“Yaratıcılık ve teknolojiyle çocukların her şeyi yapması mümkün”

KeDiDiRKeDi

New member
“Yaratıcılık ve teknolojiyle çocukların her şeyi yapması mümkün”
Kral Şakir kitap ve sinemalarıyla de çok ilgi görüyor. Toplamda kaç kitap, kaç sinema ve kaç bölüm oldu. Devamı gelecek mi?

Kral Şakir kitaplarımız çocuklarda bir okuma ihtilali yaptı. 2020 yılında toplam kitap satışımız 5 milyona yaklaştı. Ebeveynler ve öğretmenler, Kral Şakir yardımıyla hiç kitap okumayan çocukların bile kitap okumaya başladığını bakılırsarek sevinçlerini bizimle paylaştı. Bu fazlaca hoş bir muvaffakiyet. Kral Şakir sinemaları olarak 4 tane yayınlanmış sinemamız var: Kral Şakir Oyun Vakti, Kral Şakir Korsanlar Diyarı, Kral Şakir Mikrop Avcıları, Kral Şakir Cumburlop sinemalarımızın hepsi de gerek sinemada gerekse de dijital platformlarda izlenme rekorları kırdı. Kral Şakir Korsanlar Diyarı sinema sinemamız 2019 yılında yerli/yabancı kategoride tüm vakit içinderın en epey izlenen animasyon sinema sineması oldu. Kral Şakir dizisi kısım sayısı da 195’e ulaştı. Bu sayı da hakikaten animasyon kesimi açısından epey büyük bir muvaffakiyet. Dizi kısımları için yeni dönem mutabakatlarımız da yapıldı. Yani devamı için çalışmalarımıza devam ediyoruz.

Karikatür ve animasyon çizim işi olduğu kadar gözlem işi de hem de, çok düzgün bir gözlemci olduğunuzu düşünüyor musunuz?

Katiyen o denli, müşahede yapabilmek fazlaca kıymetli. Kral Şakir’deki karakterlerin Türk ailesinin özelliklerini sergiliyor. Hayvan dünyasının bizim insanımızın özelliklerini göstermesi fikri fazlaca güzelimize gitti. örneğin dürümü hayli seven bir Fil Necati gibi… Kral Şakir’deki karakterler mahallemizde basitçe rastlayabileceğimiz, bizden karakterler. Bu karakterlerin oluşmasında müşahede işi çok değerliydi bizim için.

Z jenerasyonunun karikatüre ve animasyona bakışı nasıl?

Şu an Çocuk Fakültesi’nde online Animasyon ve Çizgi Sinema dersleri veriyoruz. Z neslinin pek ağır bir ilgisi var. Eğitim konusunda epeyce fazla ileti ve soru alıyorum. Çocuklar benimle çizimlerini paylaşıyor, yorumlarımı istiyorlar, epeyce hevesliler. Türkiye’de ne yazık ki animasyon kesimi fazlaca gelişmiş değil lakin buna karşın Z jenerasyonu kendi imkanlarıyla bir şeyler yapmaya çalışıyor bu alanda. Buna ilgi olduğunu görmek hayli keyifli ediyor hepimizi.

5 yaşında çizmeye başladığınızı biliyoruz. Çizim yapmak ile fotoğraf yapmak tıpkı şey mi? Çocuklara çizim yapmak için önerileriniz neler?

Değişik kolaj teknikleri ile de fotoğraf yapabilirsiniz. Ve fotoğraf yaparken çizim yapabilirsiniz. Çizim yaparken değerli olan yaratıcılıkla ortaya pahalı bir şey çıkarmak. Çizimde yetenek çalışma ve azimle getirilebilir. Teknolojiyle de çocukların, gençlerin her şeyi yapması mümkün. Kıymetli olan hayal güçlerini daima beslemeleri.

Kral Şakir’in ebeveynlere iletisi nedir?

Kral Şakir’in herkese bildirisi birebir aslında; bizim çizgi sinemamız de aile bağları, doğruluğun ve dürüstlüğün kıymeti, paylaşım, arkadaşlık, dayanak üzere ana pahalar çok öne çıkıyor. Bu ana kıymetlerin ekseninde şimdiki sorunlara (çevre, trafik vb.) farkındalık oluşturma ve geliştirme konusunda bildiriler veriyoruz. Yalnız bunlar o kadar dozunda ve keyifle sunuluyor ki çocuklar da sıkılmıyor yetişkinler de keyif alıyor.

Yaz tatili geldi, çocuklara ne önerirsiniz?

Yaz tatili demek, çokça dinlenmek, keyifli vakit geçirmek hatta biraz aylaklık yapmaktır. Öncelikle tüm çocuklara keyifli bir tatil diliyorum. Zira pandemi periyodunda çokça konuta kapandığımız için tüm çocuklar ziyadesiyle tatili hak etti. Ben çocukların tatilde hobilerine vakit ayırmalarını, oyun oynamalarını, kitap okumalarını, yaratıcılıklarını bol ölçüde hayatın, sokağın ortasında desteklemelerini öneriyorum. Benim üzere çizgiyle, çizgi sinemayla ortası âlâ olanların kucak dolusu hayal güçlerini geliştirecekleri çizimler yapması daha sonra da bunları kesinlikle saklamalarını öneririm. Çocukluk yılları tekrar geri gelmiyor, o çizimler, o çocuksu merak duygusu fevkalade bir hayal gücüyle beslendiğinde özgün işler ortaya çıkıyor.
Alıntıdır