11 günlük tatil talebine iş dünyasından reaksiyon: Ticareti kesintiye uğratıp ihracatı yavaşlatır

PembePembe

New member
Ankara Ticaret Odası (ATO) İdare Konseyi Lideri Gürsel Baran, yazılı açıklamasında, Kurban Bayramı tatilinin, bayram öncesindeki 15 Temmuz Demokrasi ve Ulusal Birlik Günü tatiliyle birleştirilebileceğinin gündeme geldiğine işaret etti.

Uzun tatil mühletinin üretim ve ihracatı yavaşlatarak ulusal gelirin artışını engelleyeceğini kaydeden Baran, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sürecinde alınan önlemler ve kısıtlamalar doğrultusunda biroldukca dalın ticari faaliyetini sürdüremediğini hatırlattı.

Ankara Ticaret Odası (ATO) İdare Konseyi Lideri Gürsel Baran

UZUN TATİL İHRACATI SEKTEYE UĞRATIR

Baran, kademeli olağanlaşma süreciyle kepenklerini açan işletmelerin birikmiş ödeme ve başka yükümlülükleri için toparlanma süreci yaşadığına dikkati çekerek, “bir daha ekonomik çarkını döndürebilmek için kepenklerini kaldıran üyelerimizi yeni bir uzun tatil süreciyle karşı karşıya bırakmak, ticaret hayatını, üretimi ve ihracatı sekteye uğratarak ülke iktisadının olumsuz istikamette etkilenmesine niçiniyet verebilir.” değerlendirmesinde bulundu.

TATİL MÜHLETLERİ İKTİSADA ZİYAN VERECEK FORMDA PLANLANMAMALI

Turizm kesiminin zahmetli bir müddetç yaşadığına işaret eden Baran, şu tabirleri kullandı:

“Turizm dalı ülke iktisadının ana gelir alanlarından biri. Salgın hastalıktan en epeyce turizm ve başka hizmet kesimi etkilendi. Kademeli normalleşmeyle bir arada turizm bölümünde de canlanma başladı. Yabancı turistlerin gelmesiyle birlikte kesim kısa müddette toparlayacaktır. Bayram tatilinin iç turizmin canlanması açısından faydalı olduğu herkes tarafınca biliniyor. Lakin, bu sürecin ticari hayat, üretim ve ihracat dikkate alınarak, tüm kesitlerin eşit derecede yarar sağlayacağı bir müddetde tutulması üretim, istihdam ve vergi gelirlerinin devamlılığı açısından yarar sağlayacaktır.”

Baran, ticaret ve endüstride iş hacimlerini etkileyen uzun bayram tatillerinin çalışanların da işe yönelik konsantrasyonlarını bozduğunu belirterek, tatil müddetlerinin ülke iktisadına ziyan vermeyecek biçimde planlanması gerektiğini bildirdi.

Kurban Bayramı tatilinin 15 Temmuz Demokrasi ve Ulusal Birlik Günü tatiliyle birleştirilmesi halinde 15 Temmuz ile 25 Temmuz içinde 11 günlük tatil ortaya çıkıyor.