YKS’ye hazırlanırken konutta verimli çalışmak için 5 taktik

KeDiDiRKeDi

New member
YKS’ye hazırlanırken konutta verimli çalışmak için 5 taktik
Doç.Dr. Engin Şahin “Tüm dünyayı tesiri altına alan Kovid-19 ile bütün dünyada olduğu üzere Türkiye’de de eğitim alanında yeni düzenlemeler gerçekleştirildi. İçinde bulunduğumuz ‘pandemi’ devri niçiniyle ve online eğitim kademesinde da imtihanlar öğrenciler için ehemmiyetini koruyor. Bu özel devir ötürüsıyla eğitim-öğretim görmekte olan ve imtihanlara hazırlanan öğrencilerle entegreli çeşitli programlar yapmak gerçek olacaktır. şüphesiz ki üniversiteye hazırlanmak ekstra itina isteyen bir müddetçtir. Öğrencilerin ders çalışırken bilmesi gereken kıymetli noktalardan biri de verimli bir biçimde nasıl ders çalışılacağı konusu. Zira saatlerce odaya ya da kütüphaneye kapanmak her vakit nitelikli bir biçimde ders çalışıldığını göstermez” dedi.

Doç.Dr. Engin Şahin, muvaffakiyetin sırrını 5 adımda şöyleki sıraladı:

1-Ders çalışma programı hazırlayın

Ders çalışmak için plan/program yapmak biraz klişe gelebilir lakin başarılı olmak istiyorsanız uyabileceğiniz bir program hazırlamalısınız. Bu program olağan olarak size özel olmalı, sonuçta neyi yapıp neyi yapmayacağınızı en güzel siz bilirsiniz. İmtihan gününe çabucak hemen bu kadar vakit varken oturup kendinize hoş bir vakit çizelgesi çizin. Bu vakit çizelgesine hangi derse ne kadar vakit ayıracağınızı ya da günde kaç saat husus yenidenı, kaç saat soru tahlili yapacağınızı not edin.

2-Ders çalışacağınız ortamı düzenleyin

Ders çalışacağınız ortamın atmosferi, başarınızı dolaylı yoldan da olsa etkiliyor. Zira siz birden fazla vakit fark etmeseniz de çalışma masanızın tertibi ya da odanızın dağınıklığı dikkat konusunda sizi manipüle ediyor. Örneğin, çalışma ortamınız hayli karışıksa dikkatinizin, masanın üstüne yığılmış olan kitaplara ya da öteki objelere kayması hiç şaşırtan olmaz. Bu niçinle ders çalışırken etrafınızı derli toplu tutmaya ihtimam gösterebilirsiniz.

3-Not tutmayı ihmal etmeyin

her insanın ders çalışma prosedürü şüphesiz birbirinden farklıdır. Online eğitim de olsa not tutma, okuduğunuz ve dinlediğiniz hususların aklınızda kalması için son derece yeterli bir usul. Yalnızca ders esnasında tuttuğunuz notlar kâfi olmayabilir. Bu niçinle mevzu yenidenı yaparken ya da soru çözerken değerli noktaları minik kağıtlara yazabilir ve bu kağıtları aklınıza takıldıkça bakmak için kolay ulaşabileceğiniz bir yere yapıştırabilirsiniz.

4-Mola vakit içinderını âlâ ayarlayın

Aralıksız ders çalışmak hayli zorlayıcı ve yorucu olabilir. Bu niçinle bir süre daha sonra ister istemez performansınız düşer ve çalıştığınız surece bir şey anlayamaz duruma gelebilirsiniz. Bu niçinle mola vakit içinderınızı dersten epeyce kopmayacak ancak size de nefes aldıracak biçimde ayarlamanızı öneriyoruz. Hatta online ders müddetlerini baz alarak, ders çalışırken mesela 45 dakikada bir 15 dakikalık ortalar verebilirsiniz.

5-Kendinizi motive edin

Ders çalışma isteğiniz her vakit birebir kalmayacaktır, bu epeyce olağan. Bilhassa kendinizi yorgun ya da üzgün hissettiğinizde ders çalışmanız bir çok zorlaşır. Lakin muhakkak noktalara dikkat ederek bu durumun üstesinden gelebilirsiniz.
Alıntıdır