Ahmet Türk, Kılıçdaroğlu’nun ‘helalleşme’ davetini kıymetlendirdi

YuvarlakMasa

Global Mod
Global Mod
CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, ‘Helalleşme’ daveti siyaset dünyasından konuşulmaya devam ediyor. Partisinin küme toplantısında toplumsal hafızada yer edinmiş pek fazlaca sıkıntıya değinen Kılıçdaroğlu’nun ‘Helalleşeceğiz’ dedikleri içerisinde Kürtler de bulunuyor.
Kürt siyasetinin kıymetli isimlerinden Ahmet Türk, CHP Genel Lideri’ni helalleşme davetini kıymetlendirdi.

Medyascope’tan Ferit Aslan’a konuşan Türk, “Helalleşmedilk evvel yüzleşmenin gerçekleşmesi lazım” diye konuştu.

Ahmet Türk, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Geçmişte yaşananları Türkiye gündemine toplumun gündemine taşımak lazımdır. Mağdur olanların tüm mağduriyetlerini ortadan kaldıracak bir yüzleşmenin gerçekleşmesi lazımdır. Yoksa helalleşmek kendi başına bir şey değil. Bir dini tabirdir işte, ‘hakkını helal et’ ama burada bizim beklentimiz, insanların beklentisi, bu acıyı çekenlerin beklentisi yüzleşmedir. Umut ediyorum ki bu periyot gelir bu helalleşmeyi bu türlü biz görmek istiyoruz. Bir yüzleşme olarak kıymetlendirilmesi gerektiğine inanıyoruz.”

‘ERKEN SEÇİMİN ÖTESİNDE ÖTEKİ KORKULARIM VAR’

İktidarın kaybedeceği bir erken seçime gideceğini varsayım etmediğini söyleyen Türk, , “Normal kaidelerde erken seçim kaçınılmaz bir şey fakat bu iktidarın bir erken seçime gideceğini pek sanmıyorum. Bu kurallar altında kaybedeceklerini bile bile erken seçime gideceklerini sanmıyorum. Erken seçimin ötesinde benim öbür tasalarım var. Türkiye’de bir kaos çıkarmaya yönelik süreç de gelişebilir” sözlerini kullandı.