Yemek Sepeti Banabi motokuryeleri ’düşük zam’ sebebi öne sürülerek beşinci kere kontak kapattı

PembePembe

New member
Kendilerine yapılan artırımı yetersiz bulan Ankara’daki Yemek Sepeti Banabi motokuryeleri, Çankaya Çukurambar Mahallesi’ndeki bölge müdürlüğünde 5’inci defa kontak kapatarak iş bırakma hareketi yaptı. Biroldukça STK’nın takviye verdiği aksiyonda motokuryeler seslerini duyurmaya çalıştı.

Motokurye Ferhat Uyar, kendilerine artırım yapılmadığını, geçen sene daha düzgün kurallarda çalıştıklarını belirterek, “Bize artırım yapılmadı. Artırım yapılmamasının niçini esnaf sistemine geçilmesi. Bu sistemde sigortasız, 10-15 liraya kurye bulup çalıştırıyorlar. Ehliyet olsun olmasın, yabancı olsun olmasın çalıştırıyorlar. Geçen sene şubat ayının birinci gününde 6 bin lira maaş aldım lakin bu sene 5 bin lira maaş aldım. Zira esnaf kurye sistemi getirildi. Bizi paketin olmadığı, daha az çalışan bölgelere sürdüler. Harekete katılmak isteyenlere yöneticilerimiz tarafınca gözdağı veriliyor. Seni işten atarım, iş hakkını feshederim diye gözdağı veriyorlar” diye konuştu.

Harekete katılan motokurye İzzet Baskın, pandeminin daha külfetli olduğu vakit içinderda kendilerine bedel verildiğini lakin şu an âlâ davranılmadığını söylemiş oldu. Banabi motokuryelerinin ekipmanlarının ve motorlarının da değişiklik gösterdiğini kaydeden Baskın, şunları söylemiş oldu:
“Pandemi niçiniyle bize verilen kıymet daha fazlaydı. Lakin esnaf kuryenin gelmesiyle birlikte patronun iş yükünü sırtından azaltması için bizleri artık önemsememeye başladılar. Üzerimizdeki ekipmanlar, bindiğimiz motorlar değişiklik göstermeye başladı. Verilen artırım bizi tatmin etmedi. Biz minimum fiyatla çalışacak beşerler değiliz. İki teker üstünde meskenden helalleşip çıkan insanlarız. İnsanların ve patronumuzun bizi anlamasını, pandemide bize nasıl ilgi gösteriyorsa artık de o biçimde davranmasını istiyorum.”
Banabi motokuryeleri, maaşlarına artırım yapılana kadar hareketlere devam edeceklerini, haklarını kazanana kadar kontaklarını açmayacaklarını belirtti.