzatılması öngörülüyor.” dedi.

“OHAL’İ BİZ KALDIRDIK”

Gazetecilerin sorularına da cevap veren Turan, muhalefetin; torba yasa teklifi ile kimi OHAL yetkilerinin uygulama mühletinin uzatılmasını “OHAL’in devamı” olarak eleştirdiğinin anımsatılması üzerine şöyleki konuştu:

“Öncelikle OHAL asla devam etmiyor. OHAL metodu içeriği farklı. OHAL’i biz kaldırdık. AK Parti öncesi 46 sefer uzatılan OHAL uygulamasını kaldırdık. Lakin önümüzde 15 Temmuz üzere bir darbe teşebbüsü oldu. Bu izleri silmek hepimizin nazaranvi. OHAL olmasaydı FETÖ ile uğraşta zaaf olur muydu ben size sormak istiyorum. AK Parti olarak her vakit haktan hukuktan yana olmak istedik. olağanüstü değil olağan tercih ettik. FETÖ haricinde hiç bir olağanüstü teklifimiz olmadı. Çok önemli uğraşlar verdik. Bu teklifte mecburî kararlar olmasın isterdik lakin karşımızda neredeyse 50 yıllık örnek var. bir daha yapılanmasına imkan verilmemesi için bu adımlar gerekir. Tehdit geçmiş değil lakin OHAL 2018’de kalktı. Daha bu sabah FETÖ ile uğraşta TSK içi yapılandırmada 47 vilayette operasyon yapıldı. Bu keyfi değil mecburî bir uygulama.”

Turan, “Bu vesileyle ben de davet yapmak istiyorum. Olağan hal ile bu işi çözeceksek epeyce daha tezli üzerine gitmek durumundayız. Tüm kurumlarımızın FETÖ ile gayrette adımlar atması, haktan hukuktan kopmadan gerekli adımları atması bizim talebimiz. Son defa olmasını umut ettiğimiz bu unsurları Meclis’imizin takdirine sunuyoruz.” dedi.

“İŞÇİLERİN MESELESİNİ ÇÖZMEK İSTİYORUZ”

Teklife, haklarını yıllardır alamayan Somalı madencilere ait bir hak eklenip eklenmeyeceğinin sorulması üzerine Turan, “Bu sorunu çözmeyi sorumluluk olarak biliyoruz. Şayet olağanüstü bir aksilik şayet olmazsa, kanun muhtaçlığı olmaksızın, Uyar Madencilik’ten mağdur olan çalışanlarımızın sıkıntılarını çözmek için bakanlığımız bir prensip karar aldı. Bu sonucun alınmasında bir sorun yok, sorunu çözmek istiyoruz. Metoda ait kimi değerlendirmeler gerekiyor. Bunları da bir iki ay ortasında bakanlığımız öteki kurumlarla görüşerek çözecektir. Ben şimdiden iyi olmasını diliyorum.” diye konuştu.

“KILIÇDAROĞLU’NUN ADAY OLACAK TEK YER CHP’NİN KONGRESİ”

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun Cumhurbaşkanı adaylığı ile ilgili tartışmalar için ise Turan, “Ben de adayım’ demiştim, tekrar ediyorum. Ben aday olmayacağını, olamayacağını düşünüyorum. Ne Demirtaş’tan ne Meral Hanım’dan müsaade almadan bu adımı atamayacağını düşünüyorum. hiç bir umudum yok. Bu çıkışı yapması ‘sakin olun ben varım’ olarak yorumluyorum. Kılıçdaroğlu’nun aday olacağı tek yer CHP’nin kongresi” dedi.

“NE BAKANIMIZI ÜZERİZ NE PARTİMİZİ İHMAL EDERİZ”

Kılıçdaroğlu’nun “Soylu, Erdoğan’ı teslim almış durumda, edindiği bütün ayrıntıları Bahçeli ile paylaşır” demesi konusuna da yanıt veren Turan, şunları söylemiş oldu:

“Cumhurbaşkanımız öncülüğünde birfazlaca sorunu aşabilmiş partiyiz. 20 yıl boyunca milleti ile omuz omuza yürüyen diğer parti olmadı şimdiye kadar. Sayın Kılıçdaroğlu’nun ithamları bugünün konusu değil. 11 yıldan beri Sayın Erdoğan gidiyor, AK Parti itiyor diyor. Birinci kere duymuyoruz. Her seçimde CHP yüzde 25. Hangi sav var ise, yargı sürecinin açık olduğunu, adım attığını, yanılgılı olan kimse kim gereğinin yapılması gerektiğini söz ediyorum. Çok büyük oylar alıyoruz, yanlış yapanımız olabilir hem yargı hem parti gereğini yaptı yapacak. Bir çete argümanıyla ne bakanımızı üzeriz ihmal e deriz ne partimizi ihmal ederiz. Bu ağızla bu sokak ağzı sığ şekille bu işe yaklaşmayız. Kaldı ki MHP bizim rakibimiz değil. Kıymetlendiririz.”

“İŞSİZLİK ORANIMIZ BÜYÜK”

Turan, işsizlik sayıları ve simide gelen artırım ile ilgili olarak ise, şunları tabir etti, “İşsizlik oranımız büyük, bundan rahatsızız. Fakat ivmenin aşağı olması, işsizliğin azalıyor olması en büyük beklentimiz. söylemiş olduğiniz artırım başta olmak üzere tüm artırımlarda isteriz ki bu dövizden kaynaklı tıpkı biçimde pandemiden kaynaklı sıkıntılar bir an evvel azalır biter. Türkiye’de nasıl ki birkaç seneye kadar hayli değerli iktisatta dönüşüm hayatıştık bunu yine yakalarız ki hayli ümitliyiz. Çok süratli bir toparlanmaya gireceğiz. Pandemiden kaynaklı sıkıntıları süratli biçimde geride bırakacağız.”

“DİYARBAKIR ZİYARETİ BAŞLANGIÇ”

Turan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Diyarbakır’a gitmesi için de ise şöyleki konuştu:

“Bizler 19 yıllık iktidarımızda kimlik siyaseti gözetmedik. Biz memleketimizde Türk Kürt diye değerlendirmiyoruz. Kimin ne kederi var ise hepsinin kederi bizim için değerlidir. Biz yatırımda siyasette tüm vilayetlerimizin memleketimizin eşit olmasını isteyen grubuz. Üniversitelerde Kürtçe kısımlar açıldı. Üzülen tek yapının terör örgütleri olduğunu gördük. Diyarbakır ziyaretinin başlangıç olacağını, o bölgenin bizi, bizim o bölgeyi özlediğimizi hatırlatmak isterim. Cumhurbaşkanı ziyaretlerine bile karşı çıkan HDP’nin kendisi oldu. HDP PKK sözcülüğünü yapan bir yapı haline geldi.”

“bu biçimdeKİ HENGAMELER BAMBAŞKAYDI”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Diyarbakır’da “Biji Serok Erdoğan” diye karşılanması ve Gelecek Partisi Genel Lideri Ahmet Davutoğlu’nun “Bahçeli bakalım ne diyecek, Cumhurbaşkanına da ‘Hey Serok Erdoğan’ diyebilecek mi” demesi için Turan, “Yanlış bilmiyorsam serok, ‘başkan’ demek. bu biçimdeki hengameler bambaşkaydı” diye konuştu.