Ahmet Davutoğlu: Bahçeli Kürtçeye hakaret ediyor

YuvarlakMasa

Global Mod
Global Mod
Gelecek Partisi Genel Lideri Ahmet Davutoğlu Türkiye seyahatlerinin son durağı olan Van ve ilçelerinde halkla buluştu. Gittiği adreslerde halkın ağır ilgisiyle karşılaşan Davutoğlu, “Bir yüzükle yola çıkanlar sizi unuttu, unuttular. O unutanlara karşı sizin hakkınızı savunmaya geliyoruz” açıklaması yaptı.

Ahmet Davutoğlu, temaslarının akabinde Van’da yayın yapan mahallî bir kanalın canlı yayınına konuk oldu.

Davutoğlu, Devlet Bahçeli’nin kendine yönelik ‘Serok Ahmet’ açıklamalarına sert reaksiyon gösterdi. Davutoğlu, “Bahçeli bana Serok Ahmet dendi diye Ankara’da kükreyip ikide bir Serok Ahmet diyerek Kürtçe’ye hakaret ediyor. Ben lisanlara hakareti insanlığa hakaret olarak görürüm.” açıklaması yaptı.

İşte Davutoğlu’nun açıklamalarından öne çıkanlar:

Seçim ufukta göründüğünde Cumhurbaşkanı adayı belirlenir. Şimdiden konuşmanın manası yok.

Türkiye’nin her kesitinden gelen beşerlerle partimizi kurduk. Şuna inanıyorum, eski alışkanlıkları unutarak Türkiye’nin bütün problemlerine yeni bir perspektifle bakmamız lazım.

Maalesef AK Parti o denli bir otoriterliğe saptı ki, bu otoriterliğin ideolojik perspektifini Perinçek ve Beştepe’ye girmiş birtakım eski dogmatik Marksistler, kontrolü tabiri caizse Bahçeli üzere 90’lı yılların aktörleri yapar hale geldi.

Demokrasiyi bir daha inşa edeceğiz. Daima birlikte bunu inşa edeceğiz. Birbirimizi dinlemeye hazır olmamız lazım.

Parti kurarken şunu dedim arkadaşlara, herkes kendi mahallesinden çıkacak. Herkes bulunduğu yerlerden çıkarak yeni bir perspektif oluşturacak.

Yüzüncü yılını dolduracak Cumhuriyetimiz ya demokrasi ile taçlanacak ya da otoriter jakoben bir anlayışa mahkum olacağız.

Tarihin kırıldığı eşiğin önündeyiz. Türkiye’de demokrasiyi adım adım inşa etmenin yolunu çözmemiz lazım.

İnsan hak ve özgürlüklerine dayalı bir perspektifle her şeyi bir daha inşa etmemiz lazım.

Kıymetli olan şu, Kürtçe’nin bir anadil olarak hem kutsal, hem Allah’ın bir nimeti tıpkı vakitte insan hakkı olarak görülmesi. Bunu gördükten daha sonra konuşmaya başlarız, pratik sonuçları itibariyle nasıl uygulanır diye.

Lakin Bahçeli bana Serok Ahmet dendi diye Ankara’da kükreyip ikide bir Serok Ahmet diyerek Kürtçe’ye hakaret ediyor. Ben lisanlara hakareti insanlığa hakaret olarak görürüm

Biz epey açık bir biçimde programımıza şunu yazdık; biz bölge halkını KCK, Kayyum kıskacından kurtaracağız.